https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_a37a01e40c06d8e4cb10008e3_o.jpg
Bakıda keçirilən 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində “NARGIS” jurnalının “Go Green” adlı IV eko-sərgisi açılıb.
Qeyd edək ki, sərgi ənənəvi xarakter daşıyır. Builki ekspozisiyaya Azərbaycanın tanınmış heykəltəraş və rəssamlarının tullantılardan hazırladıqları 9 installyasiya daxildir.
“Go Green” layihəsi ətraf mühitin mühafizəsinə həsr olunub və müasir ekoloji problemlərin incəsənət vasitəsilə ictimaiyyətə çatdırılması məqsədi daşıyır.
Xatırladaq ki, oktyabrın 2-6-da Azərbaycanda 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi keçirilir. Bu nüfuzlu tədbirə Bakı ilk dəfə Ulu Öndər Heydər Əliyevin ölkəyə birinci rəhbərliyi dövründə – 1973-cü ildə ev sahibliyi edib. 50 ildən sonra konqres yenidən Azərbaycanda keçirilir.
Ülviyyə Mahmudun rəhbərlik etdiyi “NARGIS” jurnalı sosial layihələrə böyük önəm verir. İctimaiyyətin diqqətini insan fəaliyyətinin ətraf mühitə mənfi təsirlərinə cəlb etmək və istehlak mədəniyyətinin formalaşmasına təsir göstərmək məqsədilə ardıcıl olaraq sərgilər təşkil edir.
“Go Green” sərgisi Bakı Şəhər İcra Hakimiyyəti, Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyi, Elm və Təhsil Nazirliyi, Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzi, “ASAN könüllüləri” və “Baku Bus” MMC-nin dəstəyi ilə təşkil olunub. Sponsorlar “PAŞA Holding”, “Baku Steel Company”, “Azərişıq” ASC, “AzVirt” MMC, “İmprotex Motors”, “Azərbaycan Hava Yolları” və Fövqəladə Hallar Nazirliyidir.
“Go Green” layihəsi çərçivəsində Respublika Uşaq-Gənclər İnkişaf Mərkəzinin dəstəyi ilə gənc nəslin ekoloji mədəniyyətinin formalaşması və inkişafına yönəlmiş təlimlərin keçirilməsi nəzərdə tutulur.
Sərgi Beynəlxalq Astronavtika Konqresindən sonra – oktyabrın 10-dan noyabrın 30-dək “Space_____________13” incəsənət məkanında nümayiş olunacaq.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_a37a01e40c06d8e4cb10008e3_o.jpg
В рамках проходящего в Баку 74-го Международного конгресса астронавтики состоялось открытие IV эко-выставки журнала NARGIS под названием Go Green.
Отметим, что выставка носит традиционный характер. В нынешнюю экспозицию включены 9 инсталляций, созданных из отходов известными скульпторами и художниками Азербайджана.
Проект Go Green посвящен защите окружающей среды и направлен на донесение до общественности современных экологических проблем посредством искусства.
Напомним, что 2-6 октября в Азербайджане проходит 74-й Международный конгресс астронавтики. Впервые Баку принял это престижное мероприятие в период первого правления Азербайджаном великого лидера Гейдара Алиева – в 1973 году. Спустя 50 лет конгресс вновь проводится в Азербайджане.
Журнал NARGIS, возглавляемый Ульвией Махмуд, придает большое значение социальным проектам. Журнал регулярно организует выставки с целью привлечь внимание общественности к негативному влиянию деятельности человека на окружающую среду и повлиять на формирование потребительской культуры.
Выставка Go Green организована при поддержке Исполнительной власти города Баку, Министерства экологии и природных ресурсов, Министерства науки и образования, Республиканского центра развития детей и молодежи, волонтеров ASAN и ООО Baku Bus. Спонсорами являются PASHA Holding, Baku Steel Company, ОАО «Азеришиг», ООО AzVirt, Improtex Motors, «Азербайджанские авиалинии» и Министерство по чрезвычайным ситуациям.
В рамках проекта Go Green при поддержке Республиканского центра развития детей и молодежи планируется проведение тренингов, направленных на формирование и развитие экологической культуры молодого поколения.
Выставка будет показана в арт-пространстве «Space_____________13» с 10 октября по 30 ноября после Международного конгресса астронавтики.