“Heydər Əliyev İli” çərçivəsində Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradovun Praqada yaşayan Azərbaycan icması ilə görüşü keçirilib.
Görüşdə Çexiyanın müxtəlif şəhərlərində yaşayan Azərbaycan icmasının üzvləri, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin və Azərbaycanın Çexiyadakı səfirliyinin əməkdaşları iştirak ediblər.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin və Bərdə terroru qurbanlarının əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyinə həsr olunmuş filmin təqdimatı və şanlı Zəfərimizi əks etdirən “Xalqa verilən söz həqiqətə çevrildi” mövzusunda videoçarxın nümayişi ilə davam edib.
Görüş iştirakçılarını salamlayan Komitə sədri soydaşlarımızı Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycanın suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün tam bərpa olunması münasibətilə təbrik edib. Azərbaycanın Dövlət Bayrağının Xankəndi, Xocalı, Əsgəran və Ağdərədə ucaldılması kimi möhtəşəm tarixi hadisəyə görə dünya azərbaycanlıları adından dövlət başçımıza və qəhrəman hərbçilərimizə minnətdarlığını ifadə edib.
Komitənin fəaliyyəti barədə geniş hesabatla çıxışını davam etdirən sədr indiyədək həyata keçirilən çoxşaxəli fəaliyyət istiqamətləri, gerçəkləşdirilən sistemli layihələr, Koordinasiya şuraları, Azərbaycan evləri, həftəsonu Azərbaycan məktəbləri, Diaspor Gənclərinin Yay Düşərgələri kimi məsələləri nəzərə çatdırıb. Azərbaycançılıq ideologiyasına xas cəhətlərin, milli kimliyin qorunmasının önəmini vurğulayıb, bu istiqamətdə dövlət başçısının Dünya Azərbaycanlılarının V Qurultayında xaricdə yaşayan soydaşlarımıza tövsiyələrini xatırladıb. Çexiyada Azərbaycan həqiqətlərinin təbliğ olunmasında fəal iştiraklarına görə Eldar Vəliyevə, Leyla Begim Cəfərovaya və Fərid Əmirəliyevə minnətdarlığını bildirib.
Azərbaycan Respublikasının Çex Respublikasındakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Adış Məmmədov çıxışında ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illiyi münasibətilə dünyanın müxtəlif ölkələrində, o cümlədən Çexiyada silsilə tədbirlərin keçirildiyini bildirib. Azərbaycan icmasının da bu tədbirlərdə iştirak etdiyini vurğulayan səfir Çexiyadakı diasporumuzun fəaliyyətini yüksək qiymətləndirib, soydaşlarımızı mədəniyyət və incəsənətimizin təbliği istiqamətində fəal olmağa, məqsədyönlü addımlar atmağa dəvət edib.
Azərbaycanlı diplomat Avropa məkanında bəzi qüvvələrin Azərbaycana qarşı apardığı qarayaxma kampaniyasının arxasında dayanan səbəblərdən də danışıb. Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə Azərbaycan Ordusunun dünyanı bir münaqişədən qurtardığına, dünyanın gözü qarşısında ermənilərin məhv etdiyi ərazilərimizi Azərbaycan dövlətinin son 3 il ərzində çox sürətlə və müasir şəkildə tamamilə yenidən qurduğuna diqqəti cəlb edib.
Tədbirdə diaspor nümayəndələri - “Buta” həftəsonu məktəbinin Azərbaycan dili müəllimi Rəna Abubəkirova, “Natəvan” Cəmiyyətinin sədri, Azərbaycan Yazıçılar Birliyi, Britaniya Şairlər Cəmiyyəti və Avropa Ədəbiyyatşünaslar Konqresinin üzvü Leyla Begim Cəfərova, “Elson Grand” təşkilatının üzvü Fərid Əmirəliyev çıxış ediblər.
Sonra Şərqi Avropa Azərbaycanlılarının Koordinasiya Şurasının Çexiya üzrə koordinatorlarının seçkisi keçirilib. Leyla Begim Cəfərova və Fərid Əmirəliyev koordinator seçiliblər.
İcma tərəfindən Praqada Azərbaycan Evinin açılması təklifi irəli sürülüb və bu təklif yekdilliklə dəstəklənib.
Komitənin adından Çexiyada diaspor fəaliyyətində aktiv olan icma üzvlərinə təşəkkürnamələr təqdim edilib.
Görüşün bədii hissəsində 2020-ci ildə Çexiyada “İlin adamı” seçilmiş skripkaçı, nüfuzlu musiqi yarışmalarının qalibi Canel Nəcəflinin ifasında “Azərbaycan”, “Ana” və “Xalq Heydər söyləyəcək” mahnıları səsləndirilib.
Qeyd edək ki, hazırda dünyanın 14 ölkəsində 20 Azərbaycan Evi və 36 ölkəni əhatə edən 15 Azərbaycanlıların Koordinasiya Şurası fəaliyyət göstərir.

Chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Fuad Muradov, met with the members of the Azerbaijani community living in Prague. The meeting was held within the framework of the "Year of Heydar Aliyev".
Members of the Azerbaijani community living in different cities of the Czech Republic, employees of the State Committee on Work with Diaspora and the Embassy of the Republic of Azerbaijan to the Czech Republic attended the meeting.
The event began with the National Anthem of Azerbaijan and continued with one minute silence, as a mark of respect to the dear memory of martyrs, who died for the territorial integrity of our country and the victims of the Barda terror attack.
Then the film, dedicated to the 100th anniversary of the birth of the founder of the modern Azerbaijan, national leader Heydar Aliyev was presented and the video on the theme "The promise given to the people turned into reality" reflecting Azerbaijan’s glorious Victory was screened.
After welcoming the participants of the meeting, the Chairman of the Committee congratulated our compatriots on the occasion of full restoration of Azerbaijan's sovereignty and territorial integrity under the leadership of the President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev. He, on behalf of the World Azerbaijanis, expressed his gratitude to our head of state and our heroic soldiers for raising the State Flag of Azerbaijan in Khankendi, Khojaly, Askeran and Aghdara.
The Committee Chairman gave a brief report on the multifaced activities of the Committee, systematic projects, coordination councils, Azerbaijani houses, weekend Azerbaijani schools, Summer Camps of Diaspora Youth.
He emphasized the importance of protecting the characteristics features of Azerbaijanism ideology and national identity, and recalled the recommendations of the head of state to our compatriots living abroad sounded at the 5th Congress of World Azerbaijanis. He thanked Eldar Valiyev, Leyla Begim Jafarova and Farid Amiraliyev for their active participation in the promotion of Azerbaijani truths in the Czech Republic.
Adish Mammadov, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Azerbaijan to the Czech Republic, has one more time recalled that series of events, held in various countries of the world, including the Czech Republic, on the occasion of the 100th anniversary of the national leader Heydar Aliyev. The ambassador highly appreciated the role of our diaspora in the Czech Republic and invited our compatriots to be more active in promoting our culture and art abroad by taking efficient and purposeful steps.
The Azerbaijani diplomat also spoke about the reasons behind the smear campaign, being currently waged by some forces in Europe against Azerbaijan. He drew attention to the fact that the Azerbaijani Army, under the leadership of President Ilham Aliyev, saved the world from a conflict and within the last 3 years Azerbaijan has completely rebuilt the territories destroyed by Armenians in front of the “eyes of the world”.
Diaspora representatives - Rena Abubekirova, Azerbaijani language teacher of "Buta" weekend school, Leyla Begim Jafarova, chairwoman of "Natavan" Society, member of Azerbaijan Writers Union, Poetry Society and European Writers' Congress, Farid Amiraliyev, member of "Elson Grand" organization delivered speeches at the event.
Then, Leyla Begim Jafarova and Farid Amiraliyev were elected coordinators of the Coordinating Council of Eastern European Azerbaijanis.
A proposal regarding the opening an Azerbaijan House in Prague, put forward by the community members was unanimously supported.
On behalf of the committee, letters of thanks were presented to active member of the Azerbaijani diaspora in the Czech Republic.
In the artistic part of the meeting, the songs "Azerbaijan", "Mother" and "People will say Heydar " were performed by Janel Najafli, winner of prestigious music competitions and a violinist who was nominated as "Person of the Year" in the Czech Republic for her achievements gained in 2020.
It should be noted that currently 20 Azerbaijani Houses operates in 14 countries of the world, while the number of the Coordination Councils of Azerbaijanis reached 15 and covers 36 countries.