https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_8fae010de988073c797aae369_o.jpg
Ölkənin birinci bankı Kapital Bank və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi” arasında əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb. 7 saylı Bakı “ASAN xidmət” mərkəzində baş tutan imzalanma mərasimində Kapital Bank-ın İdarə Heyətinin sədri, Baş İcraçı direktor Fərid Hüseynov və “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin direktoru Vüsal Rüstəmov iştirak ediblər.
Sənəd çərçivəsində bütün lazımi inteqrasiyalar başa çatdıqdan sonra Birbank rəqəmsal bankında “ASAN xidmət” üçün onlayn növbə almaq və dövlət xidmətlərinin rüsumlarının ödənişini yerindəcə, mobil tətbiq vasitəsilə icra etmək mümkün olacaq.
Tərəflər çıxışları zamanı qurumlar arasında əməkdaşlığı yüksək qiymətləndiriblər. “Bu əməkdaşlıq Azərbaycanda innovativ həllərin daha çox əhaliyə əlçatanlığını təmin edəcək. Bildiyiniz kimi, Kapital Bank 5 milyondan çox müştəriyə xidmət göstərir. Müştəriləmizi keyfiyyətli, rahat və sürətli bank xidmətləri ilə təmin etmək isə bizim başlıca hədəflərimizdən biridir. Son bir neçə il ərzində biz bank xidmətlərinin rəqəmsallaşması, nağdsız dövriyyənin artırılması və ümumilikdə bankla bağlı ehtiyacların yerində və sürətli qarşılanması üçün bir çox layihələr icra etmişik. Bunların heç biri müasir texnoloji həllərin, innnovasiyaların tətbiqi olmadan reallaşa bilməzdi. Sevindiricidir ki, müştərilərimiz tərəfindən də bütün yeniliklər müsbət qarşılanır və sektorun rəqəmsallaşması kifayət qədər sürətlə baş verir” Fərid Hüseynov çıxışında qeyd edib.
Bu kimi əməkdaşlıqları yüksək qiymətləndirən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Vətəndaşlara Xidmət və Sosial İnnovasiyalar üzrə Dövlət Agentliyinin “İnnovasiyalar Mərkəzi”nin direktoru Vüsal Rüstəmov bildirib ki, “Kapital Bank-la uzunmüddətli və uğurlu əməkdaşlığımız var. Memorandum isə bizə innovasiyaların tətbiqində daha geniş imkanlar yaradacaq. Bütün innovativ və mobil həllərin tətbiqi müştərilərimiz üçündür. İnanıram ki, Kapital Bank-la birlikdə onlara daha geniş, səmərəli və rahat imkanlar təqdim edə biləcəyik”.
İmzalanma mərasimi ilə yanaşı tərəflər “ASAN xidmət” mərkəzi, “İNNOLAND” İnkubasiya və Akselerasiya Mərkəzi, ASAN İnnovativ İnkişaf Mərkəzi, “Bilim Bakı” Mərkəzi, eləcədə “iLAB” innovativ laboratoriyanın fəaliyyəti ilə tanış olublar. Sonra memorandum çərçivəsində gələcək əməkdaşlıqlar müzakirə edilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_8fae010de988073c797aae369_o.jpg
Подписан меморандум о сотрудничестве между первым банком Азербайджана Kapital Bank и Инновационным центром Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики. В церемонии подписания, состоявшейся в бакинском ASAN xidmət № 7, приняли участие Председатель Правления, Главный Исполнительный Директор Kapital Bank Фарид Гусейнов и директор Инновационного центра Вусал Рустамов.
После завершения всех необходимых интеграций в рамках документа, граждане смогут занимать онлайн-очередь в ASAN xidmət через цифровой банк Birbank и оплачивать сборы за госуслуги на месте, непосредственно через мобильное приложение.
В ходе своих выступлений стороны высоко оценили сотрудничество между учреждениями. «Это сотрудничество сделает инновационные решения доступными для большего числа людей в Азербайджане. Как известно, Kapital Bank обслуживает более 5 миллионов клиентов. Обеспечение наших клиентов качественными, удобными и быстрыми банковскими услугами является одной из наших ключевых задач. За последние несколько лет мы реализовали множество проектов по цифровизации банковских услуг, увеличению безналичного оборота, своевременному и быстрому удовлетворению потребностей, связанных с банком в целом. Ничего из этого невозможно было реализовать без применения современных технологических решений и инноваций. Отрадно, что все инновации положительно воспринимаются нашими клиентами и диджитализация отрасли происходит достаточно быстро», — отметил в своем выступлении Фарид Гусейнов.
Высоко оценив такого рода сотрудничество, директор Инновационного центра Государственного агентства по оказанию услуг гражданам и социальным инновациям при Президенте Азербайджанской Республики Вусал Рустамов отметил, что «у нас долгосрочное и успешное сотрудничество с Kapital Bank. Меморандум даст нам больше возможностей для применения инноваций. Применение всех инновационных и мобильных решений предназначено для наших клиентов. Я верю, что вместе с Kapital Bank мы сможем предоставить людям более обширные, эффективные и комфортные возможности».
Наряду с церемонией подписания стороны ознакомились с деятельностью центра ASAN xidmət, Центра инкубации и акселерации INNOLAND, Центра инновационного развития ASAN, Центра Bilim Bakı, а также инновационной лаборатории iLab. Затем было обсуждено дальнейшее сотрудничество в рамках меморандума.