https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_7f4f7d937865d0f9525526bd2_o.jpg
Azərbaycan Respublikası vətəndaşlarının 2023-cü il oktyabrın 1-dən 30-dək müddətli həqiqi hərbi xidmətə çağırılması haqqında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamının icrası ilə bağlı Azərbaycan Ordusunun təlim hərbi hissələrində gənc əsgərlərin qəbulu davam edir.
Xidmətə yeni gələn çağırışçılar hərbi hissələrin qəbul məntəqələrində qeydiyyatdan keçir, tibb məntəqələrində hərbi həkim komissiyası tərəfindən təkrar müayinə olunur, mövsümə uyğun hərbi geyimlə və digər təminat növləri ilə tam təmin edilirlər.
Bütün hərbi hissələrdə şəxsi heyətin qidalanmasına xüsusi diqqət yetirilir, əsgər yeməkxanalarında sanitar-gigiyenik qaydalara riayət olunmaqla şəxsi heyət üçün normaya uyğun olaraq gündə üç dəfə yüksək kalorili yeməklər hazırlanır. Menyuda milli mətbəximiz üstünlük təşkil edir.
Çağırışçılara hərbi xidmətin xüsusiyyətləri, xidmət edəcəkləri hərbi hissə, günün nizam qaydaları barədə ətraflı məlumat verilir, təhlükəsizlik qaydaları çatdırılır, maarifləndirici və fərdi söhbətlər aparılmaqla onların psixoloji xüsusiyyətləri öyrənilir.
Gənc əsgərlərin hazırlığı proqramına uyğun olaraq keçirilən fərdi hazırlıq məşğələlərində onlara nizamnamə və hərbi qanunvericiliyin müvafiq tələbləri, hərbi intizam qaydaları, eləcə də sıra, fiziki və atəş hazırlığı üzrə çalışmaların elementləri öyrədilir.

В Азербайджанской Армии продолжается процесс приема призывников - ВИДЕО
В Азербайджанской Армии продолжается процесс приема призывников - ВИДЕО В Азербайджанской Армии продолжается процесс приема призывников - ВИДЕО
В связи с исполнением соответствующего распоряжения Президента Азербайджанской Республики о призыве с 1 по 30 октября 2023 года граждан Азербайджанской Республики на срочную действительную военную службу, в учебных воинских частях Азербайджанской Армии продолжается прием новобранцев.
Поступившие на службу новобранцы после постановки на учет в пунктах приема воинских частей проходят повторный осмотр военно-врачебной комиссией в медпунктах, полностью обеспечиваются военной формой, соответствующей сезону, и другими видами снабжения.
Во всех воинских частях особое внимание уделяется питанию личного состава, в солдатских столовых с соблюдением санитарно-гигиенических норм три раза в день в соответствии с нормой готовится высококалорийная пища. В меню преобладают блюда национальной кухни.
Призывникам подробно излагаются особенности военной службы, воинской части, в которой им предстоит служить, дается информация о распорядке дня и правилах безопасности, проводятся просветительские и индивидуальные беседы, в ходе которых определяются их психологические особенности.
В соответствии с программой подготовки новобранцев проводятся индивидуальные подготовительные занятия. На занятиях новобранцам разъясняют соответствующие требования устава и военного законодательства, правила воинской дисциплины, осваиваются элементы упражнений по строевой, физической и огневой подготовке.