https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_2f56677b2ad100f5a8653337e_o.jpg
Oktyabrın 1-də Daş Salnamə Muzeyində 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində Bakıya gələn məşhur yazıçı və tarixçi Yuval Noah Hararinin oxucularla görüşü keçirilib.
Y.N.Harari tədbir iştirakçılarının müxtəlif mövzularda suallarına cavab verib.
İsrailli yazıçı, tarixçi, futuroloq Y.N.Harari “Sapiens: bəşəriyyətin qısa tarixi”, “Homo Deus: sabahın qısa tarixi”, “21-ci əsr üçün 21 dərs” kimi bestsellerlərin müəllifidir. Onun kitabları 65 dildə 45 milyon nüsxə satılıb.
Y.N.Harari doktorluq dissertasiyasını 2002-ci ildə Oksford Universitetində müdafiə edib. Hazırda Qüds Yəhudi Universitetinin tarix kafedrasında müəllimdir. Onun son mühazirələri süni intellektin sürətli inkişafı və onun cəmiyyətə potensial təsirləri barədə, tədqiqatları isə “Tarix və biologiya arasında hansı əlaqə var?”, “Tarix öyrənildikcə insanlar daha çox xoşbəxt oldularmı?”, “XXI əsrdə elm və texnologiya hansı məsələləri gündəmə gətirir?” kimi makrotarixi suallar ətrafındadır.
Xatırladaq ki, kosmos sahəsinin ən nüfuzlu tədbiri olan Beynəlxalq Astronavtika Konqresi oktyabrın 2-6-da Bakıda keçiriləcək. Tədbir “Qlobal çağırışlar və imkanlar: kosmosa şans verək” mövzusuna həsr olunub. Y.N.Harari konqresin fəxri qonağıdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_2f56677b2ad100f5a8653337e_o.jpg
On October 1, famous writer and historian Yuval Noah Harari, who arrived in Baku within the framework of the 74th International Astronautical Congress, met with readers at the Stone Chronicle Museum.
Yuval Noah Harari answered the questions of the event participants on various topics.
Israeli writer, historian, futurologist Y. N. Harari is the author of such bestsellers as Sapiens: A Brief History of Humanity, Homo Deus: A Brief History of Tomorrow, and 21 Lessons for the 21st Century. His books have sold 45 million copies in 65 languages.
Y. N. Harari received his doctorate from Oxford University in 2002. He is currently a lecturer in the Department of History at the Hebrew University of Jerusalem. His recent lectures have focused on the rapid development of artificial intelligence and its potential impact on society, and his researches on macro-historical questions such as: What is the relationship between history and biology? Did people become happier as history unfolded? What ethical questions do science and technology raise in the 21st century?
It should be noted that the International Astronautical Congress, which is the the most prestigious space event, will be held in Baku on October 2–6. The event is dedicated to the theme “Global Challenges and Opportunities: Give Space a Chance”. Y. N. Harari is the guest of honor of the congress.