https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_a37a01e40c06d8e4cb10008e3_o.jpg
Bakıda keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində “NARGIS” jurnalının “Go Green” adlı IV eko-sərgisi açılıb.
Qeyd edək ki, sərgi ənənəvi xarakter daşıyır. Builki ekspozisiyaya Azərbaycanın tanınmış heykəltəraş və rəssamlarının tullantılardan hazırladıqları 9 installyasiya daxildir.
“Go Green” layihəsi ətraf mühitin mühafizəsinə həsr olunub və müasir ekoloji problemlərin incəsənət vasitəsilə ictimaiyyətə çatdırılması məqsədi daşıyır.
Xatırladaq ki, oktyabrın 2-6-da Azərbaycanda 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi keçirilir. Bu nüfuzlu tədbirə Bakı ilk dəfə Ulu Öndər Heydər Əliyevin ölkəyə birinci rəhbərliyi dövründə – 1973-cü ildə ev sahibliyi edib. 50 ildən sonra konqres yenidən Azərbaycanda keçirilir.
Ülviyyə Mahmudun rəhbərlik etdiyi “NARGIS” jurnalı sosial layihələrə böyük önəm verir. İctimaiyyətin diqqətini insan fəaliyyətinin ətraf mühitə mənfi təsirlərinə cəlb etmək və istehlak mədəniyyətinin formalaşmasına təsir göstərmək məqsədilə ardıcıl olaraq sərgilər təşkil edir.
“Go Green” sərgisi Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi, “ASAN könüllüləri” və “Baku Bus” MMC-nin dəstəyi ilə təşkil olunub. Sponsorlar “PAŞA Holding”, “Baku Steel Company”, “Azərişıq” ASC, “AzVirt” MMC, “İmprotex Motors”, “Azərbaycan Hava Yolları” və Fövqəladə Hallar Nazirliyidir.
“Go Green” layihəsi çərçivəsində Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin dəstəyi ilə gənc nəslin ekoloji mədəniyyətinin formalaşması və inkişafına yönəlmiş təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sərgi Beynəlxalq Astronavtika Konqresindən sonra – oktyabrın 10-dan noyabrın 30-dək “Space_____________13” incəsənət məkanında nümayiş olunacaq.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_a37a01e40c06d8e4cb10008e3_o.jpg
The IV eco exhibition called “Go Green” of NARGIS Magazine has opened within the framework of the 74th International Astronautical Congress taking place in Baku.
It should be noted that the exhibition has a traditional character. This year’s exposition includes 9 installations created from garbage by famous sculptors and artists of Azerbaijan.
The Go Green project is dedicated to environmental protection and aims to bring current environmental issues to the public through art.
It should be noted that the 74th International Astronautical Congress is being held in Azerbaijan on 2-6 October. Baku first hosted this prestigious event in 1973 – during the first leadership of great leader Heydar Aliyev in our country. Fifty years later, the congress is again being held in Azerbaijan.
NARGIS Magazine, headed by Ulviyya Mahmud, attaches great importance to social projects. It regularly organizes exhibitions to draw public attention to the negative impact of human activity on the environment and to influence the formation of consumer culture.
The Go Green exhibition is organized with the support of Baku City Executive Power, Ministry of Ecology and Natural Resources, Ministry of Science and Education, the Republican Children and Youth Development Center, ASAN Volunteers and Baku Bus LLC. The sponsors are PASHA Holding, Baku Steel Company, Azerishig OJSC, AzVirt LLC, Improtex Motors, Azerbaijan Airlines and the Ministry of Emergency Situations.
Within the framework of the Go Green project, with the support of the Republican Children and Youth Development Center, it is planned to hold trainings aimed at the formation and development of environmental culture of the younger generation.
The exhibition will run at the art space “Space_____________13” from 10 October to 30 November after the International Astronautical Congress.