https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_308fad09db3156e9a199d5405_o.jpg
Bağlanış mərasimi və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi oktyabrın 1-də Nizami Kino Mərkəzində keçirilib. Festival boyu 29 ölkədən 60-dan çox film təqdim olunub.
Bu il festivalın əsas mövzusu “KosmoDarvinizm: Dolça Əsri” olub və təqdim olunan filmlərin əksəriyyəti sənədli film ustalarının dövrümüzün çağırışları ilə bağlı baxışlarına həsr olunub. Festivalın sponsorları Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Nizami Kino Mərkəzi, Almaniya və Fransa səfirlikləri və s. olublar.
Ən yaxşı xarici qısametrajlı film nominasiyasında festivalın qalibi Anastasiya Şubina və Timofey Qlininin (Rusiya Federasiyası) “Piblokto” filmidir. Rejissor Nəzrin Ağamalıyevanın çəkdiyi “Hədis” filmi ən yaxşı qısametrajlı Azərbaycan filmidir. Rejissor Leyla Qənbərlinin “Sanatoriya melodiyaları” filmi “DokuDarvin” nominasiyasında ən yaxşı qısametrajlı film nominasiyasına, hindistanlı rejissor Nistha Jainin “Qızıl iplik” filmi isə bu kateqoriya üzrə ən yaxşı xarici film nominasiyasına layiq görülüb.
Danimarkalı rejissor Maykl Qraversenin “Mr. Qraversen” filmi ən yaxşı tammetrajlı film kimi tanınıb, ən yaxşı “No Main” nominasiyasında mükafata Italiyan rejissorlar Davide Rizzo və Marsia Toscananın “Körpüdən sonra” filmi layiq görülüb.
Aşağıdakı filmlər müxtəlif nominasiyalar üzrə münsiflər heyətinin xüsusi mükafatlarına layiq görülüblər: Livanlı rejissor Siril Arisin “Vulkanın kənarında rəqs”, Rajan Kathet və Sunir Pandeyin (Nepal) “Qış tətili yoxdur”.
Üç Azərbaycan filmi: “Hasarların arxasında” - Azad Əlizadə, “Dog Doc” Dadaş Musayev və Sitarə İbrahimbəyli, Səbinə Abubəkirovanın “Evdən səsləri eşidin” filmləri də münsiflərin xüsusi mükafatına layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, qaliblərin elan edilməsi ilə yanaşı, Azərbaycan kino sənətinin ustaları Rəhman Bədəlov və Toğrul Cuvarlıya kinematoqrafiyada xüsusi xidmətlərinə görə xüsusi “iCyborg” mükafatları da təqdim edilib.
2017-ci ildə Bakıda əsası qoyulan festival dünyanın hər yerindən sənədli filmləri nümayiş etdirmək məqsədi daşıyan ilk müstəqil beynəlxalq sənədli filmlər festivalıdır. Festival həmçinin yeni simaları kəşf etmək və yerli sənədli film istehsalçılarına dəstək olmaq niyyətindədir.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_308fad09db3156e9a199d5405_o.jpg
The closing ceremony and awarding ceremony of the winners took place at the Nizami Cinema Center on October 1. More than 60 films from 29 countries were presented during the festival.
This year, the main theme of the festival was "CosmoDarwinism: The Age of Aquarius", and most of the films presented were dedicated to the views of documentary filmmakers on the challenges of our time. The sponsors of the festival were the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan, the Nizami Cinema Center, the embassies of Germany and France, etc.
The winner of the festival in the category of the best international short film is "Piblokto" by Anastasia Shubina and Timofey Glini (Russian Federation). The film "Hadis" directed by Nazrin Agamaliyeva is the best Azerbaijani short film. The film "Tunes of Sanatorium" directed by Leyla Qanbarli's was awarded the best short film nomination in the "DokuDarwin" nomination, and Indian director Nistha Jain's film "Golden Thread" was awarded the best foreign film nomination in this category.
Danish director Michael Graversen's "Mr. "Graversen" was recognized as the best featured film, and for the film "After the Bridge" by Italian directors Davide Rizzo and Marzia Toscano was awarded in the best "No Main" category.
The following films were awarded special prizes of the jury in various categories: "Dance on the Edge of a Volcano" by Lebanese director Cyril Aris, "No Winter Holidays" by Rajan Kathet and Sunir Pandey (Nepal).
Three Azerbaijani films: "Behind the Fences" by Azad Alizadeh, "Dog Doc" by Dadash Musayev and Sitara Ibrahimbeyli, and "Hear the Voices from House" by Sabina Abubekirova were also awarded with a special prize by the judges.
It should be noted that along with the announcement of the winners, special "iCyborg" awards were also presented to the masters of Azerbaijani film art, Rahman Badalov and Togrul Juvarli, for their special services in cinematography.
Founded in Baku in 2017, the festival is the first independent international documentary film festival that aims to showcase documentaries from around the world. The festival also aims to discover new faces and support local documentary filmmakers.