https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_c8a4fce3277b7543cb48f52e0_o.jpg
Müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə “Azərbaycan–Amerika Mədəniyyət körpüsü: Cefri Verbok” adlı tədbir keçirilib.
Rəşid Behbudov adına Dövlət Mahnı Teatrında baş tutan tədbirdə Prezident Administrasiyasının, ADA Universitetinin, Azərbaycan diasporunun nümayəndələri, yerli ictimaiyyətin tanınmış şəxsləri və media mənsubları iştirak ediblər.
Tədbir Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Sonra Cefri Verbokun ümummilli lider Heydər Əliyevlə görüşü barədə videçarx nümayiş olunub, həmin görüşdə qeyd olunan məsələlərin bu gün həqiqətə çevrildiyi, ölkəmizin ərazi bütövlüyümüzün təmin olunduğu və Azərbaycanın dostlarının da bizimlə bərabər qələbə sevinci yaşadığı diqqətə çatdırılıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru Siyavuş Kərimi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə, Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin rəhbəri Tale Heydərov, Amerika Azərbaycan Cəmiyyətinin prezidenti Tomris Azeri, Quba Dağ Yəhudiləri icmasının üzvü Nisim Nisimov və başqaları amerikalı musiqiçinin Azərbaycan diasporu quruculuğunda fəal iştirakı, Azərbaycan həqiqətlərinin Amerika ictimaiyyətinə çatdırılmasında mühüm rolu, Azərbaycanla əlaqələrinin tarixi, uzun illər davam edən sarsılmaz dostluq münasibətləri, ölkəmizi, xüsusilə musiqimizi dünyada uğurla təbliğ etməsi, mədəniyyətimizə xidmətləri barədə danışıblar.
Daha sonra amerikalı musiqiçiyə həsr olunmuş “Gənc səslər, qədim nəğmə” etnoqrafik sənədli filmindən fraqmentlər nümayiş etdirilib. Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin dəstəyi ilə çəkilmiş və 2016-cı ildə təqdim olunmuş bu filmin qəhrəmanlarından birinin – məcburi köçkün övladı olaraq çadır şəhərciyində böyümüş, sonradan İkinci Qarabağ müharibəsinin qazisi kimi şərəfli döyüş yolu keçmiş Nizami Paşayevin səhnəyə dəvət olunması alqışlarla qarşılanıb.
Qivami Rəhimlinin moderatorluğu ilə aparılan tədbirin bədii hissəsində Cefri Verbokun, Anar İmanovun və Əsgər Əsgərzadənin ifasında konsert proqramı təqdim edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_c8a4fce3277b7543cb48f52e0_o.jpg
По случаю 100-летия со дня рождения основателя современного Азербайджанского государства, общенационального лидера Гейдара Алиева состоялось мероприятие под названием «Мост культуры Азербайджан-Америка: Джеффри Вербок».
В церемонии, проведенной в Государственном театре песни имени Рашида Бейбутова, приняли участие представители Администрации Президента, Университета АДА, азербайджанской диаспоры, известные представители местной общественности и журналисты.
Мероприятие началось с почтения минутой молчания светлой памяти наших шехидов, отдавших жизнь за суверенитет и территориальную целостность Азербайджана.
Затем был показан видеоролик о встрече Джеффри Вербока с общенациональным лидером Гейдаром Алиевым, подчеркнуто, что вопросы, отмеченные на той встрече, сегодня стали реальностью, что обеспечена наша территориальная целостность, а друзья Азербайджана вместе с нами переживают радость победы.
Выступившие на мероприятии ректор Азербайджанской национальной консерватории Сиявуш Керими, председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, проректор Университета АДА Фариз Исмаилзаде, руководитель Общества Европа-Азербайджан Тале Гейдаров, президент Азербайджанского общества Америки Tомрис Азери, член Общины горских евреев Губы Нисим Нисимов и другие говорили об активном участии американского музыканта в строительстве азербайджанской диаспоры, его важной роли в доведении до американской общественности азербайджанских реалий, истории связей с Азербайджаном, многолетних нерушимых дружественных отношениях с ним, успешной пропаганде нашей страны, в частности, ее музыки, в мире, заслугах перед нашей культурой.
Далее были показаны фрагменты этнографического документального фильма «Молодые голоса, древняя песня», посвященного американскому музыканту. Приглашение на сцену одного из героев этого фильма, снятого при поддержке Общества Европа-Азербайджан и представленного в 2016 году, - Низами Пашаева, выросшего как сын вынужденного переселенца в палаточном городке и прошедшего впоследствии доблестный боевой путь как гази Второй Карабахской войны, было встречено аплодисментами.
В художественной части мероприятия, проведенного под модераторством Гивами Рагимли, была представлена концертная программа в исполнении Джеффри Вербока, Анара Иманова и Аскера Аскерзаде.