https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_2f56677b2ad100f5a8653337e_o.jpg
Oktyabrın 1-də Daş Salnamə Muzeyində 74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində Bakıya gələn məşhur yazıçı və tarixçi Yuval Noah Hararinin oxucularla görüşü keçirilib.
Y.N.Harari tədbir iştirakçılarının müxtəlif mövzularda suallarına cavab verib.
İsrailli yazıçı, tarixçi, futuroloq Y.N.Harari “Sapiens: bəşəriyyətin qısa tarixi”, “Homo Deus: sabahın qısa tarixi”, “21-ci əsr üçün 21 dərs” kimi bestsellerlərin müəllifidir. Onun kitabları 65 dildə 45 milyon nüsxə satılıb.
Y.N.Harari doktorluq dissertasiyasını 2002-ci ildə Oksford Universitetində müdafiə edib. Hazırda Qüds Yəhudi Universitetinin tarix kafedrasında müəllimdir. Onun son mühazirələri süni intellektin sürətli inkişafı və onun cəmiyyətə potensial təsirləri barədə, tədqiqatları isə “Tarix və biologiya arasında hansı əlaqə var?”, “Tarix öyrənildikcə insanlar daha çox xoşbəxt oldularmı?”, “XXI əsrdə elm və texnologiya hansı məsələləri gündəmə gətirir?” kimi makrotarixi suallar ətrafındadır.
Xatırladaq ki, kosmos sahəsinin ən nüfuzlu tədbiri olan Beynəlxalq Astronavtika Konqresi oktyabrın 2-6-da Bakıda keçiriləcək. Tədbir “Qlobal çağırışlar və imkanlar: kosmosa şans verək” mövzusuna həsr olunub. Y.N.Harari konqresin fəxri qonağıdır.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_2f56677b2ad100f5a8653337e_o.jpg
1 октября в Музее Каменной летописи состоялась встреча с читателями известного писателя и историка Юваля Ноя Харари, приехавшего в Баку в рамках 74-го Международного конгресса астронавтики.
Ю.Н.Харари ответил на вопросы участников мероприятия по различным темам.
Израильский писатель, историк, футуролог Ю.Н.Харари — автор таких бестселлеров, как «Sapiens: Краткая история человечества», «Homo Deus: Краткая история завтрашнего дня», «21 урок для XXI века». Его книги были проданы тиражом 45 миллионов экземпляров на 65 языках.
Ю.Н.Харари защитил докторскую диссертацию в Оксфордском университете в 2002 году. В настоящее время он является преподавателем на кафедре истории в Еврейском университете в Иерусалиме. Его последние лекции были посвящены быстрому развитию искусственного интеллекта и его потенциальному влиянию на общество, а исследования - таким макроисторическим вопросам, как «Какова связь между историей и биологией?», «Стали ли люди счастливее, изучая историю?», «Какие вопросы решают рост науки и техники в XXI веке?».
Напомним, что 2-6 октября в Баку пройдет Международный конгресс астронавтики - самое престижное мероприятие в космической сфере. Мероприятие посвящено теме «Глобальные вызовы и возможности: дадим шанс космосу». Ю.Н.Харари является почетным гостем конгресса.