https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_4b46c1a3278f57fa302941c58_o.jpg
Azərbaycan Dillər Universitetinin (ADU) nəzdində fəaliyyət göstərən Konfutsi İnstitutu Bakı Ekspo Mərkəzində keçirilən “Çin şirkətləri və məhsulları sərgisi”ndə iştirak edib.
Sərgidə 100-dən çox Çin şirkəti öz innovativ məhsullarını və müasir texnologiyalarını nümayiş etdirib.
ADU-nun Konfutsi İnstitutunun stendində institut tərəfindən Çin dilində nəşr olunmuş “Heydər Əliyev və Çin”, “Azərbaycan Respublikası və Çin Xalq Respublikası: diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30 ili. Prezident salnaməsi”, “İlham Əliyev iki qədim xalqın dostluğunun müasir davamçısıdır”, “Azərbaycanda Çin mədəniyyət ocağı”, “Azərbaycan çinşünaslıq məktəbi” adlı kitablar təqdim olunub.
Konfutsi İnstitutunun müəllimləri Çin şirkətlərinin nümayəndələrinin azərbaycanlı həmkarları ilə ünsiyyət qurmaq üçün dil tərcüməsində kömək edib, həmçinin sərgidə rəngarəng mədəni proqramla çıxış ediblər. Bu proqram çərçivəsində Çin hulusi fleytasında “Mavi naxışlı çini” melodiyası, “Kimin üçün” adlı mahnı və “Şaftalı çiçəkləri” adlanan Çin rəqsi ifa olunub.

Институт Конфуция Университета языков принял участие на выставке китайских компаний Институт Конфуция Университета языков принял участие на выставке китайских компаний
Институт Конфуция Азербайджанского университета языков (АУЯ) принял участие на прошедшей в Бакинском Экспо-центре «Выставке китайских компаний и продукции», где более 100 китайских компаний  продемонстрировали свою инновационную продукцию и современные технологии.
На стенде Института Конфуция АУЯ были представлены, изданные Институтом Конфуция  на китайском языке книги - «Гейдар Алиев и Китай», «Азербайджанская Республика и Китайская Народная Республика: 30 лет со дня установления дипломатических отношений.
Президентская хроника», «Ильхам Алиев - современный продолжатель дружбы двух древних народов», «Очаг китайской культуры в Азербайджане», «Азербайджанская школа китаеведения».
Преподаватели Института Конфуция помогали представителям китайских компаний в их контактах с азербайджанскими коллегами с языковым переводом, а также выступили на выставке с красочной культурной программой, в ходе которой на китайской флейте хулуси была исполнена мелодия «Фарфор с синими узорами», песня «Для кого», китайский танец «Цветы персика».