Prioritet istiqamətlərindən biri də təhsilə dəstək olan ölkənin birinci bankı Kapital Bank Azərbaycan Texnologiya Universiteti ilə əməkdaşlığını genişləndirib. Əməkdaşlıq çərçivəsində İqtisadiyyat kafedrasının nəzdində “Kapital Bank otağı”nın açılışı baş tutub. Açılış mərasimində Kapital Bank-ın rəsmi nümayəndələri, Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rəhbərliyi və tələbələr iştirak ediblər.
Tədbirdə çıxış edən bankın İstedadların idarə edilməsi departamentinin direktor müavini Azadə Hacıyeva bildirib ki, “Biz Bakı şəhərində artıq bir neçə universitetdə dərs otaqlarının açılışını etmişik. Bu gün isə regionda ilk olaraq Gəncədə Azərbaycan Texnologiya Universitetində müasir texnoloji tələblərə uyğun olan “Kapital Bank otağı” tələbələrin istifadəsinə verilir. Biz düşünürük ki, innovativ, rəqəmsallaşan dünyada tələbələr peşəkar mütəxəssis olmaq üçün ən müasir yeniliklərlə dərsə cəlb olunmalı, öyrənməlidirlər. Bu otağın yaradılmasında da məqsəd tələbələrə səmərəli və faydalı öyrənmə şəraiti yartamaqdır”.
Bankın Pərakəndə satış departamentinin rəhbəri Məhəmməd İbrahimov isə çıxışında təhsilə dəstək yönümlü əməkdaşlıqları yüksək qiymətləndirib. O, bildirib ki, “Biz bu sahədə memorandumlar imzalayır, ali məktəblərlə əməkdaşlıq edir, təqaüd proqramları keçirir, tələbələrin bankda istehsalat təcrübəsi keçməsi üçün mümkün qədər şərait yaradırıq. Kapital Bank 5000 dən çox əməkdaşı ilə həm də sektorun ən böyük işəgötürən şirkətlərindən biridir. Bu imkandan yararlanan gənclər yaxın gələcəkdə ölkəmiz üçün faydalı, peşəkar mütəxəssislərə, eləcə də həmkarlarımıza çevriləcəklər. Biz böyük həyəcanla onları komandamızda gözləyirik”.
Azərbaycan Texnologiya Universitetinin rektor əvəzi Yaşar Ömərov isə bu təşəbbüs və dəstək üçün Kapital Bank rəhbərliyinə təşəkkürünü bildirib. “Yaşadığımız IV sənaye inqilabı dövründə təminatlı, müasir həllər təqdim edən hərtərəfli təhsil həm də əmək bazarı üçün peşəkar kadr hazırlığı deməkdir. “Kapital Bank otağı” bu istiqamətdə bizə geniş imkanlar yaradacaq”.
Daha sonra tədbir iştirakçıları 28 nəfərlik innovativ tədris otağı ilə tanış olublar. Ağıllı lövhə, müvafiq sayda notbuk və digər zəruri ofis avadanlıqları ilə tam təchiz edilən otaq tələbələr tərəfindən də maraqla qarşılanıb. Eyni zamanda ali məktəb və bank arasında gələcək layihələr müzakirə edilib.

The Azerbaijan’s first bank, Kapital Bank, remains deeply committed to fostering educational initiatives and is thrilled to announce its extended collaboration with Azerbaijan Technological University. As a testament to this partnership, the Faculty of Economics proudly welcomed the opening of the “Kapital Bank Room”. The opening ceremony was attended by Kapital Bank representatives, officials and students of Azerbaijan Technological University.
In her speech at the event, Azadа Hajiyeva, Deputy Director of Kapital Bank’s Talent Management Department, highlighted, “We have already established classrooms in several universities across Baku. Today marks a significant milestone as, for the first time in the region, students at Azerbaijan Technological University in Ganja gain access to “Kapital Bank Room”, equipped with the latest technology. We firmly believe that in our rapidly evolving digital world, students need to engage in innovative learning to shape their expertise. The purpose behind setting up this classroom is to cultivate an effective and enriching learning environment for students.”
In his address, Mahammad Ibrahimov, Head of the Retail Sales Department at Kapital Bank, expressed his gratitude for the collaboration aimed at supporting education. He emphasized, “We sings agreements and memorandums of understanding in the realm of education, actively partnering with universities. We initiate scholarship programs and provide the most conducive environment for students to gain practical experience within our bank. It is noteworthy that Kapital Bank stands as one of the largest employers in the sector, boasting a workforce of over 5 000 professionals. Young individuals seizing this unique opportunity will acquire invaluable experience, shaping them into future experts of our country. We eagerly anticipate welcoming them into our team.”
Deputy Rector of Azerbaijan Technological University, Yashar Omarov, extended his appreciation to Kapital Bank’s management for their initiative and support. “In this age of the 4th Industrial Revolution, contemporary education driven by innovative solutions translates into professional training for the job market. The introduction of the “Kapital Bank Room” presents us with outstanding opportunities to achieve that,” remarked Yashar Omarov.
Following the formal proceedings, attendees had the opportunity to explore the room designed for 28 people. The students were particularly impressed by the setup, featuring a smart board, laptops, essential office equipment and study supplies. Representatives from both the university and the bank engaged in discussions about upcoming collaborative projects and potential areas of cooperation.