https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_b02ef75fe131ccaab2848b82b_o.jpg
Azərbaycan 30 ilə yaxın bir dövr ərzində ədalətin bərpa olunmasını, beynəlxalq sənədlərin icra olunmasını gözlədi. Lakin beynəlxalq münasibətlərdə mövcud olan ikili standartlar səbəbindən işğala nəinki son qoyulmadı, hətta bir sıra hallarda işğalçını müdafiə edən, işğalçılıq siyasətinin davam etməsini təşviq edən addımların şahidi olduq.
Bu fikri Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rumıniyanın Baş naziri İon-Marçel Çolaku ilə görüşdə regionda mövcud olan vəziyyət barədə məlumat verərkən səsləndirib. O, xatırladıb ki, 2020-ci ildə Azərbaycan özü ədaləti bərpa etdi. Amma çox paradoksaldır ki, bu gün bəzi dairələr özünün beynəlxalq hüquqla tanınmış, təsdiq olunmuş ərazi bütövlüyünü və suverenliyini bərpa etdiyi üçün Azərbaycana qarşı qərəzli bəyanatlar səsləndirir.
Milli Məclisin sədri görüşdə həmçinin, hazırda işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa və yenidənqurma işləri həyata keçirilməsi, məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtması prosesi barədə məlumat verib. Spiker Azərbaycanın beynəlxalq hüququn 5 əsas prinsipi əsasında Ermənistanla sülh sazişinin imzalanmasını təklif etdiyini, lakin Ermənistanın ötən 3 il ərzində destruktiv mövqe göstərdiyini, müxtəlif hərbi-siyasi təxribatlar törətdiyini diqqətə çatdırıb. O, Azərbaycanın lokal antiterror tədbirləri, onun nəticələri, Qarabağın erməni əsilli sakinlərinin reinteqrasiyası istiqamətində həyata keçirilən işlər barədə də danışıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_b02ef75fe131ccaab2848b82b_o.jpg
Azerbaijan waited for justice to be restored and demands stipulated in international documents to be carried out for nearly thirty years but the double standards present in the system of international relations had made certain that not only had the occupation stopped but we had witnessed steps taken in support of the occupier and an occupier policy.
Thus spoke Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova at her meeting with Prime Minister of Romania Ion-Marcel Ciolacu as she was updating him on the current situation in our region. Azerbaijan did restore the justice by herself in 2020 but, paradoxically though it seems, today certain circles are making biased statements about Azerbaijan over Azerbaijan’s having restored her territorial integrity and sovereignty, both recognised and affirmed by international law.
Mr Ciolacu was made aware of the current restoration and revival of the de-occupied Azerbaijani provinces and the process of bringing the erstwhile IDP back to their native parts. Azerbaijan invited Armenia to sign a peace pact that would be based on the five staple principles of international law but Armenia has spent the three years past demonstrating an unhelpful stance and resorting to all sorts of military and political provocations. Besides, Sahiba Gafarova told Ion-Marcel Ciolacu of the local anti-terrorist measures of Azerbaijan, their results and the work being done towards the reintegration of the residents of Garabagh of Armenian extraction.