https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_905e5cffb771c1f37f1d66633_o.jpg
Bakıda “Heydər Əliyev İli” çərçivəsində “Türk Dövlətlərinin Diaspor Gənclərinin I Forumu: Heydər Əliyev və Türk Dünyası” öz işinə başlayıb.
Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin təşkilatçılığı və Türk Dövlətləri Təşkilatının (TDT) tərəfdaşlığı ilə baş tutan tədbirdə Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan və Qırğızıstanla yanaşı, TDT-də müşahidəçi üzv statusuna malik Türkmənistan, Şimali Kipr Türk Respublikası və Macarıstanın nümayəndə heyətləri, eləcə də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Administrasiyasının şöbə müdirinin müavini iştirak edirlər.
Forumdan öncə iştirakçılar Fəxri Xiyabanı və Şəhidlər Xiyabanını ziyarət ediblər. Onlar müasir Azərbaycan dövlətinin qurucusu Heydər Əliyevin və ölkəmizin suverenliyi, ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsini böyük ehtiramla yad ediblər.
Sonra Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin inzibati binasında I Forumun açılış mərasimi keçirilib.
Azərbaycanın Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayan tədbirdə ölkəmizin ərazi bütövlüyü uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib.
Tədbir türk dövlətləri başçılarının zirvə toplantılarını və çıxışlarını əks etdirən videoçarxın nümayişi ilə davam etdirilib.
Forum iştirakçılarını salamlayan Diasporla İş üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Fuad Muradov tədbirin Azərbaycan və Türk Dünyası üçün çox mühüm tarixi hadisə – Azərbaycanın öz suverenliyini tam təmin etdiyi günlərdə keçirildiyinə diqqəti cəlb edib, bu münasibətlə bütün türk dünyasını təbrik edib.
Ümummilli lider Heydər Əliyevin türk dünyasının diaspor strukturlarının formalaşmasına və inkişafına xüsusi diqqət göstərdiyini xatırladan Komitə sədri bildirib ki, məhz bu istiqamətin uğurla davam etdirilməsi İkinci Qarabağ savaşında və 19 sentyabr tarixli antiterror tədbirlərinin keçirilməsi zamanı TDT-nin ölkəmizə dəstək göstərməsində, Azərbaycan xalqı ilə həmrəylik nümayiş etdirməsində böyük rol oynayıb.
Komitə sədri qeyd edib ki, I Forum ümumtürk diasporunun şəbəkələşməsi və mütəşəkkil qüvvəyə çevrilməsi baxımından böyük əhəmiyyət kəsb edir: “Türk dövlətlərinin diasporlarının, o cümlədən diaspor gənclərinin birgə fəaliyyəti həm ölkələrimizə, həm də bütövlükdə Türk Dünyasına qarşı kampaniyaların qarşısını almaq baxımından da zəruridir”.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin sədr müavini Adil Əliyev bildirib ki, Azərbaycan xalqının ümummilli lideri Heydər Əliyevin həm diaspor quruculuğu sahəsində, həm də Türk Dünyasının birliyi naminə gördüyü işlər bu gün öz bəhrəsini verməkdədir.
Azərbaycan Respublikasının gənclər və idman naziri Fərid Qayıbov diaspor gənclərinin fəaliyyətini vətənpərvərliyinin bariz nümunəsi adlandırıb.
TDT Baş katibinin müavini Yerzhan Mukaş qeyd edib ki, Türk Dünyasının birliyi uğrunda Heydər Əliyevin göstərdiyi xidmətlər heç vaxt unudulmayacaq.
Azərbaycan Respublikası xarici işlər nazirinin müavini Yalçın Rəfiyev bildirib ki, 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə xaricdəki erməni diasporunun Ermənistana yardım məqsədilə topladığı 170 milyon dollar vəsait Azərbaycanın mülki əhalisinə qarşı terror hücumlarının maliyyələşdirilməsinə sərf olunub.
Mədəniyyət nazirinin müavini Səadət Yusifova deyib ki, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə torpaqlarımızın işğaldan azad edilməsi, ərazi bütövlüyümüzün tam təmin olunması yalnız Azərbaycanın deyil, bütün Türk Dünyasının Zəfəridir.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_905e5cffb771c1f37f1d66633_o.jpg
B Бaку в рамках “Года Гейдара Алиева” начал работу “I Форум диаспорской молодежи тюркских государств: Гейдар Алиев и тюркский мир”.
В мероприятии, организованном Государственным комитетом по работе с диаспорой при партнерстве Организации тюркских государств (ОТГ), наряду с Азербайджаном, Турцией, Узбекистаном, Казахстаном и Кыргызстаном, приняли участие делегации Туркменистана, Турецкой Республики Северного Кипра и Венгрии, имеющих статус наблюдателя в ОТГ, а также заместитель заведующего отделом Администрации Президента Азербайджанской Республики.
Перед форумом участники посетили Аллею почетного захоронения и Шехидляр Хиябаны.
Oни с глубоким уважением почтили светлую память основателя современного Азербайджанского государства Гейдара Алиева и шехидов, отдавших жизнь за суверенитет и территориальную целостность нашей страны.
Затем в административном здании Государственного комитета по работе с диаспорой состоялась церемония открытия I Форума.
На мероприятии, начавшемся с исполнения государственного гимна Азербайджана, минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за территориальную целостность нашей страны.
Мероприятие продолжалось демонстрацией видеоролика, отражающего саммиты и выступления глав тюркских государств.
Председатель Государственного комитета по работе с диаспорой Фуад Мурадов, поприветствовав участников форума, отметил, что мероприятие проходит в дни очень важного для Азербайджана и тюркского мира исторического события – полного обеспечения Азербайджаном своего суверенитета, и поздравил по этому случаю весь тюркский мир.
Напомнив о том, что общенациональный лидер Гейдар Алиев уделял особое внимание формированию и развитию диаспоральных структур тюркского мира, председатель комитета подчеркнул, что успешное продолжение именно этого направления сыграло большую роль в оказании ОТГ поддержки нашей стране и демонстрации ею солидарности с азербайджанским народом во время Второй Карабахской войны и проведения антитеррористических мероприятий 19 сентября.
Председатель комитета констатировал, что I Форум представляет большое значение с точки зрения сетевого взаимодействия общетюркской диаспоры и превращения ее в организованную силу: “Взаимодействие диаспор, в том числе диаспорской молодежи, тюркских государств необходимо также с точки зрения пресечения кампаний как против нашей страны, так и тюркского мира в целом”.
Заместитель председателя Милли Меджлиса Азербайджанской Республики Адиль Алиев сказал, что работа, проделанная общенациональным лидером азербайджанского народа Гейдаром Алиевым как в области диаспорского строительства, так и во имя единства тюркского мира, сегодня приносит свои плоды.
Министр молодежи и спорта Азербайджанской Республики Фарид Гайыбов назвал деятельность диаспорской молодежи наглядным примером патриотизма.
Заместитель генерального секретаря ОТГ Ерзхан Мукаш отметил, что вклад Гейдара Алиева в единство тюркского мира никогда не будет забыт.
Заместитель министра иностранных дел Азербайджанской Республики Ялчин Рафиев сказал, что средства в размере 170 миллионов долларов, собранные во время 44-дневной Отечественной войны армянской диаспорой за рубежом для оказания помощи Армении, были израсходованы на финансирование террористических нападений на гражданское население Азербайджана.
Заместитель министра культуры Саадат Юсифова подчеркнула, что освобождение наших земель от оккупации и полное обеспечение территориальной целостности под руководством Победоносного Верховного главнокомандующего Ильхама Алиева является Победой не только Азербайджана, но и всего тюркского мира.