https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_379445da55a39f190c0cd6dfd_o.jpg
Bir çox işçi iş yerində əldə etdiyi nailiyyətlərini ifadə etmək üçün daha çox imkan istəyir. Fırıldaqçılar karyera yüksəlişi arzusundan sui-istifadə edə bilərlər. Belə ki, “Kaspersky” mütəxəssisləri təşkilatların işçilərinə guya HR departamentlərinin adından gələn fişinq məktubu aşkar ediblər. Məktubda işçilərdən özünüqiymətləndirmə prosedurundan keçmələri xahiş olunur və sorğu vərəqəsinin sonundakı sualları cavablandırdıqdan sonra onlardan korporativ hesaba giriş üçün loqin və şifrə təqdim etmələri xahiş olunur.
Sorğu vərəqəsində həqiqətən də şirkətdə öz effektivliyinizi qiymətləndirmək üçün uyğun ola biləcək bir sıra suallar yer alır. Bununla belə, sorğunun sonunda e-poçt ünvanı təqdim etmək və iki dəfə daxil edilməli olan şifrəniz vasitəsilə autentifikasiya etmək tələb olunur. Bir qayda olaraq, bu tip fişinq dərhal e-poçtdan üçüncü tərəfin saytına korporativ hesab məlumatlarının daxil edilməsi formasına gətirib çıxarır və bu, çoxlarını şübhələndirir. Bu halda, şifrə və ünvan tələbi (adətən loqin qismində) sorğu vərəqəsinin artıq doldurulmuş kimi görünən bir hissəsi kimi gizlədilir. Bu gediş qurbanın sayıqlığını azaldır.
Bununla belə, orijinallığına baxmayaraq, fişinq e-poçtu elə də səliqəli hazırlanmayıb. Birincisi, göndərənin ünvanındakı domen adı alıcıların işlədiyi təşkilatın adı ilə uyğun gəlmir. İkincisi, mesajda hərf səhvləri var. Üçüncüsü, göndərənlər bunun təcili olduğunu və formanın günün sonuna qədər doldurulmalı olduğunu bildirirlər.
Dələduzların göndərdiyi sorğu vərəqəsinin son üç sualı
“İnsanlardan təcili olaraq nəyisə etmələrini xahiş etmək sosial mühəndisliyin klassik üsuludur. Buna görə, hətta "qaynar" mövzuları olan e-poçtlardan olan linkləri açmazdan əvvəl, tənqidi düşüncəni işə salmaq və fişinq əlamətlərini yoxlamaqda fayda var. Məxfi və ya şəxsi məlumatların təqdim edilməsini tələb edən hər hansı şübhəli məktubu aldıqda, göndərənlərdən, yəni kadrlar şöbəsinin əməkdaşlarından onların adından bu cür mesajların göndərilib-göndərilmədiyini yoxlamağı tövsiyə edirik”, - deyə “Kaspersky”nin Azərbaycandakı rəsmi nümayəndəsi Müşviq Məmmədov bildirib.
Bu cür təhidlərdən qorunmaq üçün “Kaspersky” tövsiyə edir:
- korporativ poçtun təhlükəsizliyini korporativ şlyuz səviyyəsində təmin edin;
- internetə qoşulan bütün korporativ cihazları, məsələn, biznes üçün Kaspersky Security kimi etibarlı ixtisaslaşmış həllərlə qoruyun;
- əməkdaşlar üçün müntəzəm olaraq kibertəhlükəsizlik, ardınca isə təqlidi fişinq hücumları üzrə təlimlər keçin ki, onların təhdidləri tanımaq bacarıqlarını yoxlaya biləsiniz.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_379445da55a39f190c0cd6dfd_o.jpg
Многие сотрудники хотят иметь больше возможностей заявить о своих достижениях на рабочем месте. Однако благим стремлением к карьерному росту могут воспользоваться мошенники. Так, эксперты «Лаборатории Касперского» зафиксировали фишинговую рассылку по сотрудникам организаций, которая приходит от имени якобы HR-отделов. В ней работникам предлагают пройти процедуру самооценки, а в завершение анкеты, после ответов на вопросы, просят указать логин и пароль от учётной корпоративной записи.
В самой анкете действительно есть некоторое количество вопросов, которые, вероятно, могут иметь отношение к оценке собственной эффективности в компании. Однако в конце опроса требуется указать адрес электронной почты и аутентифицироваться при помощи своего пароля, который нужно ввести дважды. Обычно фишинг такого типа сразу из письма ведёт на форму для ввода корпоративных учётных данных на постороннем сайте, и это многих настораживает. В данном же случае запрос пароля и адреса (который чаще всего является логином) замаскирован под часть анкеты, которая уже почти заполнена. Подобный хитрый ход усыпляет бдительность жертвы.
Однако, несмотря на свою оригинальность, фишинговая рассылка сделана не очень аккуратно. Во-первых, доменное имя в адресе отправителя не совпадает с названием организации, где работают получатели. Во-вторых, в сообщении есть опечатки. В-третьих, отправители указывают на срочность и сообщают, что заполнить анкету нужно до конца дня.
Последние три вопроса мошеннического опросника
«Просьба сделать что-то срочно — классический метод социальной инженерии. Вот почему прежде, чем открывать ссылки даже из писем с “горящими” темами, стоит включить критическое мышление и проверить, нет ли примет, указывающих на фишинг. При получении любого сомнительного письма, в котором требуется предоставление конфиденциальной информации или личных данных, рекомендуем уточнить у отправителей, в данном случае у сотрудников HR-отдела, знают ли они, что от их имени приходят подобные сообщения», — комментирует Мушвиг Мамедов, официальный представитель «Лаборатории Касперского» в Азербайджане.
Для защиты от подобных угроз «Лаборатория Касперского» рекомендует компаниям:
- обеспечивать защиту корпоративной почты на уровне почтового шлюза;
- защищать все подключённые к интернету корпоративные устройства надёжной специализированной защитой, например Kaspersky Security для бизнеса;
- регулярно проводить тренинги по кибербезопасности для сотрудников, а затем симулированные фишинговые атаки, чтобы проверить, научились ли они распознавать их.