https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_5b47b5feae88a6dd9a21fc098_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Biologiya fakültəsinin nəzdində fəaliyyət göstərən “Təbiətin Davamlı Harmoniyası” klubu tərəfindən “İnsanda bioloji ritmlər” mövzusunda seminar keçirilib.
“Təbiətin Davamlı Harmoniyası” klubunun rəhbəri, dosent Əbülfəz Tağıyev gündəlik bioloji ritmlərin (bioritm) bütün canlılarda, hətta mikroskop vasitəsilə görünən kiçik bakteriayalarda da mövcud olduğunu bildirib. Qeyd edib ki, təqribən 24 saat davam edən bu bioloji proses ümumilikdə bizim həyat ritmimizi müəyyən edir.
Daha sonra məruzəçilər mövzu üzrə məlumat veriblər. Bioloji ritmlərin Yerin öz oxu ətrafında fırlanmasından asılı olaraq işıqlanma və temperaturun dəyişməsi nəticəsində yarandığını, bu amillərin sutka, il ərzində dövri olaraq dəyişdiyini və buna görə də canlı orqanizmlərdə sutkalıq, fəsillik, illik kimi ritmlərin meydana gəldiyini vurğulayıblar.
Sonda iştirakçılar arasında interaktiv bioritm və xronotip təyini testləri keçirilib və tələbələrin mövzu ilə bağlı sualları cavablandırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_5b47b5feae88a6dd9a21fc098_o.jpg
Клуб «Устойчивая гармония природы», действующий при биологическом факультете Бакинского государственного университета (БГУ), провел семинар на тему «Биологические ритмы у человека».
Руководитель клуба «Устойчивая гармония природы», доцент Абульфаз Тагиев рассказал, что суточные биологические ритмы (биоритмы) существуют у всех живых существ, даже у маленьких бактерий, видных только в микроскоп. Он отметил, что этот биологический процесс, продолжающийся примерно 24 часа, в целом определяет наш жизненный ритм.
Далее докладчики представили тематическую информацию. Отмечено, что биологические ритмы обусловлены изменениями освещенности и температуры в зависимости от вращения Земли вокруг своей оси, подчеркнуто, что эти факторы периодически изменяются в течение суток и года, и поэтому в живых организмах возникают суточные, сезонные и годовые ритмы.
В завершение среди участников проведены тесты на определение биоритмов и хронотипов, а также даны ответы на вопросы студентов.