https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_c4f5b27ef6fe0d03b6486bf26_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov ölkəmizdə səfərdə olan Amerika Yəhudi Komitəsinin (AYK) Avrasiya üzrə direktoru Samuel Kligeri və AYK üzvü, “Qafqaz Yəhudiləri Mədəniyyət Mərkəzi”nin rəhbəri Yakov Abramovu qəbul edib.
Qonaqları salamlayan Komitə sədri İsraildə və Qəzza zolağında baş vermiş son ağır hadisələrlə bağlı yəhudi xalqına dərin hüznlə başsağlığı verib.
Sonra Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində apardığı son antiterror tədbirləri, Xankəndidə mövcud olan durum, erməni əhalisinin Qarabağ bölgəsində yaşaması üçün Azərbaycan dövlətinin təklif etdiyi reinteqrasiya şərtləri barədə ətraflı məlumat verilib. Azərbaycan tərəfinin antiterror tədbirləri zamanı erməni əhalisini və mülki infrastrukturu hədəf almadığı, heç bir zərər yetirmədiyi və təzyiq göstərmədiyi, bu faktların Xankəndiyə və ətrafına səfər etmiş BMT missiyası tərəfindən təsdiqləndiyi diqqətə çatdırılıb.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən qonaqlar multikultural dəyərlərə malik Azərbaycanın regionda pozitiv və güclü təsirə malik olduğunu bildiriblər. Eyni zamanda Azərbaycanın bütün ərazisində dövlət suverenliyinin bərpa olunmasını yüksək qiymətləndiriblər.
AYK ilə birgə əməkdaşlığın səmərəli şəkildə davam etdirilməsinə və gələcək layihələrin həyata keçirilməsinə dair geniş fikir mübadiləsinin aparıldığı görüşdə yeni təkliflər səsləndirilib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_c4f5b27ef6fe0d03b6486bf26_o.jpg
Chairman of the State Committee on Work with Diaspora Fuad Muradov received Samuel Kligeri, director for Eurasian Affairs of the American Jewish Committee (AJC), and Yakov Abramov, head of the “Caucasian Jewish Cultural Center”.
Welcoming the guests, the Chairman of the State Committee expressed his deep condolences to the Jewish people regarding the recent escalation in Israel and the Gaza Strip.
Then, detailed information was given on the recent anti-terror measures carried out by Azerbaijan in Karabakh, the situation in Khankendi, and the reintegration conditions proposed by Azerbaijani side to the Armenian population of Karabakh. It was brought to attention that the Azerbaijani side did not target the Armenian population and civil infrastructure during the anti-terror measures, did not cause any harm to civilians, and these facts were confirmed by the UN mission that visited Khankendi and surrounding regions.
Expressing their gratitude for the warm reception, the guests have added that Azerbaijan, a country with rich multicultural values has a positive and strong influence in the region. The guests highly appreciated restoration of state sovereignty in the entire territory of Azerbaijan.
The meeting focused on the new proposals regarding effective continuation of joint cooperation and future projects with AJC.