"AzerGold" QSC, Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti və "Devngi İnnovations LLP" arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb
"AzerGold" QSC, Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti və "Devngi İnnovations LLP" arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb "AzerGold" QSC, Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti və "Devngi İnnovations LLP" arasında əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumu imzalanıb
25 oktyabr 2023-cü il tarixində “AzerGold” Qapalı Səhmdar Cəmiyyəti (QSC), “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” Açıq Səhmdar Cəmiyyəti və Hindistanın “Devngi Innovations LLP” şirkəti arasında qarşılıqlı əməkdaşlığa dair Anlaşma Memorandumunun imzalanması mərasimi keçirilib.
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyində keçirilən mərasimdə memorandumu “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Zakir İbrahimov, “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin İcraçı direktoru Ülvi Mansurov və “Devngi İnnovations LLP” şirkətinin səlahiyyətli nümayəndəsi Sanat Nareşkumar Vaviya imzalayıblar.
Anlaşma Memorandumunun imzalanmasında əsas məqsəd Azərbaycan-Hindistan tərəfdaşlığı əsasında ölkəmizdə sintetik (süni) almaz sənayesi, təbii almaz emalı infrastrukturunun qurulması imkanlarının öyrənilməsi, birgə şirkətin yaradılması və fəaliyyətinin təşkil edilməsidir.
Tədbirdə çıxış edən “AzerGold” QSC-nin İdarə Heyətinin sədri Z.İbrahimov qeyd edib ki, müasir nəqliyyat-logistika infrastrukturuna malik olan Azərbaycanın əlverişli coğrafi mövqeyi iqtisadiyyatın ən müxtəlif sahələrində beynəlxalq əməkdaşlıq əlaqələrini inkişaf etdirməyə imkan verir. Bu xüsusda dünyada sintetik almaz istehsalı sahəsində aparıcı ölkə hesab edilən Hindistanla əməkdaşlıq şəraitində yeni istehsal infrastrukturunun qurulmasının ölkə iqtisadiyyatı üçün geniş perspektivlər vəd etdiyi bildirilib.
İdarə Heyətinin sədri təbii və sintetik almazların emalı proseslərinin oxşar olduğunu nəzərə alaraq, Azərbaycanın Kimberley Prosesinə üzv kimi qəbul edilməsi üçün aidiyyəti dövlət qurumlarına müraciət edildiyini və həmin qurumlar tərəfindən prosesə başlanıldığını bildirib. Z.İbrahimov Azərbaycanın bu Prosesə üzvlüyü təsdiqləndikdən sonra təbii almaz emalı sahəsinin qurulması istiqamətində də tərəflərin birgə səyləri ilə müvafiq addımların atılacağını qeyd edib. O əlavə edib ki, layihənin uğurlu icrası nəticəsində yeni istehsal sahələri, iş yerləri yaranacaq, yeni növ məhsulların ixracı, idxalı həyata keçiriləcək. Bu, qeyri-neft sektorunun Ümumi Daxili Məhsulda payının artmasına, ölkəmizin zərgərlik sənayesinin çoxşaxəli inkişafına da öz müsbət təsirlərini göstərəcək.
Ekologiya və təbii sərvətlər naziri, Azərbaycan Respublikası və Hindistan Respublikası arasında Ticarət, İqtisadi, Elmi və Texnoloji Əməkdaşlıq üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın həmsədri Muxtar Babayev isə ölkəmizdə sintetik almaz sənayesinin, təbii almaz emalının təşkili istiqamətində qurulan əməkdaşlığın Azərbaycan və Hindistan arasında mövcud iqtisadi əlaqələrin inkişafı baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini qeyd edib.
Tədbirdə, həmçinin “Azərbaycan İnvestisiya Şirkəti” ASC-nin İcraçı direktoru Ü.Mansurov, Ələt Azad İqtisadi Zonasının səlahiyyətli qurumunun İdarə Heyətinin sədri Valeh Ələsgərov, “Devngi İnnovations LLP” şirkətinin səlahiyyətli nümayəndəsi S.N.Vaviya çıxış edərək, ilkin mərhələdə sintetik almaz istehsalı üzrə Ələt Azad İqtisadi Zonasında yaradılması nəzərdə tutulan birgə müəssisənin fəaliyyəti ilə Azərbaycan üçün ənənəvi olmayan sektorun təməlinin qoyulacağına diqqət çəkiblər.
Qeyd edək ki, Hindistanın “Devngi İnnovations LLP” şirkəti sintetik almaz sənayesində geniş təcrübəyə malik olmaqla, CVD (kimyəvi buxarçökmə texnologiyası ilə yetişdirilən sintetik almazlar) almazlarının istehsalçısıdır.

AzerGold CJSC, Azerbaijan Investment OJSC and Indian “Devngi Innovations LLP” have signed the Memorandum of Understanding on mutual cooperation on October 25, 2023.
The tripartite memorandum was signed by the Chairman of the Executive Board of AzerGold Zakir Ibrahimov, Executive Director of Azerbaijan Investment Company Ulvi Mansurov and an authorized representative of Devngi Innovations LLP Sanat Nareshkumar Vaviya at the event held in the Ministry of Ecology and Natural Resources.
The Memorandum aims to identify the opportunities to launch the lab-grown diamond production industry and natural diamond processing infrastructure, and establish a joint venture within the partnership of Azerbaijan and India.
Delivering a speech at the ceremony, Zakir Ibrahimov emphasized the strategically favorable geographical position, modern transport and logistics infrastructure of our country which provide an avenue for the development of international cooperation in the most diverse fields of the economy. Underlining the fact that India is the largest and leading lab-grown diamond producer of the world, the Chairman noted that the implementation of the project in cooperation with the brotherly country of India promises wide prospects. He also mentioned about the project’s great contribution to the country's economy, but also application of cutting-edge technologies and initiation of non-traditional sector in our country.
Zakir Ibrahimov also highlighted the significance of becoming a member of the Kimberley Process, taking into account the similarity of natural and synthetic (lab-grown) diamond processing. The chairman drew attention to the fact that relevant public bodies were applied for the membership and these bodies have made strides for this purpose. He noted that upon accession to Kimberley Process, the parties will be able to use joint efforts to establish a natural diamond production field in the country.
The Chairman expressed his belief about successful implementation of the project which will open new production areas, create a wide variety of job opportunities and offer export and import of new products. He mentioned about the project’s prospective positive effects on the growth of non-oil sector’s weight in the Gross Domestic Product and the multifaceted development of the jewelry industry.
Mukhtar Babayev, the Minister of Ecology and Natural Resources, Co-Chairman of the Intergovernmental Commission on Trade, Economic, Scientific and Technological Cooperation between the Republic of Azerbaijan and the Republic of India noted that the cooperation launched towards organization of the lab-grown diamond industry and natural diamond processing in our country is important within existing economic relations of Azerbaijan and India. The minister expressed his confidence about prospective contributions of this project to the collaboration of two countries.
Speaking at the event, the Executive Director of "Azerbaijan Investment Company" OJSC Ulvi Mansurov, Chairman of the Board of the Alat Free Economic Zone Authority Valeh Alasgarov and the authorized representative of "Devngi Innovations LLP" S.N. Sanat Nareshkumar Vaviya drew attention to the launch of a joint venture in Alat Free Economic Zone within the first phase of the project and the initiation of a non-traditional industry in Azerbaijan.
Notably, with its extensive experience in the lab-grown diamond industry, "Devngi Innovations LLP" is a distributor and manufacturer of CVD (synthetic diamonds grown by chemical vapor deposition) diamonds.