https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_b9b58c7ffb9eb639d94b677e4_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetində (BDU) Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri, müstəqil dövlətimizin memarı və qurucusu Heydər Əliyevin 100 illik yubileyi və qardaş Türkiyə Cümhuriyyətinin 100-cü ildönümünə həsr olunmuş III Beynəlxalq Türk Dünyası Kommunikasiya (Media) və İncəsənət Simpoziumunun açılış mərasimi keçirilib.
Tədbirdən əvvəl simpozium çərçivəsində qrafik dizayn sərgisinə baxış keçirilib.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev tədbiri giriş nitqi ilə açaraq 2023-cü ilin Türk dünyası və Azərbaycan üçün əlamətdar olduğunu deyib: “Bu il Azərbaycanın və Türk dünyasının böyük oğlu, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu və memarı, bütün varlığı ilə Vətəninə, xalqına bağlı olan dünya miqyaslı siyasi xadim, Ümummilli Lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyini böyük sevgi və ehtiramla qeyd edirik. Böyük Mustafa Kamal Atatürk “Azərbaycanın sevinci bizim sevincimiz, kədəri bizim kədərimizdir”, Ulu Öndər Heydər Əliyev isə “Biz bir millət, iki dövlətik” deyirdi. Azərbaycan-Türkiyə qardaşlığının, dostluğunun gücü məhz türk dünyasının bu iki dahi oğlunun düsturuna əsaslanır. Hazırda bütün türk dövlətləri bu düsturun nə qədər uzaqgörən mahiyyət daşıdığının fərqinə varır, onun ətrafında birləşir. Ortaq dil, ortaq tarix, ortaq mədəni irs, ortaq maraqlara malik Türk dünyası birlikdə daha güclüdür. 2023-cü il bütün Türk dünyası üçün ikiqat bayramdır. Qardaş Türkiyə Cümhuriyyəti qurulmasının 100-cü ildönümünü qeyd edir. Güclü Türkiyə güclü Azərbaycan, güclü Türk dünyası deməkdir. Ona görə də bu bayram özünü türk hesab edən hər kəsin bayramıdır”.
Rektor diqqətə çatdırıb ki, bu iki əlamətdar hadisəni Vətən müharibəsində qazandığımız şanlı Zəfər daha da gözəlləşdirir, rövnəqləndirir: “Müzəffər Ali Baş Komandan, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə qəhrəman Ordumuz 2020-ci ildə 44 günlük Vətən müharibəsi və bu il sentyabrın 19-da cəmi 24 saat belə çəkməyən lokal antiterror tədbirləri nəticəsində Qarabağdakı seperatçı rejimi birdəfəlik məhv etdi, ölkəmizin suverenliyi bərpa olundu. Hazırda Xankəndidə, Əsgəranda, Xocalıda, Ağdərədə də üçrəngli bayrağımız əzəmətlə dalğalanır. Türk dünyasının birliyi hazırda Azərbaycanın işğaldan azad edilmiş ərazilərində geniş miqyas alan bərpa-quruculuq işlərində də özünü parlaq şəkildə büruzə verir. Türkiyə şirkətləri ilk gündən bu prosesdə fəal iştirak edirlər. Eyni zamanda, Qazaxıstan Prezidentinin təşəbbüsü ilə işğaldan azad edilmiş Füzuli şəhərində qazax xalqının böyük oğlu Kurmanqazi adına Uşaq Yaradıcılıq Mərkəzinin, Özbəkistan Prezidentinin təşəbbüsü ilə məktəb tikintisinin həyata keçirilməsi birliyimizin təcəssümüdür. Artıq azad Qarabağımız Türk dünyasının birləşmə nöqtəsinə - çoxsaylı siyasi, iqtisadi, mədəni tədbirlərin keçirilmə məkanına çevrilir. Əziz Şuşamız 2023-cü il üçün “Türk dünyasının mədəniyyət paytaxtı” elan edilib. Şuşada Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illiyinə həsr olunmuş I Türk Dünyası Mədəniyyət Forumu, türk dövlətlərinin uşaq rəqs qruplarının iştirakı ilə “Heydər Əliyev – türk dünyası birliyinin böyük carçısı” adlı beynəlxalq uşaq rəqs festivalı, III “Korkut Ata” Türk Dünyası Film Festivalı kimi mötəbər tədbirlərin keçirilməsi bu istiqamətdə birgə səylərimizin bariz göstəriciləridir. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin və Türkiyə Respublikasının Prezidenti cənab Rəcəb Tayyib Ərdoğanın Türk Dövlətləri Təşkilatının hər sahədə güclənməsi üçün atdıqları addımların bu gün nəticəsini görürük. Xüsusilə Vətən müharibəsindən sonra reallıqların dünyaya çatdırılmasında türk mediasının nə qədər önəmli olduğunu gördük. Bütün bunlar türk dövlətlərinin siyasi, iqtisadi, sosial, hərbi, elm, təhsil sahələri ilə yanaşı, media və mədəniyyət sahələrində də daimi əməkdaşlıq etməsini, ortaq layihələr həyata keçirməsini zəruri edir”.
BDU rektoru bildirib ki, "Azərbaycan Respublikası ilə Türkiyə Respublikası arasında media sahəsində strateji əməkdaşlıq haqqında” Anlaşma Memorandumunun təsdiq edilməsi, “Birgə Media Platforması” çərçivəsində Azərbaycan-Türkiyə ikitərəfli əlaqələrini və əməkdaşlığını media və kommunikasiya sahəsində gücləndirməklə strateji media ortaqlığının yaradılması Azərbaycan və Türkiyə, eləcə də digər qardaş türk dövlətləri üçün yol xəritəsidir: “Məhz beynəlxalq arenada rast gəlinən dezinformasiyalara qarşı birgə mübarizə aparılması, dünya ictimaiyyətinin düzgün məlumatlandırılması, televiziya və kino sahəsində ortaq işlərin həyata keçirilməsi, müxtəlif media təmsilçiləri ilə tərəfdaşlığın qurulması artıq günün tələbinə çevrilib. Ortaq dəyərlərimizin təbliği baxımından bu gün keçirilən III Beynəlxalq Türk Dünyası Kommunikasiya (Media) və İncəsənət Simpoziumunun da bu böyük missiyaya töhfə verəcəyinə inanıram”.
Türk Dünyası Jurnalistlər Federasiyasının sədri Menderes Demir isə qeyd edib ki, türk dövlətləri böyük bir ailədir. Bu ailənin həmişə güclü olması üçün türkdilli dövlətlərin mətbuat, mədəniyyət xadimlərinin, alimlərinin üzərinə böyük vəzifə düşür. Menderes Dəmir bu istiqamətdə birgə layihələr həyata keçirməyin, ortaq dəyərlərin təbliğinin önəmini vurğulayıb.
Daha sonra Özbəkistan Jurnalistika və Kütləvi Kommunikasiya Universitetinin İnsan hüquqları və mədəniyyət kafedrasının müdiri, professor Nazire Taşpolatova, Qazaxıstan Avrasiya Universitetinin Jurnalistika fakültəsinin dekanı, professor Kairat Omirbayulya, Şimali Kipr Türk Cümhuriyyətinin Lekfe Avropa Universitetinin Kommunikasiya fakültəsinin dekanı, professor Elif Asude Tuncay çıxış edərək konfransın işinə uğurlar arzulayıblar.
Tədbirdə BDU və Türk Dünyası Jurnalistlər Federasiyası arasında əməkdaşlıq protokolu imzalanıb.
Simpoziumun açılış mərasimindən sonra Türk Dünyası Jurnalistlər Federasiyasının fəaliyyətinə və III Beynəlxalq Türk Dünyası Kommunikasiya (Media) və İncəsənət Simpoziumunun gedişinə həsr olunmuş videoçarxlar nümayiş olunub. Daha sonra Türk Dünyası Jurnalistlər Federasiyasının təşkilatçılığı ilə Ankarada keçirilən “VIII Türk Dünyası Sənədli Film Festivalı”nda Baş mükafatı qazanan rejissor Vaqif Mustafayevin “Fikrət Əmirov” filmi nümayiş olunub. “Doqquz ölkə, doqquz şəhər, bir festival” şüarı altında keçirilən festivalda mükafata layiq görülən filmlərin dünyanın doqquz ölkəsində nümayiş etdirilməsi planlaşdırılır. Filmin ilk nümayişi isə BDU-da keçirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-11/_innews_b9b58c7ffb9eb639d94b677e4_o.jpg
В Бакинском государственном университете (БГУ) состоялась церемония открытия III Международного симпозиума по коммуникации (медиа) и искусству тюркского мира, посвященного 100-летию общенационального лидера Гейдара Алиева и 100-летию Турецкой Республики.
Перед мероприятием осмотрена выставка графического дизайна, организованная в рамках симпозиума.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев открыл мероприятие и отметил, что 2023 год – знаменательный год для тюркского мира и Азербайджана: «В этом году мы с любовью и уважением отмечаем 100-летие общенационального лидера Гейдара Алиева, великого сына Азербайджана и тюркского мира. Мустафа Кемаль Ататюрк говорил: «Радость Азербайджана – наша радость, его печаль – наша печаль», а великий лидер Гейдар Алиев - «Мы одна нация, два государства». Сила азербайджано-турецкого братства основана на формуле этих двух гениальных сыновей тюркского мира. В настоящее время все тюркские государства объединились вокруг этой формулы. Тюркский мир с общим языком, общей историей, общим культурным наследием и общими интересами, объединившись, становится еще сильнее. 2023 год – двойной праздник для всего тюркского мира. Братский народ отмечает 100-летие со дня основания Турецкой Республики. Сильная Турция означает сильный Азербайджан и сильный тюркский мир».
Ректор отметил, что эти два знаменательных события становятся еще прекраснее благодаря Победе, одержанной Азербайджаном в Отечественной войне: «Под руководством Верховного главнокомандующего, Президента Ильхама Алиева наша славная Армия в результате 44-дневной Отечественной войны 2020 года и антитеррористических мероприятий 19 сентября этого года, продолжавшихся менее суток, уничтожила сепаратистский режим в Карабахе, и суверенитет нашей страны был восстановлен. В настоящее время флаг страны развевается в Ханкенди, Аскеране, Ходжалы, Агдере. Единство тюркского мира блестяще проявляется в восстановительно-строительных работах на освобожденных территориях Азербайджана. Турецкие компании в этом процессе активно участвуют с первого дня. В то же время воплощением нашего единства являются реализация Центра детского творчества имени Курмангазы в городе Физули по инициативе Президента Казахстана, строительство школы по инициативе Президента Узбекистана. Карабах становится местом встречи тюркского мира – местом проведения многочисленных политических, экономических и культурных мероприятий. Шуша была объявлена «Культурной столицей тюркского мира» на 2023 год. Проведение таких мероприятий, как I Культурный форум тюркского мира в Шуше, фестиваль «Гейдар Алиев – великий вестник единства тюркского мира», III Фестиваль фильмов тюркского мира «Коркут Ата» – это наглядный показатель наших совместных усилий. Ныне мы видим результаты шагов, предпринятых Президентом Ильхамом Алиевым и Президентом Реджепом Тайипом Эрдоганом по укреплению Организации тюркских государств. Особенно после Отечественной войны мы увидели, насколько важны тюркские медиа в донесении реалий до мира. Все это обуславливает необходимость постоянного сотрудничества тюркских государств в политической, экономической, социальной, военной, научной, образовательной, а также медиа и культурной сферах, реализации совместных проектов».
Ректор БГУ сообщил, что одобрение Меморандума о взаимопонимании «О стратегическом сотрудничестве в сфере медиа между Азербайджанской Республикой и Турецкой Республикой», установление стратегического медиа-партнерства путем укрепления азербайджано-турецких отношений и сотрудничества в сфере медиа и коммуникаций в рамках «Совместной медиа-платформы» является дорожной картой для Азербайджана и Турции, а также других братских тюркских государств: «Совместная борьба с дезинформацией на международной арене, корректное информирование мирового сообщества, реализация совместных работ в сфере телевидения и кино, установление партнёрства с представителями медиа уже стали требованием дня. Верю, что III Международный симпозиум по коммуникации (медиа) и искусству тюркского мира, проводимый в целях продвижения наших общих ценностей, также внесет свой вклад в эту великую миссию», - резюмировал Эльчин Бабаев.
Председатель Федерации журналистов тюркского мира Мендерес Демир отметил, что тюркские государства – это большая семья. Чтобы эта семья была крепкой, на прессе, деятелях культуры, ученых тюркоязычных стран лежит большая ответственность. Мендерес Демир подчеркнул важность реализации совместных проектов и продвижения общих ценностей в этом направлении.
Затем на мероприятии выступили заведующая кафедрой Университета журналистики и массовых коммуникаций Узбекистана, профессор Назире Ташполатова, декан Евразийского университета Казахстана, профессор Кайрат Омирбаюля, декан Европейского университета Лекфе Турецкой Республики Северного Кипра, профессор Элиф Асуде Тунчай.
На мероприятии подписан протокол о сотрудничестве между БГУ и Федерацией журналистов тюркского мира.
После церемонии открытия симпозиума показаны видеоролики, посвященные деятельности Федерации журналистов тюркского мира и ходу III Международного симпозиума по коммуникации (медиа) и искусству тюркского мира.
Далее показан фильм «Фикрет Амиров» режиссера Вагифа Мустафаева, получивший главный приз на VIII Фестивале документального кино тюркского мира, проходившем в Анкаре. Отмеченные наградами фильмы фестиваля под лозунгом «Девять стран, девять городов, один фестиваль», планируется показать в девяти странах мира. Первая демонстрация фильмов прошла в Азербайджане - в БГУ.