https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_2d35521fdc27bd131096906b5_o.jpg
Oktyabrın 6-da Qazaxıstan Respublikasının müdafiə naziri general-polkovnik Ruslan Jaksılıkovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ölkəmizə səfər edib.
Əvvəlcə qonaqlar Fəxri xiyabanda xalqımızın Ümummilli Lideri Heydər Əliyevin və görkəmli oftalmoloq-alim, akademik Zərifə xanım Əliyevanın, Şəhidlər xiyabanında isə ölkəmizin müstəqilliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda şəhid olmuş vətəndaşlarımızın məzarlarını ziyarət edərək gül dəstələri düzüb, “Əbədi məşəl” abidəsinin önünə əklil qoyublar.
Sonra Müdafiə Nazirliyində təntənəli qarşılama mərasimi olub. Hər iki ölkənin müdafiə naziri Fəxri qarovulun önündən keçib. Nümunəvi Hərbi Orkestrin ifasında Azərbaycan və Qazaxıstan respublikalarının Dövlət himnləri səsləndirilib. Protokola uyğun olaraq general-polkovnik R.Jaksılıkov “Şərəf kitabı”nı imzalayıb.
Geniş tərkibdə keçirilən görüşdə müdafiə naziri general-polkovnik Zakir Həsənov qonaqları salamlayaraq onları Azərbaycanda görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Nazir ölkələrimiz arasında həyata keçirilən ikitərəfli hərbi əməkdaşlığın dostluq və qardaşlıq münasibətləri üzərində qurulduğunu vurğulayıb.
Səmimi qəbula və göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Qazaxıstanın müdafiə naziri Azərbaycanın ərazi bütövlüyü və suverenliyinin bərpa olunması münasibətilə həmkarını təbrik edib, şəhid olanlara Allahdan rəhmət diləyib və onların yaxınlarına dərin hüznlə başsağlığı verib.
General-polkovnik R.Jaksılıkov ölkələrimiz arasında hərbi əlaqələrin hazırkı vəziyyətindən məmnunluğunu ifadə edib.
Xəzər dənizinin Azərbaycan Respublikasına məxsus ərazi sektorunda hər iki ölkənin Hərbi Dəniz Qüvvələrinin (HDQ) gəmilərinin və hərbi qulluqçularının iştirakı ilə keçirilən "Xəzri-2023" birgə taktiki təliminin əhəmiyyəti vurğulanıb. Keçirilən birgə taktiki təlimin hərbi qulluqçuların peşəkarlığının artırılması baxımından vacibliyi qeyd olunub.
Hər iki ölkənin Ordu quruculuğunda qarşılıqlı təcrübə mübadiləsinin xüsusi əhəmiyyətə malik olduğu diqqətə çatdırılıb.
Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri cənab Alim Bayelin də iştirak etdiyi görüşdə ölkələrimiz arasında hərbi, hərbi-texniki, hərbi təhsil sahələrində əməkdaşlığın inkişaf perspektivləri, həmçinin qarşılıqlı maraq doğuran digər məsələlər müzakirə edilib.
Sonda "Azərbaycan Respublikası Müdafiə Nazirliyi ilə Qazaxıstan Respublikası Müdafiə Nazirliyi arasında 2024-cü il üçün ikitərəfli hərbi əməkdaşlıq planı" imzalanıb.
Görüşdən sonra nümayəndə heyəti Azərbaycan Ordusunun Baş Qərargahının Kibertəhlükəsizlik qovşağını, Müdafiə Nazirliyinin və Hərbi Hava Qüvvələrinin Mərkəzi Komanda məntəqələrini ziyarət edərək burada ümumilikdə görülən işlərlə tanış olub.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_2d35521fdc27bd131096906b5_o.jpg
On October 6, a delegation led by the Minister of Defense of the Republic of Kazakhstan, Colonel General Ruslan Zhaksylykov paid a visit to Azerbaijan.
The Kazakh delegation first visited the graves of the National Leader of the Azerbaijani people Heydar Aliyev and prominent ophthalmologist, academician Zarifa Aliyeva in the Alley of Honor and laid flowers. In the Alley of Shehids (Martyrs) the guests laid flowers at the graves of Shehids, who sacrificed their lives for the independence and territorial integrity of Azerbaijan. They laid a wreath at the Eternal Flame monument.
Then the Azerbaijan Defense Ministry hosted a solemn welcoming ceremony, Azerbaijani and Kazakh Defense Ministers passed along the guard of honor. The national anthems of both countries accompanied by the military orchestra were performed. In accordance with the protocol, Colonel General Ruslan Zhaksylykov signed the “Book of Honor”.
At the expanded meeting, Azerbaijan Defense Minister, Colonel General Zakir Hasanov welcomed the guests and expressed his satisfaction with seeing them in Azerbaijan. The Minister emphasized that the bilateral military cooperation between the two countries is based on friendship and fraternal relations.
The Minister of Defense of Kazakhstan expressed gratitude for the warm reception and hospitality. The Kazakh Defense Minister congratulated his colleague on the restoration of the territorial integrity and sovereignty of Azerbaijan, and prayed Almighty Allah for the repose of the souls of the Shehids (Martyrs) and expressed deep condolences to their relatives.
Colonel General R. Zhaksylykov expressed satisfaction with the current state of military cooperation between the two countries.
During the meeting, the sides emphasized the importance of the "Khazri-2023" Joint Tactical Exercises held in the Azerbaijani sector of the Caspian Sea with the participation of warships and military personnel of the Naval Forces. The importance of the conducted exercises in terms of increasing the professionalism of servicemen was noted.
It was pointed out that the exchange of mutual experience in army development of both countries is of special importance.
In the meeting with the participation of Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Kazakhstan to Azerbaijan Mr. Alim Bayel the sides discussed the development prospects of cooperation between the two countries in the military, military-technical, military educational fields, as well as other issues of mutual interest.
In the end, "Bilateral Military Cooperation Plan between the Ministry of Defense of the Republic of Azerbaijan and the Ministry of Defense of the Republic of Kazakhstan for 2024" was signed.
After the meeting the delegation attended Cybersecurity Hub of the Azerbaijan Army's General Staff, the Central Command Posts of the Azerbaijan Defense Ministry and the Air Force. The visitors got acquainted with the general work done there.