https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_b02ef75fe131ccaab2848b82b_o.jpg
Azərbaycan 30 ilə yaxın bir dövr ərzində ədalətin bərpa olunmasını, beynəlxalq sənədlərin icra olunmasını gözlədi. Lakin beynəlxalq münasibətlərdə mövcud olan ikili standartlar səbəbindən işğala nəinki son qoyulmadı, hətta bir sıra hallarda işğalçını müdafiə edən, işğalçılıq siyasətinin davam etməsini təşviq edən addımların şahidi olduq.
Bu fikri Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rumıniyanın Baş naziri İon-Marçel Çolaku ilə görüşdə regionda mövcud olan vəziyyət barədə məlumat verərkən səsləndirib. O, xatırladıb ki, 2020-ci ildə Azərbaycan özü ədaləti bərpa etdi. Amma çox paradoksaldır ki, bu gün bəzi dairələr özünün beynəlxalq hüquqla tanınmış, təsdiq olunmuş ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdiyi üçün Azərbaycana qarşı qərəzli bəyanatlar səsləndirir.
Milli Məclisin sədri görüşdə həmçinin, hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirilməsi, məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtması prosesi barədə məlumat verib. Spiker Azərbaycanın beynəlxalq hüququn 5 əsas prinsipi əsasında Ermənistanla sülh sazişinin imzalanmasını təklif etdiyini, lakin Ermənistanın ötən 3 il ərzində destruktiv mövqe göstərdiyini, müxtəlif hərbi-siyasi təxribatlar törətdiyini diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycanın lokal antiterror tədbirləri, onun nəticələri, Qarabağın erməni əsilli sakinlərinin reinteqrasiyası istiqamətində həyata keçirilən işlər barədə də danışıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_b02ef75fe131ccaab2848b82b_o.jpg
Почти тридцать лет Азербайджан ждал восстановления справедливости и выполнения требований, заключённых в международных документах, однако присутствующие в системе международных отношений двойные стандарты привели к тому, что не только оккупация не была прекращена, но мы даже стали свидетелями шагом в поддержку оккупанта и оккупационной политики.
Так председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова сказала на встрече с премьер-министром Румынии Ионом-Марчелом Чолаку, информируя его о текущей ситуации в нашем регионе. Азербайджан восстановил справедливость собственными силами в 2020-м году, но, что парадоксально, сегодня некоторые круги озвучивают предвзятые заявления об Азербайджане за то, что Азербайджан восстановил собственные, признанные международным правом и утверждённые им же территориальную целостность и суверенитет.
Г-н Чолаку также был проинформирован о текущем восстановлении и возрождении освобождённых от оккупации азербайджанских районов и о процессе возврата бывших вынужденных переселенцев в родные края. Азербайджан пригласил Армению подписать мирный договор на основе пяти фундаментальных принципов международного права, но Армения все три прошедших года демонстрировала деструктивную позицию и прибегала к разным военно-политическим провокациям. Сагиба Гафарова также поведала о локальных антитеррористических мерах Азербайджана, их итогах и о работах по реинтеграции жителей Карабаха армянского происхождения.