Sahibə Qafarova İndoneziya Nümayəndələr Palatasının Parlamentlərarası əməkdaşlıq komitəsinin sədri ilə görüşüb
Sahibə Qafarova İndoneziya Nümayəndələr Palatasının Parlamentlərarası əməkdaşlıq komitəsinin sədri ilə görüşüb Sahibə Qafarova İndoneziya Nümayəndələr Palatasının Parlamentlərarası əməkdaşlıq komitəsinin sədri ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının (APA) Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan İndoneziya Respublikası Nümayəndələr Palatasının Parlamentlərarası əməkdaşlıq komitəsinin sədri Fadli Zon ilə görüşüb.
Görüşdə Asiya Parlament Assambleyasının daimi komitəsinin Azərbaycanın evsahibliyi ilə keçirilən iclasında müzakirə olunan məsələlərin aktuallığı vurğulanaraq, APA-nın Asiya dövlətlərinin parlamentləri arasında əməkdaşlığın genişləndirilməsində vacib rolu qeyd edilib.
Görüşdə Azərbaycan və İndoneziya arasında münasibətlərin mövcud vəziyyəti ilə bağlı məmnunluq ifadə olunub. Qeyd olunub ki, ötən il diplomatik əlaqələrin qurulmasının 30-cu ildönümü qeyd olunan Azərbaycan və İndoneziya bir sıra beynəlxalq təşkilatlarda, o cümlədən, BMT, Qoşulmama Hərəkatı, İslam Əməkdaşlıq Təşkilatı kimi beynəlxalq qurumlarda yaxın əməkdaşlıq edir.
Bildirilib ki, ölkələrimiz arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələri bir sıra sahələrdə olduğu kimi, qanunvericilik orqanları arasında da uğurla inkişaf edir. Spiker Sahibə Qafarova, xüsusilə, Qoşulmama Hərəkatı Parlament Şəbəkəsi çərçivəsində əməkdaşlığı qeyd edərək, İndoneziya Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharaninin Parlament Şəbəkəsinin Madriddə keçirilən təsis konfransında, həmçinin, İndoneziya nümayəndə heyətinin bu təşkilatın 2022-ci ildə Bakı Konfransında iştirakını qeyd edib. O, eyni zamanda, Milli Məclisin ASEAN Parlamentlərarası Assambleyasına müşahidəçi üzv qəbul olunmasını xatırladaraq, bu təşkilat çərçivəsində də əlaqələrin əhəmiyyətini vurğulayıb.
Söhbət zamanı Sahibə Qafarova İndoneziyaya səfəri, bu ölkənin Nümayəndələr Palatasının sədri Puan Maharani ilə görüşləri, iki ölkənin parlamentlərarası münasibətlərinin inkişaf perspektivləri barədə də fikirlərini bölüşüb.
Görüşdə Milli Məclisin sədri, həmçinin Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbədən sonra regionda vəziyyət, işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirilən genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işləri, məcburi köçkünlərin öz doğma yurdlarına qayıtması üçün həyata keçirilən tədbirlər barədə də məlumat verib.
İndoneziya Nümayəndələr Palatasının komitə sədri Fadli Zon nümayəndə heyətinə göstərilən qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını ifadə edərək, APA-nın tədbirinin yüksək səviyyədə təşkilinə görə təbriklərini çatdırıb. O, ölkəsinin Azərbaycanla bir çox sahələrdə münasibətlərin daha da inkişafına böyük əhəmiyyət verdiyini qeyd edib. O, bu əlaqələrin parlamentlərimiz arasında da uğurla davam etdirildiyini, Milli Məclisin sədrinin İndoneziyaya işgüzar səfəri çərçivəsində keçirdiyi görüşlərin bu mənada əhəmiyyətini diqqətə çatdırıb.

Сагиба Гафарова встретилась с главой Комитета межпарламентского сотрудничества Совета народных представителей индонезийского парламента
Сагиба Гафарова встретилась с главой Комитета межпарламентского сотрудничества Совета народных представителей индонезийского парламента Сагиба Гафарова встретилась с главой Комитета межпарламентского сотрудничества Совета народных представителей индонезийского парламента
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова встретилась с Фадилем Зоном, главою Комитета межпарламентского сотрудничества Совета народных представителей Народного Консультативного Конгресса Республики Индонезия, прибывшим в Баку для участия в заседании Постоянного комитета по социальным и культурным вопросам Азиатской Парламентской Ассамблеи (АПА).
В ходе беседы была подчёркнута актуальность обсуждённых на заседании комитета АПА тем и значительная роль Ассамблеи в расширении сотрудничества между азиатскими национальными парламентами.
Собеседники выразили разделяемое удовлетворение текущим состоянием отношений между Азербайджаном и Индонезией, заметив, что двусторонним дипломатическим отношениям в прошлом году исполнилось 30 лет и что оба государства тесно сотрудничают в ряде международных организаций, включая ООН, Движение Неприсоединения и Организацию Исламского Сотрудничества.
Было сказано, что связи дружбы и сотрудничества между нашими государствами развиваются в ряде областей – включая и взаимодействие наших законодательных ассамблей. Спикер Сагиба Гафарова особо отметила сотрудничество под эгидой Парламентской сети Движения Неприсоединения, добавив, что председатель Палаты народных представителей индонезийского парламента Пуан Махарани участвовала как в учредительной конференции Сети в Мадриде, так и в первой, Бакинской, конференции новой организации, проведённой в 2022-м году. В то же время, г-жа Гафарова припомнила предоставление Милли Меджлису статуса наблюдателя в Межпарламентской ассамблее АСЕАН, затем отметив значение связей в рамках и этой организации.
Затем Сагиба Гафарова говорила о своей собственной поездке в Индонезию, встречах с Пуан Махарани и перспективах развития двусторонних межпарламентских уз.
Были затронуты и ситуация в нашем регионе после победы Азербайджана в Отечественной войне, широкомасштабное восстановление наших избавленных от оккупации территорий и меры, принимаемые к возврату былых вынужденных переселенцев на родную землю.
Председатель комитета Палаты народных представителей Народного Консультативного Конгресса Фадиль Зон поблагодарил за радушие, с которым была принята ведомая им делегация, а потом поздравил собеседницу с высоким организационным уровнем проведённого в Баку мероприятия АПА. Индонезия придаёт большое значение дальнейшему развитию своих связей с Азербайджаном во многих областях, и необходимо обеспечить прогресс этих связей, в том числе, между нашими парламентами, по словам г-на Зона, подчеркнувшего соответствующее значение встреч, проведённых спикером Милли Меджлиса во время её рабочего визита в Индонезию.