https://www.innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_fb39a9e1174dde7ca798b896c_o.jpg
Kaspersky tədqiqatçıları aşkar ediblər ki, çindilli “LuoYu” kiberqrupu “WinDealer” zərərli proqram təminatını yaymaq üçün “kənardan müdaxilə” (man-on-the-side) tipli hücumlar həyata keçirməyə qadirdirlər. Bu hücumlar ən çox resursa malik olan bir neçə təcavüzkar üçün əlçatandır və bu zaman zərərli proqramlar qurbanın qanuni şəbəkə trafikinə daxil edilir. Şirkətin əsas hədəfləri xarici diplomatik təşkilatlar, elmi ictimaiyyətin üzvləri, həmçinin Çindəki müdafiə, logistika və telekommunikasiya şirkətləridir. Almaniya, Avstriya, ABŞ, Çexiya, Rusiya və Hindistan da bu hücumlardan zərər çəkib.
“Kənardan müdaxilə” (man-on-the-side) hücumu bu cür baş verir: təcavüzkar şəbəkədəki müəyyən bir resursa qoşulmaq üçün sorğuları görür. Bu, məlumatların ələ keçirilməsi və ya internet xidməti provayderinin şəbəkəsindəki strateji mövqeyə görə baş verir. Sonra o, qurbana qanuni serverdən daha sürətli cavab verir və tələb olunan faylın yoluxmuş versiyasını göndərir. Təcavüzkarlar ilk dəfə uğursuz olsalar belə, casus proqramları yükləyərək əksər cihazları yoluxdurana qədər cəhd etməyə davam edirlər. Bu proqramların köməyilə cihazda saxlanan istənilən fayla baxa və onları yükləyə, həmçinin açar sözlər üzrə axtarış edilə bilər.
Bu paylama üsuluna əlavə olaraq WinDealer daha bir maraqlı xüsusiyyətə malikdir. Çox vaxt zərərli proqram sərt şəkildə kodlaşdırılmış əmr və idarəetmə serverini ehtiva edir. İnformasiya təhlükəsizliyi üzrə mütəxəssis belə bir serverin ünvanını əldə edibsə, bu zaman onu bloklaya və təhlükəni zərərsizləşdirə bilər. WinDealer isə IP ünvanlar yaratmaq üçün alqoritmdən istifadə edir və sonra 48.000 ünvan arasından hansı ilə server kimi işləyəcəyini seçir. Aydındır ki, operatorlar bu qədər sayda serverə nəzarət edə bilməzlər. Ehtimal olunur ki, təcavüzkarlar ya yaradılan IP ünvanları ilə trafiki ələ keçirə (çox güman ki, provayderin şəbəkəsindəki strateji mövqe elə bu deməkdir) və ya əslində yalnız bir neçə ünvana nəzarət edərək zərərli proqramın onlara çatmasını gözləyə bilər. Birinci halda, bu tip hücumlardan qorunmağın yolu trafiki başqa şəbəkə vasitəsilə yönləndirməkdir. Bunu VPN vasitəsilə etmək olar, lakin bu üsul həmişə mümkün olmur.
“2019-cu ildə bu qrup yoluxmuş veb saytlar vasitəsilə zərərli proqramlar yayıb. Deyə bilərik ki, 2021-ci ilə qədər onlar şəbəkə trafikini qurbanlara qədər manipulyasiya edə bilən bir neçə nəfərdən ibarət kluba qoşulublar. Qanuni proqramların yoluxmuş paylayıcılarından əlavə, bu, çoxlu sayda yaradılan variantlar arasından idarəetmə serverinin şəbəkə ünvanının seçilməsi ilə də özünü göstərir,” deyə Kaspersky-nin aparıcı kibertəhlükəsizlik mütəxəssisi Denis Legezo qeyd edib. “Müdafiə nöqteyi-nəzərindən istifadəçilər yadda saxlamalıdırlar ki, HTTPS trafikinin daxil edilməsi daha çətindir və əgər şəbəkə operatoruna etibar yoxdursa və hər hansı bir səbəbədən VPN seçimi mövcud deyilsə, ən azından şifrələnməmiş HTTP protokolundan istifadə edərək skriptləri və proqramları yükləməməlisiniz. Paylayıcıları yükləməzdən əvvəl saytın yalnız səhifələri deyil, həm də faylları şifrələdiyini yoxlayın”.
WinDealer kimi mürəkkəb təhlükədən qorunmaq üçün Kaspersky şirkətlərə tövsiyə edir:
- şəbəkələrin kibertəhlükəsizliyini yoxlamaq və aşkar edilmiş bütün zəiflikləri aradan qaldırmaq;
- inkişaf etmiş hədəfli hücumlarla mübarizə aparmaq üçün EDR həlli və məhsulundan istifadə etmək, həmçinin monitorinq mərkəzinin (SOC) əməkdaşlarının ən son analitik məlumatlar bazasına çıxışını təmin etmək və peşəkar təlimlər vasitəsilə mütəmadi olaraq onların bacarıqlarını təkmilləşdirmək. Bu funksiyalar Kaspersky Expert Security paketinin tərkib hissəsi kimi mövcuddur;
- ən inkişaf etmiş hücumlardan qorunmaq üçün son cihazların müdafiəsi üzrə həllər və ixtisaslaşmış xidmətlər tətbiq etmək. Kaspersky Managed Detection and Response xidməti sizə hücumu ilkin mərhələdə, hücumçular məqsədlərinə çatmazdan əvvəl tanımağa və dayandırmağa imkan verir;
- məsələn, Threat Intelligence Resource Hub kimi qlobal mənbələrdən daim yenilənən məlumatlara pulsuz girişi təmin edən xidmətlər vasitəsilə yeni təhdidlərin meydana çıxmasını izləyin.

https://innews.az/uploads/news/2022-06/_innews_fb39a9e1174dde7ca798b896c_o.jpg
Исследователи «Лаборатории Касперского» обнаружили, что для распространения зловреда WinDealer китайскоговорящая кибергруппа LuoYu способна проводить атаки типа «человек на стороне» (man-on-the-side). Это доступные немногим наиболее ресурсным злоумышленникам атаки, в ходе которых вредоносное ПО внедряется в легитимный сетевой трафик жертвы. Основные цели кампании — иностранные дипломатические организации, члены академического сообщества, а также оборонные, логистические и телекоммуникационные компании на территории Китая. Также оказались затронуты Германия, Австрия, США, Чехия, Россия и Индия.
Атака man-on-the-side строится следующим образом: злоумышленник видит запросы на подключение к определённому ресурсу в сети. Это происходит путём перехвата данных или благодаря стратегическому положению в сети интернет-провайдера. Затем он отвечает жертве быстрее, чем легитимный сервер, и оправляет заражённую версию запрошенного файла. Даже если атакующие не добиваются успеха с первого раза, они повторяют свои попытки, пока не заразят большинство устройств, загрузив на них шпионское приложение. С его помощью можно просматривать любые файлы, хранящиеся на устройстве, и скачивать их, а также выполнять поиск по ключевым словам.
Помимо этого способа распространения у WinDealer есть ещё одна интересная особенность. Часто вредоносное ПО содержит жёстко прописанный командный сервер. Если ИБ-специалист получил адрес такого сервера, то он может заблокировать его и нейтрализовать угрозу. WinDealer же использует алгоритм генерации IP-адресов и затем из 48 тысяч адресов выбирает, с каким он будет работать в качестве сервера. Очевидно, что операторы не могут контролировать такое число серверов. Вероятно, злоумышленники либо могут перехватывать трафик к сгенерированным IP-адресам (а это опять с большой вероятностью означает стратегическое положение на сети провайдера) или же на самом деле контролируют только несколько адресов и ждут, пока зловред постучится на них. В первом случае способ защиты от атак этого типа — маршрутизировать трафик через другую сеть. Это можно сделать с помощью VPN, но такой путь возможен не всегда.
«В 2019 году эта группа распространяла зловред через зараженные веб-сайты. Можно сказать, что к 2021 году они вступили в клуб тех немногих, кому доступно манипулирование сетевым трафиком до жертв. Помимо заражённых дистрибутивов легитимных программ на это указывает и выбор сетевого адреса контрольного сервера из огромного количества сгенерированных вариантов, — комментирует Денис Легезо, ведущий эксперт по кибербезопасности «Лаборатории Касперского». - С точки зрения защиты пользователям стоит иметь в виду, что внедрение в HTTPS-трафик значительно сложнее и если к сети оператора доверия нет, а вариант с VPN по какой-то причине недоступен, то хотя бы не стоит загружать скрипты и программы по нешифрованному протоколу HTTP. Перед скачиванием дистрибутивов проверьте, что сайт отдаёт шифрованно не только страницы, но и файлы».
Чтобы защититься от такой сложной угрозы, как WinDealer, «Лаборатория Касперского» также рекомендует компаниям:
- проводить аудит кибербезопасности сетей и устранять все обнаруженные уязвимости;
- использовать EDR-решение и продукт для борьбы со сложными целевыми атаками, а также обеспечить сотрудникам центра мониторинга (SOC) доступ к самой свежей аналитике и регулярно повышать их квалификацию с помощью профессиональных тренингов. Эти возможности доступны в рамках пакета Kaspersky Expert Security;
- применять решения для защиты конечных устройств и специализированные сервисы для защиты от наиболее продвинутых атак. Сервис Kaspersky Managed Detection and Response позволяет распознать и остановить атаку на ранних стадиях, до того как злоумышленники достигнут своих целей;
- отслеживать появление новых угроз, например на Threat Intelligence Resource Hub, который предоставляет бесплатный доступ к постоянно обновляемой информации из глобальных источников.