https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_a993696c1b53bb708fa7b1fd3_o.jpg
2023-cü ilin əvvəlindən Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportu sərnişin dövriyyəsində sabit artım nümayiş etdirməkdə davam edir.
Bu ilin yanvar-sentyabr aylarında Bakı hava limanının ümumi sərnişin dövriyyəsi 25 faiz artaraq 4 milyon 325 min nəfərdən çox həddə çatıb. Ötən ilin eyni dövründə bu göstərici 3 milyon 223 min nəfər təşkil edib.
Beynəlxalq istiqamətlərdə daşınan sərnişinlərin 58,6 %-i xarici aviadaşıyıcıların payına düşüb. Hesabat dövründə bu aviaşirkətlər 2 milyon 214 mindən çox sərnişin daşıyıb ki, bu da ötən ilin müvafiq dövrü ilə müqayisədə 39 faiz artım deməkdir. Bakı aeroportundan sərnişin daşımalarının qalan hissəsini isə "Azərbaycan Hava Yolları" (AZAL) həyata keçirib. Bu dövrdə AZAL 1,5 milyondan çox sərnişinə beynəlxalq uçuşlarda, 549 min nəfər sərnişinə isə Naxçıvan istiqamətində xidmət göstərib.
Hava limanından ən çox sərnişin Bakıdan İstanbula və əks istiqamətdə daşınıb. Qeyd olunan dövr ərzində bu göstərici 746 min nəfərdən çox olub. Daşınan sərnişinlərin sayına görə digər pillələrdə ardıcıl olaraq Naxçıvan, Moskva, Dubay və Tbilisi qərarlaşıb.
"Sərnişinlərimizin rahatlığının təmin olunması məqsədilə Azərbaycana uçuşlar həyata keçirən xarici aviaşirkətlərlə əməkdaşlığımızı genişləndirməkdə davam edirik. Həmçinin onlara daha da səmərəli səyahət təcrübəsi təqdim etmək üçün xidmətlərimizin və infrastrukturumuzun təkmilləşdirilməsinə çalışırıq”, - deyə Bakı hava limanının direktoru Teymur Həsənov bildirib.
Qeyd edək ki, Heydər Əliyev Beynəlxalq Aeroportuna 37 aviaşirkət 70 yaxın istiqamətdə müntəzəm uçuşlar yerinə yetirib, onlardan 18-i aşağıbüdcəli aviadaşıyıcılardır. Onların payına düşən sərnişinlərin sayı ümumi xarici aviaşirkətlərə nisbətdə 49 faiz təşkil edib. Ən çox sərnişini “Turkish Airlines”, “AnadoluJet”, “Utair”, “Aeroflot”, “FlyDubai” aviaşirkətləri daşıyıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_a993696c1b53bb708fa7b1fd3_o.jpg
За январь-сентябрь текущего года общий пассажиропоток Бакинского аэропорта увеличился на 25 процентов и достиг более 4 миллионов 325 тысяч человек. За аналогичный период прошлого года этот показатель составил 3 миллиона 223 тысячи пассажиров.
На долю зарубежных авиаперевозчиков пришлось 58,6 % пассажиров, перевезенных по международным направлениям. За отчетный период данные авиакомпании перевезли более 2 миллионов 214 тысяч пассажиров, что означает рост на 39 процентов по сравнению с соответствующим периодом прошлого года. Оставшуюся часть пассажирских перевозок из Бакинского аэропорта осуществило «Азербайджанские авиалинии» (AZAL). За этот период AZAL обслужил более 1,5 миллиона пассажиров на международных рейсах и 549 тысяч пассажиров по направлению Нахчыван.
Большинство пассажиров было перевезено из Бакинского аэропорта в Стамбул и обратно. За указанный период этот показатель составил более 746 тысяч человек. Следующие города по количеству перевезенных пассажиров - Нахчыван, Москва, Дубай и Тбилиси.
"В целях обеспечения комфорта наших пассажиров мы продолжаем расширять сотрудничество с иностранными авиакомпаниями, выполняющими рейсы в Азербайджан. Мы также стараемся улучшить наши услуги и инфраструктуру, чтобы предоставить им более эффективный опыт путешествий", - сказал директор Бакинского аэропорта Теймур Гасанов.
Отметим, что 37 авиакомпаний осуществили регулярные рейсы в Международный аэропорт Гейдар Алиев по 70 направлениям, 18 из них являются лоукостерами. Число пассажиров, пришедших на их долю, составило 49 процентов по сравнению с общим количеством иностранных авиакомпаний. Больше всего пассажиров перевезли авиакомпании «Турецкие авиалинии», «AnadoluJet», «Ютэйр», «Аэрофлот», «FlyDubai».