https://www.innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_182308390e89fe42202616cc4_o.jpg
74-cü Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində sentyabrın 30-da STEAM İnnovasiya Mərkəzində Pedaqoqların Peşəkar İnkişaf Seminarı (EPDW) təşkil olunub. Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyi, Elm və Təhsil Nazirliyinin dəstəyi ilə keçirilən tədbirdə 50 STEAM müəllimi iştirak edib.
Dünya sürətlə dəyişir və kosmos ekosisteminə qədəm qoymaq üçün yeni imkanlar yaranır, qlobal miqyaslı innovasiyalar yaradılır. Bu sahədə STEAM-in xüsusi yeri var və özündə elm, texnologiya, mühəndislik, incəsənət və riyaziyyat fənlərini ehtiva edir.
Seminarın açılışında Azərbaycan Respublikasının Kosmik Agentliyinin İdarə Heyəti sədrinin müavini Fuad Aslanov iştirakçıları salamlayaraq qeyd edib ki, agentlik kosmosa bir neçə peyk buraxıb və onlar vasitəsilə geniş çeşiddə xidmətlər göstərilir. Xidmətlərin coğrafiyası isə Afrikadan başlayaraq Mərkəzi Asiya, Yaxın Şərq və digər regionları əhatə edir. Azərkosmos qlobal kosmos bazarında özünü etibarlı tərəfdaş kimi təsdiq edib və bu da ölkəmizin kosmos sahəsində formalaşan bir dövlət kimi tanınmasına təkan verib. “Kommersiya fəaliyyətindən əlavə, bizim əsas məqsədimiz Azərbaycanda kosmos ekosisteminin formalaşdırılması üçün müvafiq şəraiti təmin etməkdir. Azərkosmos ölkəmizdəki istedadlı gənclərin kosmos sahəsində təşəbbüslərinə dəstək verməyə hazırdır” - deyə F.Aslanov bildirib.
“STEAM Azərbaycan” layihəsinin rəhbəri İqrar Nəzərov çıxış edib və qeyd edib ki, düşünən, istehsalatla məşğul olan və bazarda öz yerini tapan mütəxəssislərin yetişdirilməsinə böyük önəm verilir. “Ölkədə STEAM mərkəzlərinin sayı artır. Artıq respublika ərazisində 25 mərkəz yaradılıb və yaxın gələcəkdə Şuşa şəhərində də belə bir mərkəzin açılışı gözlənilir. Orta məktəblərdə 1800 müəllim bu istiqamətdə çalışır. Eyni zamanda beynəlxalq əməkdaşlığa da böyük önəm verilir və öz təcrübəmizi Qırğızıstana və Qazaxıstana ixrac edəcəyik”, - deyə İ.Nəzərov qeyd edib.
Daha sonra Yaponiya Kosmik Agentliyinin (JAXA) nümayəndəsi Şinqo Maruoka (Shingo Maruoka) təmsil etdiyi qurumun kosmik proqramları, Yaponiya Kosmik Agentliyinin Kosmik Təhsil Mərkəzinin direktoru Kate Kitagava isə Kosmik Təhsil üzrə Beynəlxalq Şura (ISEB) və aerokosmik təhsil barəsində məlumat verib.
Pedaqoqların Peşəkar İnkişaf Seminarı (EPDW) hər il Beynəlxalq Astronavtika Konqresi çərçivəsində Kosmik Təhsil üzrə Beynəlxalq Şuranın (ISEB) dəstəyi ilə konqresin açılışından bir neçə gün öncə yerli orta məktəb müəllimləri üçün təşkil olunur. Seminar daxilində təcrübəyə əsaslanan öyrənmə mövzusunda interaktiv sessiyalar keçirilir.

https://innews.az/uploads/news/2023-10/_innews_182308390e89fe42202616cc4_o.jpg
30 сентября в рамках 74-го Международного конгресса астронавтики в Инновационном центре STEAM был организован семинар по профессиональному развитию педагогов (EPDW). В мероприятии, проведенном при поддержке Космического агентства Азербайджанской Республики и Министерства науки и образования, приняли участие 50 преподавателей STEAM.
Мир стремительно меняется, появляются новые возможности для входа в космическую экосистему, создаются инновации глобального масштаба. STEAM занимает особое место в этой области и включает в себя дисциплины науки, технологий, инженерии, искусства и математики.
Выступивший на открытии семинара заместитель председателя правления Космического агентства Азербайджанской Республики Фуад Асланов, поприветствовав участников, отметил, что агентство запустило в космос несколько спутников и через них оказывается широкий спектр услуг. География услуг охватывает Центральную Азию, Ближний Восток и другие регионы, в том числе Африку. «Азеркосмос» зарекомендовал себя как надежный партнер на мировом космическом рынке, и это дало толчок признанию нашей страны как развивающегося государства в космической сфере. «Помимо коммерческой деятельности, наша главная цель - обеспечить соответствующие условия для формирования космической экосистемы в Азербайджане. «Азеркосмос» готов поддержать инициативы талантливой молодежи нашей страны в космической сфере», - сказал Ф.Асланов.
Руководитель проекта «STEAM Азербайджан» Играр Назаров подчеркнул, что большое значение придается подготовке специалистов, которые мыслят, занимаются производством и находят свое место на рынке. «Количество STEAM-центров в стране увеличивается. На территории республики уже создано 25 центров, ожидается, что в ближайшее время такой центр будет открыт в городе Шуша. В этом направлении в средних школах работают 1800 учителей. В то же время большое значение придается международному сотрудничеству, и мы будем передавать наш опыт в Кыргызстан и Казахстан», - сказал И.Назаров.
Затем представитель Японского космического агентства (JAXA) Синго Маруока (Shingo Maruoka) предоставил информацию о космических программах представляемой им структуры, а директор Центра космического образования Японского космического агентства Кейт Китагава рассказала о Международном совете по космическому образованию (ISEB) и аэрокосмическом образовании.
Семинар по профессиональному развитию педагогов (EPDW) организуется ежегодно в рамках Международного конгресса астронавтики при поддержке ISEB для местных учителей средних школ за несколько дней до открытия конгресса. В рамках семинара проводятся интерактивные сессии по экспериментальному обучению.