https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_5f2e45f6a2e1cbe81adc6914d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rumıniyaya rəsmi səfəri çərçivəsində oktyabrın 10-da bu ölkə Parlamentinin Deputatlar Palatasının sədri Alfred-Robert Simonis ilə görüşüb.
Azərbaycanın parlament rəhbərini Rumıniya parlamentində salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən Alfred-Robert Simonis bu səfərin iki ölkənin parlamentləri arasında əməkdaşlığın inkişafına, dostluq münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
O, qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında sıx əlaqələr mövcuddur. Deputatlar Palatasının sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Rumıniyaya, Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannisin Azərbaycana səfərlərinin iki ölkə arasında münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinin təzahürü olduğunu bildirib.
Deputatlar Palatasının sədri iki ölkənin parlamentləri arasında əlaqələrin inkişafı, bu sahədə dostluq qruplarının rolu, həmçinin Rumıniya ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində həyata keçirilən birgə layihələrin Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfəsi barədə fikirlərini bölüşüb. O, Rumıniya üçün çətin vaxtlarda Azərbaycanın göstərdiyi yardıma görə, Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Azərbaycan parlament nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edən spiker Sahibə Qafarova, bu səfərin onun Milli Məclisin sədri kimi Rumıniyaya ilk rəsmi səfəri olduğunu, bu səfərin ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə töhfə verəcəyinə inamını bildirib.
Görüşdə vurğulanıb ki, Rumıniya dünyada ikinci və Avropa İttifaqı ölkələri arasında Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyini tanıyan birinci ölkədir. Ötən il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi qeyd edilib. Bu gün Azərbaycan ilə Rumıniya arasında dostluq münasibətləri strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində inkişaf edir. Azərbaycan və Rumıniya beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də uğurla əməkdaşlıq edirlər.
İkitərəfli münasibətlərin inkişafında siyasi təmasların müstəsna rolunu vurğulayan spiker Sahibə Qafarova deyib ki, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərləri ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli fəal siyasi dialoqun daha da inkişafına xidmət edir.
Görüşdə enerji əməkdaşlığının ikitərəfli əməkdaşlığın əsas sahələrindən biri olduğu diqqətə çatdırılaraq, qeyd edilib ki, bu ildən Azərbaycan qazının Rumıniyaya ixracına başlanılıb və növbəti illərdə bu əməkdaşlıq daha da möhkəmlənəcək. Həmçinin, ölkələrimiz arasında bərpa olunan enerji sahəsində də əməkdaşlıq üçün yeni perspektivlər yaranıb.
Spiker Sahibə Qafarova, Azərbaycanda müxtəlif sahələrə investisiya imkanları, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma işləri, Azərbaycanın müasir nəqliyyat infrastrukturu və tranzit ölkə kimi mühüm rolunu nəzərə alaraq, müxtəlif sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün mövcud olan geniş imkanlar barədə məlumat verib.
Görüşdə humanitar sahədə əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə olunaraq, vurğulanıb ki, təhsil, elm, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq, qarşılıqlı əsasda mədəni tədbirlərin keçirilməsi xalqlarımızı daha da yaxınlaşdırır.
Görüşdə Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Azərbaycan ilə Rumıniya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri də parlamentlərimizin qarşılıqlı fəaliyyətidir. Bildirilib ki, hər iki parlamentin sədrlərinin, dostluq qruplarının, müxtəlif nümayəndə heyətlərinin həm ikitərəfli əsasda, həm də parlamentlərarası təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı səfərləri olub.
Sahibə Qafarova xatırladıb ki, bu ilin mayında Milli Məclisin Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi iclasında Rumıniya Parlamentinin Deputatlar Palatasının vitse-prezidenti Vasile Daniel Suçiu də iştirak edib.
Dostluq qruplarının birgə fəaliyyətinin vacibliyi, onlar arasında müntəzəm təmasların, dialoq və fikir mübadiləsinin parlamentlərimiz arasında körpü rolunu oynadığı diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, ötən il Milli Məclisin işçi qrupu Rumıniyada, Rumıniya parlamentinin dostluq qrupu isə Azərbaycanda səfərdə olublar. Onlar işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə, Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşaya da səfər edib, Ermənistan tərəfindən dağıdılan bu ərazilərdə hazırda Azərbaycan tərəfindən aparılan geniş quruculuq və yenidənqurma işləri ilə tanış olublar.
Görüşdə parlament komitələrinin fəaliyyəti ilə parlamentlər arasında əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi, hüquqi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə qanunvericilik fəaliyyətində təcrübə mübadiləsi üçün əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Həmçinin qeyd edilib ki, parlamentlərimiz arasında beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində sıx əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək lazımdır. Bu beynəlxalq parlament institutlarında nümayəndə heyətlərimiz arasında birbaşa məsləhətləşmə mexanizminin yaradılması mümkündür. Bu təşkilatlar daxilində yaranan müxtəlif məsələlərdə mövqelərin və əməkdaşlığın əlaqələndirilməsi çox faydalı olar.
Görüşdə spiker Sahibə Qafarova bölgədə mövcud vəziyyət barədə qarşı tərəfə geniş məlumat verərək, bildirib ki, Azərbaycan işğal qurbanı olmasına baxmayaraq, sülhdən danışmağa başlayan və beynəlxalq hüququn 5 prinsipinə, o cümlədən ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına qarşılıqlı hörmətə əsaslanan sülh müqaviləsinin imzalanması təşəbbüsü ilə çıxış edib. Sahibə Qafarova Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü davamlı dəstəklədiyinə görə Rumıniya tərəfinə təşəkkür edib.
O, diqqətə çatdırıb ki, Ermənistan üç ildir ki, Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü pozmaq üçün bütün vasitələrdən istifadə edib, o cümlədən hərbi-siyasi təxribatlar, ərazilərin minalanması, Azərbaycan ərazilərində separatizmin dəstəklənməsi kimi təxribatçı addımlarını davam etdirib. Həmçinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistanın 10 minlik silahlı qüvvələri, qanunsuz marionet rejiminin mövcudluğu və davamlı hərbi təxribatlar ölkəmizi lokal antiterror tədbirləri görməyə məcbur etdi. Spiker xüsusilə vurğulayıb ki, bu tədbirlər yalnız qeyri-qanuni hərbi birləşmələri və hərbi infrastrukturu hədəfə alıb və mülki əhaliyə və obyektlərə heç vaxt hücum edilməyib. O, bununla bağlı iddiaların əsassız olduğunu vurğulayıb.
Terrorla mübarizə tədbirlərinin 24 saatdan az müddətdə öz məqsədlərinə çatdığını, separatçı rejimin qanunsuz strukturlarının dağıdıldığını və Azərbaycanın öz suverenliyini bərpa etdiyini bildirən Sahibə Qafarova qeyd edib ki, artıq Qarabağ bölgəsinin etnik ermənilərinin reinteqrasiya prosesinin həyata keçirilməsinə başlanılıb. Qısa müddət ərzində Azərbaycan hökumətinin xüsusi nümayəndəsinin Qarabağın erməni sakinlərinin nümayəndələri ilə üç görüşü keçirilib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan vətəndaşı olacaq şəxslərin bütün hüquqları və təhlükəsizliyi təmin olunacaq.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, heç kim etnik erməni sakinləri Qarabağı tərk etməyə məcbur etməyib. Bununla bağlı bir dənə də olsun fakt yoxdur. Gedənlər bunu öz seçimləri ilə ediblər və Azərbaycan onların hərəkətinin təhlükəsizliyini təmin edib. Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, BMT-nin ölkədəki Rezident Əlaqələndirici Ofisinin və BMT-nin ixtisaslaşmış qurumlarının təmsilçilərindən ibarət nümayəndə heyəti əraziyə səfər etmişdi. Onların sonrakı bəyanatı dinc əhaliyə, mülki və sosial infrastruktura qeydə alınmış hər hansı zərərin olmadığını təsdiqləyib.
Spiker Sahibə Qafarova görüşdə həmçinin, bir sıra dairələrin Azərbaycana münasibətdə nümayiş etdirdiyi qərəzli mövqeyini, ikili standartlara söykənən ədalətsiz yanaşmanı tənqid edib.
Deputatlar Palatasının sədri Alfred-Robert Simonis deyib ki, indi müşahidə olunan vəziyyətə baxmayaraq, zaman kimin haqlı olduğunu göstərəcək. O, ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü hər zaman dəstəklədiyini, Qarabağda keçirilən qondarma “seçkiləri” tanımadığını bildirib. Onun sözlərinə görə, qanunun aliliyinə və suverenliyə hörmət bu ölkənin ənənəsidir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_5f2e45f6a2e1cbe81adc6914d_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has met with President of the Chamber of Deputies of the Romanian Parliament Alfred-Robert Simonis as part of her current official visit to Bucharest.
Mr Simonis said he was glad of the opportunity to welcome Mrs Gafarova at the Romanian Parliament, adding that the present visit would of course promote a continued growth of the bilateral inter-parliamentary co-operation whilst also strengthening the bonds of our friendship.
The close ties between the two countries and the trips of President Ilham Aliyev of Azerbaijan to Romania and President Klaus Iohannis of Romania to Azerbaijan were brought up as well; the visits were referred to as signs of the on-going strengthening of our countries’ relationship.
The Head of the Chamber of Deputies shared his considerations about the progress of our inter-legislature connexions and the roles of the friendship groups in this context as well as the contribution of joint Romanian-Azerbaijani energy projects to the overall energy security of Europe. He thanked the President of Azerbaijan Ilham Aliyev for the assistance extended to Romania when this country was going through a hard time.
Thanking for the generous hospitality given the Azerbaijani parliamentary delegation then, Sahiba Gafarova voiced her confidence of her first official visit to Romania as the Head of the Milli Majlis would certainly contribute to a continuing solidification and expansion of the bilateral relations.
Going further, Mrs Gafarova stressed that Romania was the second in the world and the first in the European Union to recognise the independence of the Republic of Azerbaijan. Our diplomatic relations turned thirty years last year; those three decades had seen the friendly ties between Azerbaijan and Romania to evolve to become a strategic partnership. The two countries interact as successfully under the aegis of international organisations.
Political contacts occupy an exceptional place as a driver of the growth of the two-way relations, Sahiba Gafarova emphasised before saying that reciprocal visits of the Heads of State served to intensify further the already-energetic high-status political dialogue.
Energy interaction was mentioned as one of the key components of the bilateral co-operation in general. The export of Azerbaijani gas to Romania having begun this year was mentioned as well, as well as the prospect for the co-operation poised only to grow stronger and broader henceforth. Besides, there are new opportunities to unite the forces in the renewable energy field.
Then, Sahiba Gafarova informed Alfred-Robert Simonis of the extensive options to boost the bilateral co-operation further still, what with the modern transport infrastructure of Azerbaijan and her crucial role as a transit hub as well as in light of the continuing large-scale restoration of our de-occupied territories.
The stress was on education, sciences and culture when humanitarian collaboration matters were touched upon. It was said that joint cultural events brought our two nations yet closer together.
According to the Chair of the Milli Majlis, the interaction of our legislatures is one of the linchpins of the bilateral and multilateral relations between Romania and Azerbaijan. There have been two-way trips and meetings of the heads of parliament as well as of the friendship groups and various delegations, both bilaterally and via inter-parliamentary organisations.
Sahiba Gafarova mentioned the attendance by Vice President of the Chamber of Deputies of the Romanian Parliament Vasile-Daniel Suciu of the special National Leader Heydar Aliyev Centenary sitting of the Milli Majlis of Azerbaijan in May this year.
The conversation touched on the importance of joint activities of the working groups whose regular contacts, dialogue and opinions exchanges bridged the legislatures of the two countries. Last year, there were visits from the Milli Majlis WG to Romania and the Romanian Parliament’s WG to Azerbaijan. The Romanian parliamentarians who came to Azerbaijan travelled to our territories liberated from occupation and to our cultural capital of Shusha. During that trip, the guests from Romania were able to eye-witness the consequence of the destruction wreaked by Armenia as well as the restoration work that Azerbaijan is carrying on to ensure a comprehensive re-building and resurrection of those parts.
Mrs Gafarova and Mr Simonis also talked over a further deepening of the inter-parliamentary connexions via the work done by both sides’ parliamentary committees and, additionally, the options to exchange legislative experience in law, economics and humanitarian matters, to mention but three areas of concern.
It was said then that it was necessary to bolster the close interaction between the two legislative assemblies in inter-parliamentary organisations where a direct consultancy mechanism could be set up to connect our respective delegations. It would be also very much useful to co-ordinate stances and co-operation on various matters coming up in those organisations.
Mrs Gafarova supplied Mr Simonis with detailed information about the current situation in our region, saying that though Azerbaijan had been an invasion victim, Azerbaijan had also been the party to speak about peace and come up with the idea of signing a peace pact that would rest on five international law principles including those of mutual respect for territorial integrity and the inviolability of the borders recognised internationally. Mrs Gafarova thanked the Romanian side for their unwavering support for the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan.
Armenia has been leaving no stone unturned to harm our sovereignty and territorial integrity for three years now; military and political provocations, mining and backing separatism in the Azerbaijani territories have all been resorted to, according to the Speaker of the Milli Majlis. The presence of a 10,000-strong Armenian troop, the existence of the puppet regime and the incessant provocations had finally forced Azerbaijan to apply local anti-terrorist measures. Mrs Gafarova pointed out that those arrangements had solely and exclusively targeted military detachments and infrastructure but never once civilian populace and civic facilities. All claims to the contrary are quite unfounded, according to Sahiba Gafarova.
The measures to quash terrorism had achieved their goals faster than in 24 hours; the separatist regime’s entities had been destroyed and Azerbaijan had restored her sovereignty, Mrs Gafarova continued. The reintegration of the ethnic Armenians of the Garabagh Region has begun. The special representative of the Azerbaijani Government had had three meetings with the delegates of this populace within a short period. All the rights and security of the people who are set to become citizens of Azerbaijan will be provided duly, according to Sahiba Gafarova.
Nobody made the ethnic Armenians populating Garabagh to leave that region; there is no factual evidence of any coercion, Madam Speaker continued. As for the departed, it was their own choice to depart; Azerbaijan only provided them with safe passage. A delegation drawn from the UN Resident Co-ordinator’s Office in Azerbaijan and the specialist UN units visited the region and followed that trip with a statement confirming the absence of any kind of damage done to the civilian populace and civilian/social infrastructure.
Sahiba Gafarova then criticised the biased attitude and the unfair, double-standard guided approach to Azerbaijan demonstrated by certain circles.
Chairman of the Chamber of Deputies Alfred-Robert Simonis remarked that time would tell who was right, whatever the current situation, and that Romania had always supported and was supporting the territorial integrity of Azerbaijan and would not recognise the fake ‘elections’ conducted in Garabagh. Respect for supremacy of law and sovereignty is a tradition with Romania, according to Mr Simonis.