https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_c8a4fce3277b7543cb48f52e0_o.jpg
Müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu, ümummilli lider Heydər Əliyevin anadan olmasının 100 illiyi münasibətilə “Azərbaycan–Amerika Mədəniyyət körpüsü: Cefri Verbok” adlı tədbir keçirilib.
Rəşid Behbudov adına Dövlət Mahnı Teatrında baş tutan tədbirdə Prezident Administrasiyasının, ADA Universitetinin, Azərbaycan diasporunun nümayəndələri, yerli ictimaiyyətin tanınmış şəxsləri və media mənsubları iştirak ediblər.
Tədbir Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Sonra Cefri Verbokun ümummilli lider Heydər Əliyevlə görüşü barədə videçarx nümayiş olunub, həmin görüşdə qeyd olunan məsələlərin bu gün həqiqətə çevrildiyi, ölkəmizin ərazi bütövlüyümüzün təmin olunduğu və Azərbaycanın dostlarının da bizimlə bərabər qələbə sevinci yaşadığı diqqətə çatdırılıb.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Milli Konservatoriyasının rektoru Siyavuş Kərimi, Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov, ADA Universitetinin prorektoru Fariz İsmayılzadə, Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin rəhbəri Tale Heydərov, Amerika Azərbaycan Cəmiyyətinin prezidenti Tomris Azeri, Quba Dağ Yəhudiləri icmasının üzvü Nisim Nisimov və başqaları amerikalı musiqiçinin Azərbaycan diasporu quruculuğunda fəal iştirakı, Azərbaycan həqiqətlərinin Amerika ictimaiyyətinə çatdırılmasında mühüm rolu, Azərbaycanla əlaqələrinin tarixi, uzun illər davam edən sarsılmaz dostluq münasibətləri, ölkəmizi, xüsusilə musiqimizi dünyada uğurla təbliğ etməsi, mədəniyyətimizə xidmətləri barədə danışıblar.
Daha sonra amerikalı musiqiçiyə həsr olunmuş “Gənc səslər, qədim nəğmə” etnoqrafik sənədli filmindən fraqmentlər nümayiş etdirilib. Avropa Azərbaycan Cəmiyyətinin dəstəyi ilə çəkilmiş və 2016-cı ildə təqdim olunmuş bu filmin qəhrəmanlarından birinin – məcburi köçkün övladı olaraq çadır şəhərciyində böyümüş, sonradan İkinci Qarabağ müharibəsinin qazisi kimi şərəfli döyüş yolu keçmiş Nizami Paşayevin səhnəyə dəvət olunması alqışlarla qarşılanıb.
Qivami Rəhimlinin moderatorluğu ilə aparılan tədbirin bədii hissəsində Cefri Verbokun, Anar İmanovun və Əsgər Əsgərzadənin ifasında konsert proqramı təqdim edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_c8a4fce3277b7543cb48f52e0_o.jpg
An event called “Cultural Bridge between Azerbaijan and the USA: Jeffrey Werbock” was held on the occasion of the 100th anniversary of the birth of Heydar Aliyev, the founder of the modern Azerbaijan.
Representatives of the Presidential Office, ADA University, Azerbaijani diaspora and local community, as well as members of the mass media attended the event held at the State Song Theater named after Rashid Behbudov.
The event began with a minute of silence in honor of the dear memory of our martyrs who died for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
Then, a video-roll dedicated to Jeffrey Werbock’s meeting with national leader Heydar Aliyev was screened. It was pointed out that the issues mentioned during that meeting had come true; the territorial integrity of our country has been ensured and the friends of Azerbaijan are also enjoying the joy of victory with us.
The guests talked about American musician's active participation in the diaspora-formation of our country, his important role in conveying the truths of Azerbaijan to the American society, his long-lasting friendship with Azerbaijan, his efforts to promote Azerbaijan, especially its music, generally about his services in the sphere of culture.
Siyavush Karimi, rector of the Azerbaijan National Conservatory, Fuad Muradov, chairman of the State Committee on Work with Diaspora, Fariz Ismayilzade, vice-rector of the ADA University, Tale Heydarov, head of the European Azerbaijan Society, Tomris Azeri, president of American Azerbaijan Society, Nisim Nisimov, a member of the Guba Mountain Jewish community, and others delivered speech at the event.
Later, fragments from the ethnographic documentary film “Young Voices, Ancient Song” dedicated to the American musician was screened. Nizami Pashayev, one of the heroes of this film, shot with the support of the European Azerbaijan Society and presented in 2016, was invited to the stage. Nizami Pashayev, who grew up in an IDP camp and later became a war veteran during Second Karabakh War, was met with a long applause.
The artistic part of the event moderated by Givami Rahimli featured a concert program performed by Jeffrey Werbock, Anar Imanov and Asgar Askarzade.