https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_308fad09db3156e9a199d5405_o.jpg
Bağlanış mərasimi və qaliblərin mükafatlandırılması mərasimi oktyabrın 1-də Nizami Kino Mərkəzində keçirilib. Festival boyu 29 ölkədən 60-dan çox film təqdim olunub.
Bu il festivalın əsas mövzusu “KosmoDarvinizm: Dolça Əsri” olub və təqdim olunan filmlərin əksəriyyəti sənədli film ustalarının dövrümüzün çağırışları ilə bağlı baxışlarına həsr olunub. Festivalın sponsorları Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət Nazirliyi, Nizami Kino Mərkəzi, Almaniya və Fransa səfirlikləri və s. olublar.
Ən yaxşı xarici qısametrajlı film nominasiyasında festivalın qalibi Anastasiya Şubina və Timofey Qlininin (Rusiya Federasiyası) “Piblokto” filmidir. Rejissor Nəzrin Ağamalıyevanın çəkdiyi “Hədis” filmi ən yaxşı qısametrajlı Azərbaycan filmidir. Rejissor Leyla Qənbərlinin “Sanatoriya melodiyaları” filmi “DokuDarvin” nominasiyasında ən yaxşı qısametrajlı film nominasiyasına, hindistanlı rejissor Nistha Jainin “Qızıl iplik” filmi isə bu kateqoriya üzrə ən yaxşı xarici film nominasiyasına layiq görülüb.
Danimarkalı rejissor Maykl Qraversenin “Mr. Qraversen” filmi ən yaxşı tammetrajlı film kimi tanınıb, ən yaxşı “No Main” nominasiyasında mükafata Italiyan rejissorlar Davide Rizzo və Marsia Toscananın “Körpüdən sonra” filmi layiq görülüb.
Aşağıdakı filmlər müxtəlif nominasiyalar üzrə münsiflər heyətinin xüsusi mükafatlarına layiq görülüblər: Livanlı rejissor Siril Arisin “Vulkanın kənarında rəqs”, Rajan Kathet və Sunir Pandeyin (Nepal) “Qış tətili yoxdur”.
Üç Azərbaycan filmi: “Hasarların arxasında” - Azad Əlizadə, “Dog Doc” Dadaş Musayev və Sitarə İbrahimbəyli, Səbinə Abubəkirovanın “Evdən səsləri eşidin” filmləri də münsiflərin xüsusi mükafatına layiq görülüblər.
Qeyd edək ki, qaliblərin elan edilməsi ilə yanaşı, Azərbaycan kino sənətinin ustaları Rəhman Bədəlov və Toğrul Cuvarlıya kinematoqrafiyada xüsusi xidmətlərinə görə xüsusi “iCyborg” mükafatları da təqdim edilib.
2017-ci ildə Bakıda əsası qoyulan festival dünyanın hər yerindən sənədli filmləri nümayiş etdirmək məqsədi daşıyan ilk müstəqil beynəlxalq sənədli filmlər festivalıdır. Festival həmçinin yeni simaları kəşf etmək və yerli sənədli film istehsalçılarına dəstək olmaq niyyətindədir.

В Баку завершился 7-й Международный Фестиваль Документального Кино DokuBaku
В Баку завершился 7-й Международный Фестиваль Документального Кино DokuBaku В Баку завершился 7-й Международный Фестиваль Документального Кино DokuBaku
Церемония закрытия и награждения победителей прошла 1 октября в кино-центре «Низами». На протяжение шести дней работы фестиваля были представлены свыше 60 фильмов из 29 стран мира.
В этом году фестиваль проходил под лозунгом «КосмоДарвинизм: Эра водолея», и, большинство представленных фильмов были посвящены кинематографическим исследованиям о том, как лучше человечеству справиться с вызовами нашего времени. В качестве спонсоров фестиваля выступили Министерство Культуры Азербайджанской Республики, Кино-центр «Низами», посольство ФРГ, посольство Франции и др.
Победителями фестиваля в категории лучший иностранный короткометражный фильм был объявлен фильм Анастасии Шубиной и Тимофея Глинина «Арктическая истерия» (Российская Федерация). Лучшей азербайджанской короткометражной лентой был назван фильм «Хадис» режиссера Назрин Агамалиевой. В категории лучший азербайджанский короткометражный фильм первого места была удостоена лента «Мелодия санатория» режиссера Лейлы Ганбарли, а фильм «Золотая нить» индийского режиссера Ниста Джаина был признан лучшим иностранным фильмом в категории «ДокуДарвин».
Приз в категории «Лучший внеконкурсный фильм» получил итальянские режиссеры Давид Риццо и Марция Тоскано за ленту «Там, где кончается мост». А лучшим полнометражным фильмом признан фильм датского режиссера Михаэля Граверсена «Господин Граверсен».
Специальными призами жюри в различных номинациях были удостоены следующие ленты: «Танцы на краю вулкана» ливанского режиссера Сирила Ариса, «Зимние каникулы отменяются» Раджана Катета и Сунира Панди (Непал) и три азербайджанские картины: «За забором» Азада Ализаде, «Собачий доктор» Дадаша Мусаева и Ситары Ибрагимбейли, и «Голоса из дома» Сабины Абубекировой.
Стоит отметить, что помимо объявления победителей, на церемонии закрытия были также вручены специальные призы iCyborg, которыми устроители фестиваля отметили выдающихся деятелей азербайджанского кинематографа Рахман Бадалов и Тогрул Джуварлы за особые заслуги в сфере кино.
Основанный в 2017-ом году в Баку, фестиваль является первым независимым международным фестивалем документального кино, целью которого является демонстрация документальных фильмов со всего мира. Фестиваль также намерен найти новые имена и поддержать местных режиссеров-документалистов.