https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_7f4f7d937865d0f9525526bd2_o.jpg
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının 2023-cü il oktyabrın 1-dən 30-dək müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamının icrası ilə bağlı Azərbaycan Ordusunun təlim hərbi hissələrində gənc əsgərlərin qəbulu davam edir.
Xidmətə yeni gələn çağırışçılar hərbi hissələrin qəbul məntəqələrində qeydiyyatdan keçir, tibb məntəqələrində hərbi həkim komissiyası tərəfindən təkrar müayinə olunur, mövsümə uyğun hərbi geyimlə və digər təminat növləri ilə tam təmin edilirlər.
Bütün hərbi hissələrdə şəxsi heyətin qidalanmasına xüsusi diqqət yetirilir, əsgər yeməkxanalarında sanitar-gigiyenik qaydalara riayət olunmaqla şəxsi heyət üçün normaya uyğun olaraq gündə üç dəfə yüksək kalorili yeməklər hazırlanır. Menyuda milli mətbəximiz üstünlük təşkil edir.
Çağırışçılara hərbi xidmətin xüsusiyyətləri, xidmət edəcəkləri hərbi hissə, günün nizam qaydaları barədə ətraflı məlumat verilir, təhlükəsizlik qaydaları çatdırılır, maarifləndirici və fərdi söhbətlər aparılmaqla onların psixoloji xüsusiyyətləri öyrənilir.
Gənc əsgərlərin hazırlığı proqramına uyğun olaraq keçirilən fərdi hazırlıq məşğələlərində onlara nizamnamə və hərbi qanunvericiliyin müvafiq tələbləri, hərbi intizam qaydaları, eləcə də sıra, fiziki və atəş hazırlığı üzrə çalışmaların elementləri öyrədilir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_7f4f7d937865d0f9525526bd2_o.jpg
Azerbaijan Army’s training military units continue to admit conscripts with regard to the implementation of the relevant Order of the President of the Republic of Azerbaijan on calling up the citizens of the Republic of Azerbaijan to active military service on October 1-30, 2023.
New conscripts are registered at the reception points of military units. They are re-examined by the military medical commission, and fully provided with seasonal military uniforms and other supplies.
In all military units the attention is focused on the nutrition of military personnel, in soldiers' canteens high-calorie meals are prepared three times a day for the personnel in accordance with the norm, following the sanitary and hygienic rules. Azerbaijani national cuisine prevails on the menu.
Conscripts are given detailed information about the features of military service, the military units they will serve in, daily routine, and safety rules. Their psychological state is studied by conducting informative and individual conversations.
In the individual training exercises held in accordance with the training program of new soldiers, they are taught the relevant requirements of the charter and military legislation, the rules of military discipline, as well as the elements of training on drill, physical and fire training.