https://www.innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_4ba8516ec49cecfa30116983e_o.jpg
170-dən artıq beynəlxalq və Azərbaycan şirkətinin iştirakı ilə “Azərbaycanda Bərpa Olunan Enerji” mövzusuna həsr olunmuş Alman-Azərbaycan Davamlılıq Forumu baş tutmuşdur
Alman-Azərbaycan Ticarət Palatasının (AHK Azərbaycan) RENAC AG ilə birgə təşkil etdiyi Alman-Azərbaycan Davamlılıq Forumu 21 iyun 2022-ci il tarixində Four Seasons Hotel Baku-da keçirilmişdir. Azərbaycan və Almaniyadan olan 170-dən çox yüksək vəzifəli biznes nümayəndəsini bir araya gətirən tədbirdə fəxri qonaq qismində Energetika nazirinin müavini cənab Elnur Soltanov iştirak etmişdir.
Forum “Azərbaycanda Bərpa Olunan Enerji” mövzusu üzrə Almaniya Federal İqtisadiyyat və İqlim Mühafizəsi Nazirliyinin Enerji İxrac Təşəbbüsü layihəsi çərçivəsində Almaniya şirkət nümayəndələrinin Azərbaycana 4 günlük işgüzar səfəri çərçivəsində təşkil olunub.
Tədbirin əsas məqsədi bərpa olunan enerji texnologiyaları sahəsinə maraq göstərən Almaniya və Azərbaycan şirkətlərini, həmçinin müvafiq iqtisadi və siyasi qurumların yüksək vəzifəli nümayəndələrini, o cümlədən bu sahə üzrə mütəxəssisləri bir araya gətirərək aktiv təcrübə mübadiləsi üçün səmərəli bir platforma yaratmaq olub. Bundan əlavə, tədbir panel müzakirələri, mütəxəssis çıxışları, seminar və ikitərəfli işgüzar görüşləri fonunda məxsusi olaraq dövlət-özəl dialoq imkanları təklif edib.
Tədbirin açılış nitqini AHK Azərbaycanın icraçı direktoru cənab Tobias Baumann edib və görüşün proqramını qısa şəkildə iştirakçılara təqdim edib. Bunun ardınca, Azərbaycan Respublikası Energetika nazirinin müavini cənab Elnur Soltanov, Almaniya Federativ Respublikasının Azərbaycandakı səfirinin müavini cənab Heiko Schwarz, Alman Enerji Həlləri Təşəbbüsünün Koordinasiya Ofisinin rəhbəri xanım Angelika Farhan-Reimpell və AHK Azərbaycanın İdarə Heyətinin sədri cənab Fərid İsayev tədbir iştirakçılarını açılış nitqi ilə salamlayıblar.
Cənab Elnur Soltanov çıxışı zamanı Azərbaycanda energetika sahəsində görülən işlərdən danışıb. O, Bildirib ki, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan 2030: sosial-iqtisadi inkişafa dair Milli Prioritetlər” proqramında prioritetlərdən biri Azərbaycanın ekoloji cəhətdən təmiz ölkəyə çevrilməsidir.
Bu proqramda ətraf mühitin çirklənməsinin minimuma endirilməsi kimi işlərin də yer aldığını söyləyən nazir müavini qeyd edib: “Bu, təkcə enerjinin bərpaolunan mənbələrdən əldə ediləcəyi demək deyil, həm də enerji səmərəliliyinin artırılması kimi işləri əhatə edir. Bizim prioritetlərimizdən biri də xalis sıfır karbon emissiyasına çatmaqdır. Bu gün Azərbaycanda bərpaolunan enerji mənbələrinin quraşdırılmış gücü 17 faizdir. 2030-cu ilə qədər bu rəqəmin 30 faizə çatdırılması nəzərdə tutulur”.
Almaniyanın xarici iqtisadi siyasətinin ölkədə çox vacib bir sütunu olan AHK Azərbaycan haqqında danışan cənab Heiko Schwarz yerli bazar haqqında məlumatlılığı artırmaq üçün hər iki ölkənin yüksək səviyyəli tərəflərini bir araya gətirməkdə və yeni əməkdaşlıqların təməllərinin atılmasında Palatanın vacib rolunu vurğulayıb. Cənab Schwarz bildirib ki, regionda bütün istiqamətlərdə sülh üçün real imkanlar görürlər: “Biznes üçün hər zaman sülh ən yaxşı amildir. Dayanıqlılıq və bərpaolunan enerji sahəsində çalışan sahibkarlar üçün geniş imkanlar var. İnanıram ki, bugünkü görüş yeni layihələrə bir təməl olacaq”.
Tədbirdə çıxış edən xanım Angelika Farhan-Reimpell təmsil etdiyi qurumun enerji həlləri təşəbbüsü proqramı daxilində gördüyü işlərdən söz açıb.
Cənab Fərid İsayev öz çıxışında forumun iki ölkə sahibkarlarının işbirliyinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Rəsmi açılışdan sonra Almaniya nümayəndə heyəti iştirakçıları öz şirkətlərini və təklif etdikləri “Made in Germany” texnologiyaları təqdim ediblər. Forum işini bərpa olunan enerji sektorunda dayanıqlılıq və innovasiyalar mövzularında panel müzakirələri, interaktiv seminar və Almaniya və Azərbaycan şirkətlərinin gələcək əməkdaşlıq imkanlarını müzakirə etdiyi ikitərəfli işgüzar görüşləri ilə davam etdirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_4ba8516ec49cecfa30116983e_o.jpg
The German-Azerbaijani Sustainability Forum organised by the German-Azerbaijani Chamber of Commerce (AHK Azerbaijan) together with RENAC AG took place on 21 June 2022 at the Four Seasons Hotel Baku. This business event hosted the Deputy Energy Minister, Elnur Soltanov and brought together more than 170 high-ranking business representatives both from Azerbaijan and Germany.
The German-Azerbaijani Sustainability Forum was organised as a part of a 4-day business trip of German companies from the renewable energy sector to Azerbaijan within the framework of the project Export Initiative Energy of the German Federal Ministry of Economics and Climate Protection.
The Forum was aimed to create a productive business platform to ensure the exchange of best practices between German and Azerbaijani stakeholders in the field of renewable energy technologies by bringing together business representatives and high-ranking representatives of economic and political institutions from the two countries. Moreover, the event offers direct public-private dialogue opportunities through panel discussions, expert presentations, a workshop and B2B meetings.
Executive Director of AHK Azerbaijan, Tobias Baumann opened the event by expressing his gratitude to all the participating companies and shortly introduced the agenda of the event. Following this, Deputy Energy Minister of the Republic of Azerbaijan, Elnur Soltanov, Deputy Head of Mission of the German Embassy in Baku, Heiko Schwarz, Head of Coordination Office of the German Energy Solutions Initiative, Angelika Farhan-Reimpell and Chairman of the Board of AHK Azerbaijan, Farid Isayev welcomed the participants of the event with their opening remarks.
Elnur Soltanov, shed a light on some of the measures implemented by the government in the energy sector. He explained: "One of the priorities in the programme "Azerbaijan 2030: National Priorities for Socio-Economic Development" signed by President Ilham Aliyev is to turn Azerbaijan into an environmentally friendly country. The programme also includes priorities to minimise environmental pollution. This means not only that energy will be obtained from renewable sources, but also includes measures to increase energy efficiency. One of our important priorities is to achieve net-zero emissions. Today, the installed capacity of renewable energy sources in Azerbaijan is 17%. This figure is expected to increase to 30 percent by 2030."
Speaking about AHK Azerbaijan as a very important pillar of the foreign economic policy of Germany in the country, Heiko Schwarz emphasised the Chamber`s role in bringing together the high-level stakeholders from both countries to raise the awareness about the local market in the field of renewable energy and to pave a way for new partnerships. He mentioned: “We see peace and opportunities in all areas in the region. Peace is always the best factor for business. There are a wide range of opportunities for entrepreneurs working in the field of sustainability and renewable energy. I believe that today's meeting will be a basis for new projects."
Speaking at the event, Angelika Farhan-Reimpell spoke about the work done by her organisation within the energy solutions initiative.
In his speech, Farid Isayev expressed his confidence that the Forum would contribute to the cooperation of entrepreneurs from both countries.
Following the official opening, the German delegation participants introduced their companies and the technologies “Made in Germany”. The Forum continued its work with panel discussions on sustainability and innovation in the renewable energy sector, interactive workshop and B2B meetings, where the companies both from Germany and Azerbaijan discussed opportunities for future cooperation.