https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_cc14190ae42f4e4274f30dbaf_o.jpg
Özbəkistanda səfərdə olan Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Səmərqənd Dövlət Universitetinin rektoru, Özbəkistan Respublikası Ali Məclisinin Senatının üzvü, professor Rustam Xalmuradovla görüşüb.
BDU-nun rektoru Elçin Babayev bildirib ki, türkdilli ölkələr arasında münasibətlərin daha da inkişafında, xalqların yaxınlaşmasında elm-təhsil müəssisələri xüsusi rola malikdir. Elçin Babayev Azərbaycan və Özbəkistan arasında münasibətlərin yüksələn xətlə inkişaf etdiyini qeyd edib. O, BDU və Özbəkistanın ali məktəbləri arasında uğurlu əməkdaşlığın iki ölkə arasında əlaqələrin inkişafına töhfə olduğunu bildirib.
Səmərqənd Dövlət Universitetinin rektoru Rustam Xalmuradov da elm və təhsil sahəsində ortaq layihələrin hər iki universitetin inkişafına fayda verəcəyinə əminliyini bildirib.
Görüşdə iki universitet arasında təhsil və elm sahəsində əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi müzakirə olunub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_cc14190ae42f4e4274f30dbaf_o.jpg
Находящийся с визитом в Узбекистане ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев встретился с ректором Самаркандского государственного университета, членом Сената Верховного Собрания Республики Узбекистан, профессором Рустамом Халмурадовым.
Ректор БГУ Эльчин Бабаев заявил, что научным и образовательным учреждениям принадлежит особая роль в дальнейшем развитии отношений между странами и сближении народов. Эльчин Бабаев отметил, что отношения между Азербайджаном и Узбекистаном развиваются по восходящей, и сотрудничество БГУ с вузами Узбекистана является вкладом в развитие этих отношений.
Ректор Самаркандского государственного университета Рустам Халмурадов выразил уверенность, что совместные проекты в сфере науки и образования пойдут на пользу развитию обоих вузов.
На встрече обсуждалось дальнейшее развитие сотрудничества в сфере образования и науки между двумя университетами.