"AzerGold" QSC, Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti və "Devngi İnnovations LLP" arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb
"AzerGold" QSC, Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti və "Devngi İnnovations LLP" arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb "AzerGold" QSC, Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti və "Devngi İnnovations LLP" arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb
25 oktyabr 2023-cü il tarixində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC), “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti və Hindistanın “Devngi Innovations LLP” şirkəti arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun imzalanması mərasimi keçirilib.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyində keçirilən mərasimdə memorandumu “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin İcraçı direktoru Ülvi Mansurov və “Devngi İnnovations LLP” şirkətinin səlahiyyətli nümayəndəsi Sanat Nareşkumar Vaviya imzalayıblar.
Anlaşma Memorandumunun imzalanmasında əsas məqsəd Azərbaycan-Hindistan tərəfdaşlığı əsasında ölkəmizdə sintetik (süni) almaz sənayesi, təbii almaz emalı infrastrukturunun qurulması imkanlarının öyrənilməsi, birgə şirkətin yaradılması və fəaliyyətinin təşkil edilməsidir.
Tədbirdə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Z.İbrahimov qeyd edib ki, müasir nəqliyyat-logistika infrastrukturuna malik olan Azərbaycanın əlverişli coğrafi mövqeyi iqtisadiyyatın ən müxtəlif sahələrində beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini inkişaf etdirməyə imkan verir. Bu xüsusda dünyada sintetik almaz istehsalı sahəsində aparıcı ölkə hesab edilən Hindistanla əməkdaşlıq şəraitində yeni istehsal infrastrukturunun qurulmasının ölkə iqtisadiyyatı üçün geniş perspektivlər vəd etdiyi bildirilib.
İdarə Heyətinin sədri təbii və sintetik almazların emalı proseslərinin oxşar olduğunu nəzərə alaraq, Azərbaycanın Kimberley Prosesinə üzv kimi qəbul edilməsi üçün aidiyyəti dövlət qurumlarına müraciət edildiyini və həmin qurumlar tərəfindən prosesə başlanıldığını bildirib. Z.İbrahimov Azərbaycanın bu Prosesə üzvlüyü təsdiqləndikdən sonra təbii almaz emalı sahəsinin qurulması istiqamətində də tərəflərin birgə səyləri ilə müvafiq addımların atılacağını qeyd edib. O əlavə edib ki, layihənin uğurlu icrası nəticəsində yeni istehsal sahələri, iş yerləri yaranacaq, yeni növ məhsulların ixracı, idxalı həyata keçiriləcək. Bu, qeyri-neft sektorunun Ümumi Daxili Məhsulda payının artmasına, ölkəmizin zərgərlik sənayesinin çoxşaxəli inkişafına da öz müsbət təsirlərini göstərəcək.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri, Azərbaycan Respublikası və Hindistan Respublikası arasında Ticarət, İqtisadi, Elmi və Texnoloji Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Muxtar Babayev isə ölkəmizdə sintetik almaz sənayesinin, təbii almaz emalının təşkili istiqamətində qurulan əməkdaşlığın Azərbaycan və Hindistan arasında mövcud iqtisadi əlaqələrin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Tədbirdə, həmçinin “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin İcraçı direktoru Ü.Mansurov, Ələt Azad İqtisadi Zonasının səlahiyyətli qurumunun İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov, “Devngi İnnovations LLP” şirkətinin səlahiyyətli nümayəndəsi S.N.Vaviya çıxış edərək, ilkin mərhələdə sintetik almaz istehsalı üzrə Ələt Azad İqtisadi Zonasında yaradılması nəzərdə tutulan birgə müəssisənin fəaliyyəti ilə Azərbaycan üçün ənənəvi olmayan sektorun təməlinin qoyulacağına diqqət çəkiblər.
Qeyd edək ki, Hindistanın “Devngi İnnovations LLP” şirkəti sintetik almaz sənayesində geniş təcrübəyə malik olmaqla, CVD (kimyəvi buxarçökmə texnologiyası ilə yetişdirilən sintetik almazlar) almazlarının istehsalçısıdır.

Между ЗАО «AzerGold», Азербайджанской Инвестиционной Компанией и «Devngi İnnovations LLP» подписан Меморандум о взаимопонимании
Между ЗАО «AzerGold», Азербайджанской Инвестиционной Компанией и «Devngi İnnovations LLP» подписан Меморандум о взаимопонимании Между ЗАО «AzerGold», Азербайджанской Инвестиционной Компанией и «Devngi İnnovations LLP» подписан Меморандум о взаимопонимании
25 октября 2023 года между Закрытым Акционерным Обществом (ЗАО) «AzerGold», Открытым Акционерным Обществом «Азербайджанская инвестиционная компания» и индийской компанией «Devngi İnnovations LLP» подписан Меморандум о взаимопонимании в связи с сотрудничеством.
На церемонии, прошедшей в Министерстве экологии и природных ресурсов, документ подписали председатель Правления ЗАО «AzerGold» Закир Ибрагимов, исполнительный директор ОАО «Азербайджанская инвестиционная компания» Ульви Мансуров и полномочный представитель компании «Devngi İnnovations LLP» Санат Нарешкумар Вавия.
Основной целью подписания Меморандума о взаимопонимании является изучение возможностей создания в нашей стране синтетической (искусственной) алмазной промышленности, инфраструктуры по переработке природных алмазов на основе азербайджано-индийского партнерства, создание и организация деятельности совместного предприятия.
Выступивший на церемонии председатель правления ЗАО «AzerGold» З.Ибрагимов отметил, что благоприятное географическое положение Азербайджана, обладающего современной транспортно-логистической инфраструктурой, позволяет развивать отношения международного сотрудничества в самых различных сферах экономики. В этой связи было подчеркнуто, что создание новой производственной инфраструктуры в сотрудничестве с Индией, которая считается ведущей страной в мире по производству синтетических алмазов, открывает широкие перспективы для экономики страны
Председатель Правления отметил, что, учитывая сходство процессов переработки природных и синтетических алмазов, подано обращение в соответствующие государственные органы для членства Азербайджана в Кимберлийском процессе, и эти структуры уже начали работу в этом направлении. З.Ибрагимов заявил, что после утверждения членства Азербайджана в этом Процессе, совместными усилиями сторон будут предприняты соответствующие шаги и для создания участка переработки природных алмазов. Он добавил, что в результате успешной реализации проекта появятся новые производственные участки, рабочие места, будет осуществляться экспорт, импорт новых видов продукции. Это также окажет положительное влияние на рост доли ненефтяного сектора в валовом внутреннем продукте, а также на всестороннее развитие ювелирной промышленности нашей страны.
Министр экологии и природных ресурсов, сопредседатель Межправительственной комиссии по торговому, экономическому, научному и технологическому сотрудничеству между Азербайджанской Республикой и Республикой Индия Мухтар Бабаев отметил, что сотрудничество, устанавливаемое в области организации производства в нашей стране синтетических алмазов, переработки природных алмазов, имеет важное значение с точки зрения развития существующих экономических связей между Азербайджаном и Индией.
В свою очередь, исполнительный директор ОАО «Азербайджанская Инвестиционная Компания» У.Мансуров, председатель Правления уполномоченного органа Алятской свободной экономической зоны (СЭЗ) Валех Алескеров и полномочный представитель компании «Devngi İnnovations LLP» С.Н.Вавия в своих выступлениях акцентировали внимание на том, что с запуском совместного предприятия по производству на начальном этапе синтетических алмазов, которое планируется создать в Алятской СЭЗ, будет заложен фундамент нетрадиционного для Азербайджана сектора.
Отметим, что индийская компания «Devngi İnnovations LLP», обладая большим опытом работы в индустрии синтетических алмазов, является дистрибьютором и производителем алмазов CVD (синтетические алмазы, выращенные с использованием технологии химического выпаривания).