https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_479a24c6890182812028991a4_o.jpg
Qazaxıstan Respublikasının Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Azərbaycan Respublikasının Energetika Naziri, Qazaxıstan-Azərbaycan ticarət-iqtisadi əməkdaşlığı üzrə Hökumətlərarası Komissiyanın Həmsədri Pərviz Şahbazovla görüş keçirib.
Görüş zamanı həmsöhbətlər əməkdaşlığın ticarət-iqtisadi, nəqliyyat-logistika və energetika sahələrində indiki durumunu və perspektivlərini müzakirə ediblər.
A.Bayel qeyd edib ki, ötən və cari ildə Qazaxıstanın və Azərbaycanın Dövlət Başçılarının qarşılıqlı səfərləri ikitərəfli kooperasiyanın inkişafına güclü təkan verib. Qazaxıstan Baş Nazirinin bu ilin iyun ayında Azərbaycana rəsmi səfərinin məhsuldarlığı məmnuniyyətlə vurğulanıb. Qısa və ortamüddətli perspektiv üçün əməkdaşlıq konturları sadalanan səfərlər çərçivəsində imzalanan 40 sənədlərdə öz əksini tapıb.
Öz növbəsində, P.Şahbazov da K.Tokayevlə İ.Əliyev arasında etimada söykənən dialoqun iki ölkə arasında bütün səviyyələrdə sıx və faydalı əməkdaşlığa imkan yaratdığını qeyd edib. Nazir 3-4 oktyabr 2023-cü il tarixlərində Astanada keçiriləcək Şanxay Əməkdaşlıq Təşkilatının Birinci Energetika Forumunda iştirak etməyi planlaşdırdığını bildirib.
Tərəflər ticarət-iqtisadi sahədə birgə fəaliyyətini, o cümlədən həm iki ölkə üçün, həm də bütün region üçün böyük geoiqtisadi önəmə malik olan layihələrin həyata keçirilməsini yüksək qiymətləndiriblər. Xüsusilə, Transxəzər Beynəlxalq Nəqliyyat Marşrutunun bundan sonra da inkişaf etdirilməsi, Xəzər dənizinin dibi ilə dərin dəniz elektrik kabelinin çəkilməsi üzrə yeni layihənin həyata keçirilməsi, həmçinin Qazaxıstan neftinin Azərbaycan üzərindən ixracının artırılması ilə bağlı qarşılıqlı maraq ifadə olunub. Xəzər dənizinin dibi ilə fiber-optik rabitə xəttinin çəkilməsi ilə əlaqədar praktiki işlərinə start verilməsi məmnuniyyətlə qeyd olundu.
Həmçinin, ticarət-iqtisadi əməkdaşlığı üzrə birgə Hökumətlərarası Komissiyanın fəaliyyəti və qarşılıqlı əməkdaşlıq proseslərinin intensivləşdirilməsi üçün Komissiyanın işinin yeni formatlarının tətbiq edilməsinin mümkünlüyü ilə bağlı fikir mübadiləsi baş tutub.
Bu kontekstdə qeyd etmək lazımdır ki, ““KazMunayQaz MŞ” SC” ilə Azərbaycanın Dövlət Neft Şirkəti arasında əldə olunmuş razılaşmalara əsasən, 2023-cü ilin mart ayından etibarən, illik həcmi 1,5 milyon ton olmaqla Aktau-Bakı-Ceyhan marşrutu ilə Qazaxıstan neftinin ixracına başlanılıb. Gözlənilir ki, gələcək illər üzrə pespektivdə bu həcm nəzərəçarpacaq dərəcədə artacaq. 2023-cü ilin martından avqustadək Aktau limanından Bakı-Tbilisi-Ceyhan istiqamətinə neftinin ixracı 520 min ton təşkil edib. Bundan başqa, Qazaxıstan tərəfi Bakı-Supsa neft kəməri ilə 5 mln. ton həcmində neftin ixracının, o cümlədən Qazaxıstan neftinin həcminin Qara dənizdə yerləşən terminallara qədər dəmir yolu vasitəsinə nəql edilməsi mümkünlüyünü araşdırır.
İki ölkə arasında ticarət-iqtisadi əməkdaşlığın müsbət dinamikası davam edir. 2023-cü ilin 7 ayın nəticələrinə əsasən, Qazaxıstanla Azərbaycan arasında ticarət dövriyyəsi ötən ilin analoji dövrü ilə müqayisədə 50,8% artıb ($229,1 mln.-dan $345,6 mln.-dək). 2023-cü ilin əvvəlindən Orta Dəhliz (TBNX) üzrə daşımalar 85,3% artaraq, 1,7 mln.-dan çox ton təşkil edib. Bundan əlavə, 2023-cü ildə Qazaxıstanla Azərbaycan arasında qarşılıqlı aviareyslərin limiti həftədə 32 reysdən 42 reysədək artırılıb.
Söhbətin sonunda Qazaxıstan Səfiri Qazaxıstanla Azərbaycan arasında mədəniyyət-humanitar əməkdaşlığın dərinləşdirilməsinə yönələn bir sıra təşəbbüsləri irəli sürüb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_479a24c6890182812028991a4_o.jpg
Посол Республики Казахстан в Азербайджане Алим Байель встретился с Министром энергетики Азербайджанской Республики, сопредседателем казахстанско-азербайджанской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству Парвизом Шахбазовым.
В ходе встречи стороны обсудили текущее состояние и перспективы сотрудничества в торгово-экономической, транспортно-логистической и энергетической сферах.
А.Байель отметил, что взаимные визиты глав государств Казахстана и Азербайджана, состоявшиеся в прошлом и текущем году, придали мощный импульс развитию двусторонней кооперации. С удовлетворением была подчеркнута результативность состоявшегося в июне этого года официального визита Премьер-Министра Казахстана в Азербайджан. Контуры сотрудничества на кратко- и среднесрочную перспективу обозначены в 40 документах, подписанных в ходе упомянутых визитов.
В свою очередь П.Шахбазов также отметил, что доверительный диалог между К.Токаевым и И.Алиевым способствует тесному и плодотворному сотрудничеству двух стран на всех уровнях. Министр сообщил, что планирует принять участие в Первом Энергетическом форуме Шанхайской организации сотрудничества, который состоится 3-4 октября 2023 года в Астане.
Стороны высоко оценили совместную деятельность в торгово-экономической сфере, а также реализацию проектов, имеющих большое геоэкономическое значение как для двух стран, так и для всего региона. В частности, была выражена взаимная заинтересованность в дальнейшем развитии Транскаспийского международного транспортного маршрута, реализации нового проекта по прокладке глубоководного электрокабеля по дну Каспия, а также увеличении экспорта казахстанской нефти через Азербайджан. С удовлетворением было отмечено начало практических работ по прокладке волоконно-оптической линии связи по дну Каспийского моря.
Также состоялся обмен мнениями по деятельности Совместной межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству и возможностях внедрения новых форматов работы комиссии для интенсификации процессов взаимодействия.
В этом контексте следует отметить, что, в соответствии с достигнутыми договоренностями между АО «НК «КазМунайГаз» и Государственной нефтяной компании Азербайджана (SOCAR), с марта 2023 года началась транспортировка казахстанской нефти по маршруту Актау-Баку-Джейхан объемом в 1,5 млн. тонн в год. Ожидается, что данные объемы будут значительно увеличены в перспективе нескольких лет. С марта по август 2023 года отгрузка нефти c порта Актау в направлении Баку-Тбилиси-Джейхан составила 520 тыс. тонн. Кроме того, казахстанская сторона изучает возможность транспортировки 5 млн. тонн нефти по нефтепроводу Баку-Супса, а также транспортировки объемов казахстанской нефти по железной дороге до терминалов Черного моря.
Сохраняется положительная динамика торгово-экономического сотрудничества двух стран. По итогам 7 месяцев 2023 года товарооборот между Казахстаном и Азербайджаном вырос на 50,8% (с $229,1 млн. до $345,6 млн.) по сравнению с аналогичным периодом прошлого года. С начала 2023 года перевозки по Срединному коридору (ТМТМ) превысили 1,7 млн. тонн, увеличившись на 85,3%. Кроме того, в 2023 году увеличен лимит взаимных авиарейсов между Казахстаном и Азербайджаном с 32 до 42 рейсов в неделю.
В завершение беседы Посол Казахстана выдвинул ряд инициатив, направленных на углубление культурно-гуманитарного сотрудничества между Казахстаном и Азербайджаном.