https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_572036aed8c90dc5d47dd6e39_o.jpg
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov Bakıda səfərdə olan Dağıstan Respublikasının Azərbaycan icmasının nümayəndə heyətini qəbul edib.
Qonaqları səmimi salamlayan Komitə sədri bu səfərin əlamətdar bir vaxta – həm Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin, həm də Dağıstan xalqının böyük oğlu Rəsul Həmzətovun 100 illik yubileyləri ilinə təsadüf etdiyini bildirib.
Rusiya Federasiyası ilə Azərbaycan Respublikası arasında mövcud olan dostluq münasibətlərinin günü-gündən dərinləşdiyini deyən sədr bu amilin Dağıstan-Azərbaycan əlaqələrinin inkişafına təkan verdiyini vurğulayıb. Görkəmli dövlət xadimi, Azərbaycanın böyük oğlu Əziz Əliyevin Dağıstana rəhbərlik edərkən yerli xalqları sürgün olunmaqdan xilas etdiyi, pandemiya başlayarkən Rusiya-Azərbaycan sərhədində qalmış azərbaycanlılara yerli hakimiyyət orqanları ilə yanaşı, Dağıstan xalqının da yardım əlini uzatdığı məmnunluqla xatırlanıb.
Səmimi qəbula görə təşəkkür edən qonaqlar Azərbaycanın bütün ərazisində dövlət suverenliyinin bərpa olunması münasibətilə Azərbaycan xalqını təbrik edib, bu tarixi Zəfərə imza atmış Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin və şəhidlərimizin xidmətlərinin heç vaxt unudulmayacağını bildiriblər. Eyni zamanda onları maarqlandıran məsələlərlə bağlı fikirlərini çatdırıblar.
Görüşün sonunda xatirə şəkli çəkilib.
Qeyd edək ki, cari ilin fevral ayında Bakı şəhərində Azərbaycan Respublikası ilə Rusiya Federasiyasının Dağıstan Respublikası arasında iqtisadi və humanitar əlaqələr üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın iclasında əməkdaşlığın əsas istiqamətləri üzrə tədbirlər planı təsdiq olunub. Azərbaycan tərəfdən humanitar istiqamət üzrə icraçılardan biri Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsi olub. Plana əsasən, Dağıstanda ümummilli lider Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinin, Azərbaycanda isə Dağıstanın görkəmli ictimai-siyasi xadimi, şair və yazıçı Rəsul Həmzətovun 100 illik yubileyinin qeyd olunması qərara alınıb. Yubiley tədbirində iştirak etmək üçün Dağıstan Respublikasının Azərbaycan icmasının nümayəndələri Bakıya gəlib.
Qonaqlar Bakıda Fəxri Xiyabanı və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət edib, ümummilli lider Heydər Əliyevin və qəhrəman şəhidlərimizin xatirələrini ehtiramla yad ediblər.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_572036aed8c90dc5d47dd6e39_o.jpg
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов принял находящуюся с визитом в Баку делегацию азербайджанской общины Республики Дагестан.
Радушно приветствовав гостей, председатель комитета отметил, что нынешний визит совпал со знаменательной датой – 100-летним юбилеем общенационального лидера азербайджанского народа Гейдара Алиева и великого сына дагестанского народа Расула Гамзатова.
Подчеркнув, что дружественные отношения между Российской Федерацией и Азербайджанской Республикой с каждым днем углубляются, председатель констатировал, что данный фактор придает импульс развитию дагестано-азербайджанских связей. С удовлетворением говорилось о том, что выдающийся государственный деятель, великий сын Азербайджана Азиз Алиев в период руководства Дагестаном избавил местные народы от грозившей им ссылки, что во время пандемии дагестанский народ, наряду с местными органами власти, протянул руку помощи азербайджанцам, находившимся на российско-азербайджанской границе.
Гости, выразив признательность за радушный прием, поздравили азербайджанский народ с восстановлением государственного суверенитета на всей территории Азербайджана, сказали, что заслуги Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева и наших шехидов в достижении этой исторической Победы никогда не будут забыты. Одновременно они высказали свои мысли по интересующим их вопросам.
После встречи была сделана фотография на память.
Отметим, что на состоявшемся в феврале текущего года в Баку заседании Межправительственной комиссии по экономическим и гуманитарным связям между Азербайджанской Республикой и Республикой Дагестан Российской Федерации был утвержден план мероприятий по основным направлениям сотрудничества. Одним из исполнителей по гуманитарному направлению со стороны Азербайджана стал Государственный комитет по работе с диаспорой. Согласно плану, было принято решение о проведении в Дагестане 100-летнего юбилея общенационального лидера Гейдара Алиева, а в Азербайджане – выдающегося общественно-политического деятеля Дагестана, поэта и писателя Расула Гамзатова. Представители азербайджанской общины Республики Дагестан прибыли в Баку для участия в юбилейных мероприятиях.
Гости посетили Аллею почетного захоронения и Шехидляр хиябаны, почтили память общенационального лидера Гейдара Алиева и отважных сынов, отдавших жизнь за независимость и территориальную целостность Азербайджана.