https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_1d0e35671b770f8833a5e5cff_o.jpg
Gənclərin hərbi vətənpərvərlik ruhunda tərbiyə olunması, onlara dövlətçiliyə sədaqət hisslərinin təlqin edilməsi məqsədilə Milli Müdafiə Universitetinin (MMU) nümayəndə heyəti Azərbaycan Texniki Universitetində (AzTU) tələbələrlə görüşüb.
Əvvəlcə Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və Vətənimizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü və torpaqlarımızın azadlığı uğrunda canından keçən şəhidlərimizin xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad olunub. Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
AzTU-nun professor-müəllim heyətinin də iştirak etdiyi görüşdə ölkəmizdə gənc nəslin milli köklərimizə, mənəvi dəyərlərimizə, tarixdən gələn ənənələrimizə bağlılıq, Vətənə sevgi, dövlətçiliyə sədaqət ruhunda tərbiyə olunması istiqamətində müxtəlif sahələrdə atılan addımlardan danışılıb. Qeyd olunub ki, Vətən müharibəsi, eləcə də digər uğurlu əməliyyatlarda qələbənin qazanılmasını təmin edən mühüm amillərdən biri də gənclər arasında vətənpərvərlik ruhunun aşılanması ilə bağlı uğurlu işin aparılmasıdır.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_1d0e35671b770f8833a5e5cff_o.jpg
For the purpose of military-patriotic upbringing of young people, instilling a sense of devotion to statehood, the delegation of the National Defense University met with students of the Azerbaijan Technical University.
First, the memory of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev, and Shehids (Martyrs), who sacrificed their lives for the sovereignty, territorial integrity, and independence of the Motherland, was honored with observing a minute of silence. The National Anthem of the Republic of Azerbaijan was performed.
The meeting, which was also attended by the teaching staff of Azerbaijan Technical University, discussed the measures being taken in Azerbaijan in various fields in the direction of upbringing the younger generation in the spirit of commitment to national roots, spiritual values, historical traditions, love for the Motherland, and devotion to statehood. It was noted that one of the important factors of victory in the Patriotic War, as well as in other successful operations, is effective work on instilling patriotic spirit in youth.