https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_e6c4d62098e27a02ea35350e6_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) rektoru Elçin Babayev Özbəkistanın Şərəf Rəşidov adına Səmərqənd Dövlət Universitetinin təşkilatçılığı ilə məşhur özbək astronomu Əli Quşçunun anadan olmasının 620 və Özbəkistan Elmlər Akademiyasının 80 illik yubileylərinə həsr olunmuş “Əli Quşçu – Uluqbəy elmi məktəbinin görkəmli səfiri” adlı beynəlxalq elmi konfransda “Nəsirəddin Tusi, Mirzə Uluqbəy və Əli Quşçu: böyük türk astronomları və onların nüfuzlu elmi məktəbləri” mövzusunda plenar məruzə ilə çıxış edib. Konfransda ABŞ, Azərbaycan, Türkiyə, Çin, Rusiya, Hindistan, Cənubi Koreyadan 30-dan artıq nüfuzlu alim və mütəxəssis təmsil olunub.
Nəsirəddin Tusi, Mirzə Uluqbəy və Əli Quşçunun dünyada tanınmış elmi məktəblərinim uğurları haqqında müqayisəli təhlil aparan rektor Elçin Babayev qeyd edib ki, eyni soya, ortaq tarixə və mədəniyyətə, milli adət-ənənələrə malik olan Azərbaycan və özbək xalqları arasındakı dostluq və qardaşlığın kökləri tarixin dərin qatlarına gedib çıxır. Müstəqillik illərində iki qardaş ölkə arasında əlaqələrin inkişafında, dövlətlərarası münasibətlərin formalaşmasında Ulu Öndər Heydər Əliyevin və Özbəkistanın sabiq Prezidenti İslam Kərimovun müstəsna xidmətləri olub. Bu gün Azərbaycan-Özbəkistan münasibətləri Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev və Özbəkistan Respublikasının Prezidenti cənab Şavkat Mirziyoyev tərəfindən uğurla davam və inkişaf etdirilir. Qürurvericidir ki, həmişə Azərbaycanın haqq savaşını dəstəkləyən Özbəkistan artıq azad Qarabağdakı quruculuq işlərinə qoşulub. Özbəkistan Prezidenti Şavkat Mirziyoyev tərəfindən özbək xalqı adından hədiyyə olaraq Füzulidə inşa olunan Mirzə Uluqbəy adına 1 nömrəli tam orta məktəbin açılışı ölkələrimiz arasında həmrəyliyin, dostluğun, qardaşlığın növbəti addımı kimi qiymətləndirilir.
Rektor Elçin Babayev BDU ilə Özbəkistan universitetləri arasında əlaqələrin də son illər daha da inkişaf etdiyini, artıq qardaş ölkənin 8 universiteti ilə ikitərəfli müqavilələrin imzalandığını xatırladıb.
BDU rektoru Səmərqənd Dövlət Universitetinin Mühəndis Fizikası İnstitutunda Səmərqənd Kvant Mərkəzinin açılışına həsr olunmuş “Kvant nano-bio texnologiyaları” elmi simpoziumunda da iştirak edib. Həmçinin konfrans çərçivəsində Çinin Şimal-Qərb Normal Universitetinin yüksək səviyyəli nümayəndə heyəti, Özbəkistan Elmlər Akademiyasının Mirzə Uluqbəy adına Astronomiya İnstitutunun direktoru, akademik Şuxrat Ehqamberdiyev, BDU-nun 1970-ci il məzunu, Səmərqənd Dövlət Universitetinin Nəzəri fizika və kvant elektronikası kafedrasının professoru Rustam İbadovla müzakirələr aparıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_e6c4d62098e27a02ea35350e6_o.jpg
Ректор Бакинского государственного университета (БГУ) Эльчин Бабаев выступил на международной научной конференции «Али Кушчу – выдающийся посол научной школы Улугбека», организованной Самаркандским государственным университетом имени Шарафа Рашидова (Узбекистан). Конференция была посвящена 620-летию со дня рождения узбекского астронома Али Кушчу и 80-летию Академии наук Узбекистана. На конференции представлены более 30 ученых и специалистов из США, Азербайджана, Турции, Китая, России, Индии, Южной Кореи.
На пленарном заседании конференции Эльчин Бабаев выступил с докладом на тему «Насиреддин Туси, Мирзо Улугбек и Али Кушчу: великие тюркские астрономы и их престижные научные школы». Ректор Эльчин Бабаев, который провел сравнительный анализ успехов научных школ Насиреддина Туси, Мирзы Улугбека и Али Кушчу, отметил, что великий лидер Гейдар Алиев и бывший президент Узбекистана Ислам Каримов имеют исключительные заслуги в развитии дружественных и братских отношений между азербайджанским и узбекскими народами, а также в формировании межгосударственных отношений. Сегодня азербайджано-узбекские отношения успешно продолжают и развивают президенты Ильхам Алиев и Шавкат Мирзиёев. Мы гордимся тем, что Узбекистан, который всегда поддерживал справедливую борьбу Азербайджана, уже присоединился к восстановительным работам в освобожденном Карабахе. Открытие Шавкатом Мирзиёевым школы имени Мирзы Улугбека, построенной в Физули в качестве подарка от имени узбекского народа, рассматривается как очередной шаг солидарности, дружбы и братства между нашими странами. Ректор Эльчин Бабаев напомнил, что отношения между БГУ и вузами Узбекистана развиваются, уже подписаны соглашения с 8 вузами братской страны.
Ректор БГУ также принял участие в симпозиуме «Квантовые нано-биотехнологии», посвященном открытию Самаркандского квантового центра в Институте инженерной физики Самаркандского государственного университета. Эльчин Бабаев в рамках конференции провел обсуждения с делегацией Северо-Западного нормального университета Китая, директором Института астрономии имени Мирзы Улугбека, академиком Шухратом Эгамбердиевым. Эльчин Бабаев также провел беседу с выпускником БГУ 1970 года, профессором кафедры теоретической физики и квантовой электроники Самаркандского государственного университета Рустамом Ибадовым.