https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_5f2e45f6a2e1cbe81adc6914d_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Rumıniyaya rəsmi səfəri çərçivəsində oktyabrın 10-da bu ölkə Parlamentinin Deputatlar Palatasının sədri Alfred-Robert Simonis ilə görüşüb.
Azərbaycanın parlament rəhbərini Rumıniya parlamentində salamlamaqdan məmnunluğunu bildirən Alfred-Robert Simonis bu səfərin iki ölkənin parlamentləri arasında əməkdaşlığın inkişafına, dostluq münasibətlərinin daha da möhkəmlənməsinə töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
O, qeyd edib ki, ölkələrimiz arasında sıx əlaqələr mövcuddur. Deputatlar Palatasının sədri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin Rumıniyaya, Rumıniya Prezidenti Klaus Yohannisin Azərbaycana səfərlərinin iki ölkə arasında münasibətlərin daha da möhkəmlənməsinin təzahürü olduğunu bildirib.
Deputatlar Palatasının sədri iki ölkənin parlamentləri arasında əlaqələrin inkişafı, bu sahədə dostluq qruplarının rolu, həmçinin Rumıniya ilə Azərbaycan arasında enerji sahəsində həyata keçirilən birgə layihələrin Avropanın enerji təhlükəsizliyinə töhfəsi barədə fikirlərini bölüşüb. O, Rumıniya üçün çətin vaxtlarda Azərbaycanın göstərdiyi yardıma görə, Prezident İlham Əliyevə minnətdarlığını bildirib.
Azərbaycan parlament nümayəndə heyətinə göstərilən yüksək qonaqpərvərliyə görə təşəkkür edən spiker Sahibə Qafarova, bu səfərin onun Milli Məclisin sədri kimi Rumıniyaya ilk rəsmi səfəri olduğunu, bu səfərin ölkələrimiz arasında əlaqələrin daha da möhkəmlənməsinə və genişlənməsinə töhfə verəcəyinə inamını bildirib.
Görüşdə vurğulanıb ki, Rumıniya dünyada ikinci və Avropa İttifaqı ölkələri arasında Azərbaycan Respublikasının müstəqilliyini tanıyan birinci ölkədir. Ötən il ölkələrimiz arasında diplomatik münasibətlərin qurulmasının 30 illiyi qeyd edilib. Bu gün Azərbaycan ilə Rumıniya arasında dostluq münasibətləri strateji tərəfdaşlıq səviyyəsində inkişaf edir. Azərbaycan və Rumıniya beynəlxalq təşkilatlar çərçivəsində də uğurla əməkdaşlıq edirlər.
İkitərəfli münasibətlərin inkişafında siyasi təmasların müstəsna rolunu vurğulayan spiker Sahibə Qafarova deyib ki, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərləri ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli fəal siyasi dialoqun daha da inkişafına xidmət edir.
Görüşdə enerji əməkdaşlığının ikitərəfli əməkdaşlığın əsas sahələrindən biri olduğu diqqətə çatdırılaraq, qeyd edilib ki, bu ildən Azərbaycan qazının Rumıniyaya ixracına başlanılıb və növbəti illərdə bu əməkdaşlıq daha da möhkəmlənəcək. Həmçinin, ölkələrimiz arasında bərpa olunan enerji sahəsində də əməkdaşlıq üçün yeni perspektivlər yaranıb.
Spiker Sahibə Qafarova, Azərbaycanda müxtəlif sahələrə investisiya imkanları, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı yenidənqurma işləri, Azərbaycanın müasir nəqliyyat infrastrukturu və tranzit ölkə kimi mühüm rolunu nəzərə alaraq, müxtəlif sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün mövcud olan geniş imkanlar barədə məlumat verib.
Görüşdə humanitar sahədə əməkdaşlıq məsələləri də müzakirə olunaraq, vurğulanıb ki, təhsil, elm, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq, qarşılıqlı əsasda mədəni tədbirlərin keçirilməsi xalqlarımızı daha da yaxınlaşdırır.
Görüşdə Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, Azərbaycan ilə Rumıniya arasında ikitərəfli və çoxtərəfli münasibətlərə mühüm və müsbət təsir göstərən amillərdən biri də parlamentlərimizin qarşılıqlı fəaliyyətidir. Bildirilib ki, hər iki parlamentin sədrlərinin, dostluq qruplarının, müxtəlif nümayəndə heyətlərinin həm ikitərəfli əsasda, həm də parlamentlərarası təşkilatlar çərçivəsində qarşılıqlı səfərləri olub.
Sahibə Qafarova xatırladıb ki, bu ilin mayında Milli Məclisin Azərbaycan xalqının Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin 100 illik yubileyinə həsr olunmuş xüsusi iclasında Rumıniya Parlamentinin Deputatlar Palatasının vitse-prezidenti Vasile Daniel Suçiu də iştirak edib.
Dostluq qruplarının birgə fəaliyyətinin vacibliyi, onlar arasında müntəzəm təmasların, dialoq və fikir mübadiləsinin parlamentlərimiz arasında körpü rolunu oynadığı diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, ötən il Milli Məclisin işçi qrupu Rumıniyada, Rumıniya parlamentinin dostluq qrupu isə Azərbaycanda səfərdə olublar. Onlar işğaldan azad edilmiş ərazilərimizə, Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşaya da səfər edib, Ermənistan tərəfindən dağıdılan bu ərazilərdə hazırda Azərbaycan tərəfindən aparılan geniş quruculuq və yenidənqurma işləri ilə tanış olublar.
Görüşdə parlament komitələrinin fəaliyyəti ilə parlamentlər arasında əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi, hüquqi, iqtisadi, humanitar və digər sahələrdə qanunvericilik fəaliyyətində təcrübə mübadiləsi üçün əməkdaşlıq imkanları müzakirə olunub.
Həmçinin qeyd edilib ki, parlamentlərimiz arasında beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində sıx əməkdaşlığı daha da inkişaf etdirmək lazımdır. Bu beynəlxalq parlament institutlarında nümayəndə heyətlərimiz arasında birbaşa məsləhətləşmə mexanizminin yaradılması mümkündür. Bu təşkilatlar daxilində yaranan müxtəlif məsələlərdə mövqelərin və əməkdaşlığın əlaqələndirilməsi çox faydalı olar.
Görüşdə spiker Sahibə Qafarova bölgədə mövcud vəziyyət barədə qarşı tərəfə geniş məlumat verərək, bildirib ki, Azərbaycan işğal qurbanı olmasına baxmayaraq, sülhdən danışmağa başlayan və beynəlxalq hüququn 5 prinsipinə, o cümlədən ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına qarşılıqlı hörmətə əsaslanan sülh müqaviləsinin imzalanması təşəbbüsü ilə çıxış edib. Sahibə Qafarova Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü davamlı dəstəklədiyinə görə Rumıniya tərəfinə təşəkkür edib.
O, diqqətə çatdırıb ki, Ermənistan üç ildir ki, Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü pozmaq üçün bütün vasitələrdən istifadə edib, o cümlədən hərbi-siyasi təxribatlar, ərazilərin minalanması, Azərbaycan ərazilərində separatizmin dəstəklənməsi kimi təxribatçı addımlarını davam etdirib. Həmçinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistanın 10 minlik silahlı qüvvələri, qanunsuz marionet rejiminin mövcudluğu və davamlı hərbi təxribatlar ölkəmizi lokal antiterror tədbirləri görməyə məcbur etdi. Spiker xüsusilə vurğulayıb ki, bu tədbirlər yalnız qeyri-qanuni hərbi birləşmələri və hərbi infrastrukturu hədəfə alıb və mülki əhaliyə və obyektlərə heç vaxt hücum edilməyib. O, bununla bağlı iddiaların əsassız olduğunu vurğulayıb.
Terrorla mübarizə tədbirlərinin 24 saatdan az müddətdə öz məqsədlərinə çatdığını, separatçı rejimin qanunsuz strukturlarının dağıdıldığını və Azərbaycanın öz suverenliyini bərpa etdiyini bildirən Sahibə Qafarova qeyd edib ki, artıq Qarabağ bölgəsinin etnik ermənilərinin reinteqrasiya prosesinin həyata keçirilməsinə başlanılıb. Qısa müddət ərzində Azərbaycan hökumətinin xüsusi nümayəndəsinin Qarabağın erməni sakinlərinin nümayəndələri ilə üç görüşü keçirilib. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan vətəndaşı olacaq şəxslərin bütün hüquqları və təhlükəsizliyi təmin olunacaq.
Spiker diqqətə çatdırıb ki, heç kim etnik erməni sakinləri Qarabağı tərk etməyə məcbur etməyib. Bununla bağlı bir dənə də olsun fakt yoxdur. Gedənlər bunu öz seçimləri ilə ediblər və Azərbaycan onların hərəkətinin təhlükəsizliyini təmin edib. Milli Məclisin sədri xatırladıb ki, BMT-nin ölkədəki Rezident Əlaqələndirici Ofisinin və BMT-nin ixtisaslaşmış qurumlarının təmsilçilərindən ibarət nümayəndə heyəti əraziyə səfər etmişdi. Onların sonrakı bəyanatı dinc əhaliyə, mülki və sosial infrastruktura qeydə alınmış hər hansı zərərin olmadığını təsdiqləyib.
Spiker Sahibə Qafarova görüşdə həmçinin, bir sıra dairələrin Azərbaycana münasibətdə nümayiş etdirdiyi qərəzli mövqeyini, ikili standartlara söykənən ədalətsiz yanaşmanı tənqid edib.
Deputatlar Palatasının sədri Alfred-Robert Simonis deyib ki, indi müşahidə olunan vəziyyətə baxmayaraq, zaman kimin haqlı olduğunu göstərəcək. O, ölkəsinin Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü hər zaman dəstəklədiyini, Qarabağda keçirilən qondarma “seçkiləri” tanımadığını bildirib. Onun sözlərinə görə, qanunun aliliyinə və suverenliyə hörmət bu ölkənin ənənəsidir.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_5f2e45f6a2e1cbe81adc6914d_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в ходе своего текущего официального визита в Румынию встретилась с президентом Палаты депутатов парламента страны Альфредом-Робертом Симонисом.
Г-н Симонис выразил радость от возможности приветствовать г-жу Гафарову в стенах румынского парламента и сказал, что данный визит, конечно же, поспособствует развитию двустороннего межпарламентского сотрудничества и, в то же время, укрепит узы нашей дружбы.
Были отмечены тесные связи между двумя странами и упомянуты поездки президента Азербайджана Ильхама Алиева в Румынию и президента Румынии Клауса Йоханниса в Азербайджан как проявления упрочнения взаимоотношений наших государств.
Глава Палаты депутатов поделился своими соображениями о прогрессе межпарламентских связей и о роли групп дружбы сторон в этом контексте, а также о вкладе совместных румыно-азербайджанских энергопроектов в энергетическую безопасность Европы в целом. Он выразил признательность президенту Азербайджана Ильхаму Алиеву за помощь, оказанную Румынию в трудное для неё время.
Поблагодарив за оказанное азербайджанской парламентской делегации щедрое гостеприимство, Сагиба Гафарова засвидетельствовала свою уверенность в том, что это её первый официальный визит в Румынию в качестве главы Милли Меджлиса, и что он внесёт свой вклад в дальнейшее укрепление и расширение связей между двумя странами.
Далее, г-жа Гафарова подчеркнула, что Румыния второй во всём мире и первой в Европейском Союзе признала независимость Азербайджанской Республики. Нашим дипломатическим отношениям в прошлом году исполнилось тридцать лет, и за эти три десятилетия дружеские связи между Азербайджаном и Румынией переросли в стратегическое партнёрство. Два государства с таким же успехом взаимодействуют и под эгидой международных организаций.
Политические контакты занимают исключительное место как движитель роста двусторонних связей, подчеркнула Сагиба Гафарова, добавив, что встречные визиты глав государств служат дальнейшей интенсификации и так уже активного высокоуровневого политического диалога.
Взаимодействие в энергетической сфере было упомянуто как один из основных компонентов всего двустороннего сотрудничества. Было сказано и то, что с этого года начался экспорт азербайджанского газа в Румынию, а в последующие годы сотрудничество будет только крепнуть и шириться. Кроме того, возникли новые перспективы объединения усилий в сфере восстанавливаемой энергии.
Далее спикер Сагиба Гафарова информировала собеседника о широких возможностях ещё большего роста двустороннего сотрудничества с учётом наличия в Азербайджане современной транспортной инфраструктуры и его важнейшей роли транзитного государства, а также в свете продолжающегося широкомасштабного восстановления наших освобождённых от оккупации территорий.
Говорилось о вопросах гуманитарного сотрудничества, с упором на образование, науки и культуру. Было отмечено, что совместные культурные мероприятия ещё больше сближают два народа.
По словам председателя Милли Меджлиса, взаимодействие наших парламентов – один из краеугольных факторов влияния на двусторонние и многосторонние отношения между Румынией и Азербайджаном. Имели место взаимные поездки, а также встречи как глав парламентов, так и членов групп дружбы и различных делегаций, как на двусторонней основе, так и по каналам межпарламентских организаций.
Сагиба Гафарова упомянула участие вице-президента Палаты депутатов румынского парламента Василе-Даниэля Сучю в специальном заседании Милли Меджлиса Азербайджана в мае этого года в честь столетнего юбилея Общенационального лидера Гейдара Алиева.
Отмечалась важность совместной деятельности групп дружбы, чьи регулярные контакты, диалог и обмен мнениями служат мостом между законодательными ассамблеями наших стран. В прошедшем году имели место визиты рабочей группы Милли Меджлиса в Румынию и рабочей группы румынского парламента в Азербайджан. Побывавшие в Азербайджане румынские парламентарии посетили наши вызволенные из оккупации территории и были в нашей культурной столице – городе Шуша. В ходе той поездки гости из Румынии могли лично видеть и последствия причинённых Арменией разрушений, и восстановительную работу, которую ведёт Азербайджан для всесторонней перестройки и возрождения тех мест.
Во время встречи также обсуждались дальнейшее углубление межпарламентских связей посредством деятельности парламентских комитетов двух стран, а ещё возможности обмена законодательным опытом в таких областях, как право, экономика и гуманитарные вопросы, к примеру.
Была отмечена необходимость ещё большего развития тесного взаимодействия двух законодательных собраний в рамках межпарламентских организаций, где можно создать механизм непосредственных консультаций между нашими делегациями. Было бы весьма полезно координировать позиции и сотрудничество по различным вопросам, поднимаемых в этих организациях.
Спикер Сагиба Гафарова подробно информировала собеседника о нынешней ситуации в нашем регионе, сказав, что, хотя Азербайджан был жертвой оккупации, именно Азербайджан говорил о мире и выступил с инициативой подписания мирного договора с опорой на 5 принципов международного права, включая взаимоуважение территориальной целостности и неприкосновенности признанных на международном уровне границ. При этом г-жа Гафарова поблагодарила румынскую сторону за её неизменную поддержку суверенитету и территориальной целостности Азербайджана.
Уже три года как Армения прибегает ко всем средствам, в том числе, военно-политическим провокациям, минированию и поддержке сепаратизма на азербайджанских территориях, дабы нанести урон суверенитету и территориальной целостности нашего государства, по словам спикера Милли Меджлиса. Нахождение на наших землях 10-тысячного контингента войск Армении, существование марионеточного режима и непрестанные вооружённые провокации вынудили Азербайджан предпринять антитеррористические меры локального характера. Как подчеркнула г-жа Гафарова, эти меры были нацелены исключительно на военные соединения и военную инфраструктуру, ни разу не коснувшись мирного населения и гражданских объектов. Все утверждения о противном совершенно безосновательны.
Меры по борьбе с террором достигли поставленных целей быстрее 24-х часов; структуры сепаратистского режима были разгромлены, а Азербайджан восстановил собственный суверенитет, продолжала г-жа Гафарова. Уже начата реинтеграция этнических армян Карабахского региона, а особый представитель азербайджанского правительства в короткий промежуток времени провёл три встречи с делегатами этой группы населения. По словам Сагибы Гафаровой, будут обеспечены все права и безопасность лиц, которым предстоит стать гражданами Азербайджана.
Никто не заставлял жителей-этнических армян покидать Карабах; нет ни единого факта, который бы свидетельствовал о таких действиях, заметила г-жа Спикер. Что до убывших, то это – их собственный выбор, в то время как Азербайджан обеспечил им безопасное передвижение. В указанном регионе побывала делегация, составленная из представителей офиса резидента-координатора ООН в Азербайджане и специализированных структур ООН же. Последовавшее заявление этой группы подтвердило отсутствие какого-либо урона мирному населению, а также гражданской и социальной инфраструктуре.
Кроме того, спикер Сагиба Гафарова подвергла критике предвзятое отношение и несправедливый, основанный на двойных подходах подход к Азербайджану некоторых кругов.
Председатель Палаты депутатов Альфред-Роберт Симонис заметил, что, невзирая на текущее положение, время покажет, кто был прав, и что Румыния всегда поддерживала и поддерживает и теперь территориальную целостность Азербайджана, а также не признаёт проведённые в Карабахе фальшивые «выборы». По словам г-на Симониса, уважение к верховенству закона и суверенитету – традиция для Румынии.