Bakı Ali Neft Məktəbi çinli tələbələr üçün beynəlxalq proqram təşkil edib
Bakı Ali Neft Məktəbi çinli tələbələr üçün beynəlxalq proqram təşkil edib Bakı Ali Neft Məktəbi çinli tələbələr üçün beynəlxalq proqram təşkil edib
Bakı Ali Neft Məktəbində (BANM) SOCAR-ın dəstəyi və bu ali məktəbin təşkilatçılığı ilə “Dayanıqlı gələcək üçün dayanıqlı enerji” mövzusunda beynəlxalq proqram keçirilib.
BANM-dən innews.media bildirilib ki, proqramda Çinin müxtəlif universitetlərindən 17 tələbə, Bakı Ali Neft Məktəbində təhsil alan çinli tələbələr, Sumqayıt Dövlət Universiteti və Naxçıvan Dövlət Universitetinin 2 tələbəsi, həmçinin Türkiyənin TPAO şirkətinin 2 əməkdaşı iştirak edib.
Proqramın açılışında çıxış edən Bakı Ali Neft Məktəbinin rektoru Elmar Qasımov iştirakçılara uğurlar arzulayaraq bu proqramın onlar üçün faydalı olacağına, səmərəli vaxt keçirəcəklərinə və yeni biliklər əldə edəcəklərinə əminliyini bildirib. Rektor Bakı Ali Neft Məktəbinin Çin universitetləri və şirkəti ilə əməkdaşlığına da toxunaraq xatırladıb ki, Çin Neft Universiteti ilə anlaşma memorandumu imzalanıb, BANM-in məzunları burada təhsil alırlar, hər iki universitetə qarşılıqlı səfərlər həyata keçirilib, həmçinin BANM “Huawei” şirkətinin Azərbaycandakı sosial layihələrində mühüm yer tutur. Elmar Qasımov Çinlə ilk dəfə mühəndislik sahəsində həyata keçirilən bu beynəlxalq proqramın əlaqələrin daha da inkişafı, eyni zamanda, Çinin digər universitetləri ilə əlaqələrin yaranması, BANM-də təhsil alan çinli tələbələrin sayının artmasına dəstək olacağını vurğulayıb.
Tədbirdə çıxış edən Çinin Azərbaycandakı səfirliyinin Siyasi şöbəsinin müdiri xanım Xu Qing iştirakçılara uğurlar arzulayıb və bu beynəlxalq proqramın əhəmiyyətinə toxunaraq bildirib ki, bu, pandemiyadan sonra çinli tələbələrin Bakıya ilk səfəridir. Səfirliyin nümayəndəsi SOCAR-ın dəstəyi ilə Bakı Ali Neft Məktəbinin təşkil etdiyi bu beynəlxalq proqramın iki ölkə arasında təhsil sahəsində əlaqələrin inkişafında daha bir göstərici olacağını qeyd edib.
Çin Neft Universitetinin Beynəlxalq əlaqələr ofisinin müdir müavini Li Lingyun çıxışında zəngin və faydalı proqram hazırlandığını bildirib. O, tələbələrin Bakı Ali Neft Məktəbi, proqram barədə təəssüratlarının yüksək səviyyədə olacağına əminliyini ifadə edib. Çin Neft Universitetinin nümayəndəsi BANM ilə bu cür proqramların sayının artacağına, əməkdaşlığın daha da inkişaf edəcəyinə inandığını da əlavə edib.
Qeyd edək ki, “Dayanıqlı gələcək üçün dayanıqlı enerji” mövzusunda təşkil olunan dördgünlük proqramda BANM-in müəllimləri tərəfindən “Yaşıl enerji sektorunda startaplar üçün imkanlar və çağırışlar”, “Dayanıqlı enerjinin gələcəyinin formalaşmasında süni intellektin rolu”, “Azərbaycanda iki neft bumu: Bakının qlobal şəhər kimi formalaşması”, “Azərbaycanın “yaşıl enerji” keçidi”, “Geotermal enerji bərpa olunan enerjinin sabit növlərindən biri kimi” və digər mövzularda təlimlər təşkil olunub. Proqram iştirakçıları, həmçinin “Caspian İnnovation Center”də olublar. Proqram çərçivəsində Azərbaycanın zəngin irsi, mədəniyyətini tanıtmaq üçün tarixi məkanlara, Bakının görməli yerlərinə gəzintilər də təşkil edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_8d2f5f0ec90492715c848d3c5_o.jpg
The international program "Sustainable Energy for a Sustainable Future" has been implemented at Baku Higher Oil School (BHOS).
17 students from various universities in China, Chinese students studying at Baku Higher Oil School, 2 students from Sumgait State University and Nakhchivan State University and 2 employees of the Turkish company TPAO took part in the program, organized by BHOS with the support of SOCAR.
Speaking at the opening of the program, Rector of Baku Higher Oil School Elmar Gasimov wished the program participants success and expressed confidence that this program would be useful for them; the program participants would spend their time effectively and gain new knowledge. Touching on Baku Higher Oil School’s cooperation with Chinese universities and companies, the rector reminded that a Memorandum of Understanding was signed between BHOS and the China University of Petroleum (UPC), BHOS graduates were studying at UPC, mutual visits had been made between the two universities, and BHOS was actively participating in realization of Huawei’s social projects in Azerbaijan. Elmar Gasimov stressed that the international program, which for the first time was being realized with China in the field of engineering, would contribute to further development of relations between the two countries, establishment of ties with other Chinese universities and increasing the number of Chinese students studying at BHOS.
Speaking at the event, Head of Political Department of the Chinese Embassy in Azerbaijan Ms. Xu Qing wished success to the participants. Talking about the importance of this international program, she noted that this is the first visit of Chinese students to Baku after the pandemic. The representative of the Embassy emphasized that this international program, organized by Baku Higher Oil School with the support of SOCAR, will be another indicator of the development of educational relations between the two countries.
In his speech, Deputy Director of the International Relations Office of the China Petroleum University Li Lingyun noted that a rich and useful program had been prepared. He expressed confidence that students would have very positive impressions of Baku Higher Oil School and the program. The representative of the China Petroleum University added that he believes that the number of similar programs implemented jointly with Baku Higher Oil School will increase and cooperation will develop further.
It should be noted that within the framework of the four-day program “Sustainable Energy for a Sustainable Future”, BHOS teachers conducted trainings on such topics as “Opportunities and challenges for startups in the field of green energy”, “The role of artificial intelligence in shaping the future of sustainable energy”, “Two oil booms in Azerbaijan: the formation of Baku as a global city”, “Azerbaijan’s transition to green energy”, “Geothermal energy as one of the stable types of renewable energy”, etc. The program participants also visited the Caspian Innovation Center. As part of the program, it is planned to organize visits to historical places and Baku attractions in order to familiarize the participants with the rich heritage and culture of Azerbaijan.