https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_812c15282c739bba4f1c413e1_o.jpg
26 sentyabr - 1 oktyabr 2023-cü il tarixlərində Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin dəstəyi ilə DokuBaku VII Beynəlxalq Sənədli Filmlər Festivalı keçiriləcək.
DokuBaku festivalı son iki ildə Azərbaycan Respublikası Mədəniyyət Nazirliyinin maliyyə dəstəyi olmaqla 2017-ci ildən hər il keçirilir. VII festivalın mövzusu “KosmoDarvinizm: Dolça dövrü”dür. Festivalın proqramı 43 nümayişdən ibarətdir. Bu müddət ərzində beş kateqoriya üzrə 60-dan çox film nümayiş etdiriləcək: Ən yaxşı tammetrajlı film, Ən yaxşı qısametrajlı film, DokuDarvin, No Main Müsabiqə, Müsabiqədən kənar və DokuKids - uşaqlar üçün filmlər.
Hər nominasiya üzrə qalibləri Fransua Skulye, Nik Voyt, Maykl Qraversen, Andrea Tsulkova, Emil Nəcəfov və Fuad Şabanov kimi janrın tanınmış ustaları da daxil olmaqla 20 ekspertdən ibarət beynəlxalq münsiflər heyətinin üzvləri müəyyən edəcək. Hər kateqoriya üzrə birinci yeri tutan kinorejissorlara festival mükafatları veriləcək. Bu il mövcud “iHuman”, “iCyborg”, “NewEye” mükafatları ilə yanaşı, yeni “CosmoHuman” mükafatı da təqdim olunacaq.
Qeyd edək ki, festival tərəfdaşlarının sayı ildən-ilə artır. Bu il Bakıda keçirilən festivalda Saloniki Beynəlxalq Film Festivalının nümayəndəsi Yanis Palavos, eləcə də Lissabon Sənədli Filmlər Festivalının proqram tərtibatçısı Castin Cekl iştirak edir.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_812c15282c739bba4f1c413e1_o.jpg
The 7th edition of the International Documentary Film Festival DokuBaku is held on September 26 - October 1, 2023, with the support of the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan.
The DokuBaku festival has been held yearly since 2017, for the last two years it was financially supported by the Ministry of Culture of the Republic of Azerbaijan. The theme of the 7th edition is "CosmoDarwinism: Age of Aquarius". The program of the festival consists of 43 screenings. Throughout the festival, more than 60 films will be screened in five categories: Best Feature Film, Best Short Film, DokuDarwin, No Main Competition, Out of Competition and DokuKids - films for children.
The winners in each category will be determined by an international jury of 20 experts, including renowned masters of the genre such as François Sculier, Nik Voigt, Michael Graversen, Andrea Culkova, Emil Najafov and Fuad Shabanov. The best films in each category will be awarded. This year, in addition to the existing "iHuman", "iCyborg", and "NewEye" awards, the new "CosmoHuman" award will be presented.
It should be noted that the number of festival partners is increasing every year. Yanis Palavos, a representative of the Thessaloniki International Film Festival, and Justin Jaeckle, a programmer of the Doclisboa Festival are participating in this year’s festival.