Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Jurnalistika fakültəsinin elmi işlər üzrə dekan müavini, dosent Sevinc Əliyeva Bolqarıstanın Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin Azərbaycan dili və mədəniyyəti mərkəzinin 10 illik yubileyi münasibətilə keçirilən “Azərbaycan – Avropa və Asiyanın kəsişməsi” adlı Beynəlxalq elmi konfransda məruzə edib.
“Azərbaycan dilçiliyində ədəbi dillə dialektlərin qarşılıqlı əlaqəsinin elmi-nəzəri prinsipləri” adlı məruzəsində Sevinc Əliyeva ədəbi dilin formalaşmasında dialektlərin, ictimai-tarixi amillərin rolunu vurğulayıb. Dialektlərin ədəbi dilin lüğət tərkibini zənginləşdirən əsas mənbələrdən olduğunu nümunələrlə diqqətə çatdırıb.
Konfransda həmçinin Azərbaycanın Bolqarıstandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Hüseyn Hüseynov, Dövlət Dil Komissiyası yanında Monitorinq Mərkəzinin rəhbəri, professor Sevinc Əliyeva, Bakı Slavyan Universitetinin prorektoru Nailə Xəndan, Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin Azərbaycan dili və mədəniyyəti mərkəzinin direktoru Sofiya Şiqaeva-Mitreskaya, Türkologiya və altayşünaslıq kafedrasının müdiri, professor İrina Sarıvanova çıxışlarında Azərbaycan dilinin zənginliyindən danışıb, bolqar dili ilə müqayisəli təhlilini aparıblar.

Заместитель декана факультета журналистики Бакинского государственного университета (БГУ), доцент Севиндж Алиева выступила на международной научной конференции «Азербайджан – пересечение Европы и Азии», проведенной в Софийском университете имени Святого Климента Охридского Болгарии.
Мероприятие проведено по случаю 10-летия Центра азербайджанского языка и культуры вуза.
Севиндж Алиева выступила с докладом на тему «Научно-теоретические принципы взаимодействия литературного языка и диалектов в азербайджанском языкознании».
В конференции также выступили Чрезвычайный и Полномочный Посол Азербайджана в Болгарии Гусейн Гусейнов, руководитель Мониторингового центра при Государственной комиссии Азербайджана по языку, профессор Севиндж Алиева, проректор Бакинского славянского университета Наиля Хандан, директор Центра азербайджанского языка и культуры Софийского университета София Шигаева-Митреская, заведующая кафедрой тюркологии и алтаеведения, профессор Ирина Сариванова.