https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_8fae010de988073c797aae369_o.jpg
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi” arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. 7 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzində baş tutan imzalanma mərasimində Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin sədri, Baş İcraçı direktor Fərid Hüseynov və “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin direktoru Vüsal Rüstəmov iştirak ediblər.
Sənəd çərçivəsində bütün lazımi inteqrasiyalar başa çatdıqdan sonra Birbank rəqəmsal bankında “ASAN xidmət” üçün onlayn növbə almaq və dövlət xidmətlərinin rüsumlarının ödənişini yerindəcə, mobil tətbiq vasitəsilə icra etmək mümkün olacaq.
Tərəflər çıxışları zamanı qurumlar arasında əməkdaşlığı yüksək qiymətləndiriblər. “Bu əməkdaşlıq Azərbaycanda innovativ həllərin daha çox əhaliyə əlçatanlığını təmin edəcək. Bildiyiniz kimi, Kapital Bank 5 milyondan çox müştəriyə xidmət göstərir. Müştəriləmizi keyfiyyətli, rahat və sürətli bank xidmətləri ilə təmin etmək isə bizim başlıca hədəflərimizdən biridir. Son bir neçə il ərzində biz bank xidmətlərinin rəqəmsallaşması, nağdsız dövriyyənin artırılması və ümumilikdə bankla bağlı ehtiyacların yerində və sürətli qarşılanması üçün bir çox layihələr icra etmişik. Bunların heç biri müasir texnoloji həllərin, innnovasiyaların tətbiqi olmadan reallaşa bilməzdi. Sevindiricidir ki, müştərilərimiz tərəfindən də bütün yeniliklər müsbət qarşılanır və sektorun rəqəmsallaşması kifayət qədər sürətlə baş verir” Fərid Hüseynov çıxışında qeyd edib.
Bu kimi əməkdaşlıqları yüksək qiymətləndirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin direktoru Vüsal Rüstəmov bildirib ki, “Kapital Bank-la uzunmüddətli və uğurlu əməkdaşlığımız var. Memorandum isə bizə innovasiyaların tətbiqində daha geniş imkanlar yaradacaq. Bütün innovativ və mobil həllərin tətbiqi müştərilərimiz üçündür. İnanıram ki, Kapital Bank-la birlikdə onlara daha geniş, səmərəli və rahat imkanlar təqdim edə biləcəyik”.
İmzalanma mərasimi ilə yanaşı tərəflər “ASAN xidmət” mərkəzi, “İNNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzi, “Bilim Bakı” Mərkəzi, eləcədə “iLAB” innovativ laboratoriyanın fəaliyyəti ilə tanış olublar. Sonra memorandum çərçivəsində gələcək əməkdaşlıqlar müzakirə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_8fae010de988073c797aae369_o.jpg
A memorandum of cooperation was signed between the Azerbaijan’s first bank, Kapital Bank, and the Innovations Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan. The signing ceremony, held at Baku ASAN xidmət № 7, was attended by Chairman of the Board, Chief Executive Officer of Kapital Bank Farid Huseynov and Director of the Innovations Center Vusal Rustamov.
After completing all the necessary integrations within the framework of the document, citizens will be able to take an online queue at ASAN xidmət through the digital bank Birbank and pay fees for public services on the spot, directly through the mobile app.
During their speeches, the parties expressed deep appreciation for the collaboration between institutions. “We value the strong partnership that exists between our organizations,” stated Farid Huseynov. “This collaboration is pivotal, as it enables us to extend innovative solutions to a broader audience in Azerbaijan. As you are aware, Kapital Bank serves over 5 million customers. Ensuring our clients have access to top-notch, convenient, and swift banking services stands as one of our fundamental objectives. In recent years, we have undertaken numerous initiatives to digitalize our banking services, augment non-cash transactions, and promptly meet the diverse needs of our clientele. None of these achievements would have been possible without the integration of cutting-edge technological solutions and innovations. What is truly heartening is the positive reception these innovations have garnered from our customers, propelling the rapid digital transformation of our industry.”
Expressing deep appreciation for such a collaboration, Vusal Rustamov, the Director of the Innovations Center of the State Agency for Public Service and Social Innovations under the President of the Republic of Azerbaijan, emphasized the long-term and productive partnership with Kapital Bank. “Our longstanding collaboration with Kapital Bank has been both enduring and successful,” he remarked. “This memorandum opens up new avenues for us to implement innovative solutions. All these innovative and mobile solutions are geared towards enhancing the experience for our customers. I firmly believe that working together with Kapital Bank, we can provide the people with even more extensive, efficient, and comfortable opportunities.”
Along with the signing ceremony, the parties got acquainted with the activities of the ASAN xidmət center, the INNOLAND Incubation and Acceleration Center, the ASAN Center for Innovative Development, the Bilim Bakı Center, as well as the iLab innovation laboratory. Then further cooperation within the framework of the memorandum was discussed.