https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_8642c7d60fce69e51347b0c97_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının (APA) Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin APA-dakı nümayəndə heyətinin rəhbəri, qurum sədrinin təmsilçisi Abdulkadir Emin Önenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Türkiyə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, qeyd edilib ki, iki ölkə arasında qardaşlıq, dostluq əbədidir və bu münasibətlər bir çox ölkələr üçün nümunədir. Vurğulanıb ki, münasibətlərimiz Ulu Öndər Heydər Əliyevin "Bir millət iki dövlət" şüarına uyğun olaraq hər gün daha da inkişaf edir və genişlənir. İki ölkənin bütün platformalarda bir-birini dəstəklədikləri qeyd olunaraq, bildirilib ki, Türkiyə Cümhuriyyətinin Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bugünlərdə BMT Baş Assambleyasındakı çıxışında qardaş Türkiyənin Azərbaycanın yanında olduğunu, bizim haqq işimizə davamlı dəstəyini bir daha bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
Görüşdə 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə də Türkiyədən olan nümayəndə heyətlərinin Azərbaycana səfər etməsi və ölkəmizə siyasi-mənəvi dəstək verməsi xatırlanaraq, əlavə edilib ki, Azərbaycan da hər zaman Türkiyənin yanında olduğunu dəfələrlə nümayiş etdirib.
Azərbaycan və Türkiyənin qanunverici orqanları arasında da münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğu vurğulanaraq, qeyd edilib ki, digər sahələrdə olduğu kimi, parlamentlərarası əlaqələrimiz də həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində uğurla inkişaf edir. Sahibə Qafarova, plarlamentlərimiz arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun əlaqələrimizin inkişafına təkan verdiyini, həmçinin, qarşılıqlı səfərlərin bu istiqamətdə önəmini diqqətə çatdırıb. O, xatırladıb ki, cari ilin iyul ayında Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuşun Azərbaycana səfəri çərçivəsində keçirilən görüşlərdə də münasibətlərimizin inkişafı məmnunluqla vurğulanıb.
Görüşdə regionda baş verən son hadisələr barədə də qonaqlara məlumat verən Milli Məclisin sədri bildirib ki, Azərbaycanın sülh və sabitlik istiqamətində atdığı ardıcıl addımlara baxmayaraq, Ermənistan hərbi-siyasi təxribatlar törədərək sülhün əldə olunmasına maneələr yaradırdı. O, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yerləşən Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi bir sıra irimiqyaslı hərbi təxribatlar və terror aktlarına əl atdığını qeyd edərək, bu təxribatlara cavab olaraq, ölkəmizin regionda lokal anti-terror tədbirləri həyata keçirdiyini vurğulayıb.
Spiker Sahibə Qafarova, həmçinin, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirdiyi genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işləri, məcburi köçkünlərin öz yurdlarına qayıtması üçün görülən tədbirlər barədə də məlumat verib.
Abdulkadir Emin Önen qəbula və göstərilən qonaqpərvərliyə görə, minnətdarlığını bildirərək, Asiya Parlament Assambleyasının Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasının yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu, tədbirdə müzakirə olunan mövzuların aktuallığını diqqətə çatdırıb.
O, dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin hər zaman zamanın sınaqlarından uğurla çıxaraq, daha da möhkəmləndiyini və bu gün bütün sahələri əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_8642c7d60fce69e51347b0c97_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova has had a meeting with the delegation of Türkiye to the Asian Parliamentary Assembly led by Abdulkadır Emin Önen, an envoy of the APA Chair, who have participated in the meeting of the organisation’s Committee on Social and Cultural Affairs in Baku
Satisfaction with the advance of friendship and brotherly ties between Azerbaijan and Türkiye was expressed at the meeting; it was said that those ties were here to stay and, at the same time, set a fine example for many countries to follow. Our interaction grows and expands from day to day in the spirit of the Grand Leader Heydar Aliyev’s slogan ‘One nation – two states’. Besides, Azerbaijan and Türkiye support each other on various international platforms; the Turkish president Recep Tayyip Erdoğan showed the whole world in his recent speech at the UN General Assembly that the brotherly Türkiye was right by Azerbaijan’s side, backing our just cause without fail.
Türkiye was sending in delegations and supporting our country politically and morally throughout the 44 days of the Patriotic War as well. On the other hand, Azerbaijan, too, demonstrated more than once that she stood shoulder to shoulder with Türkiye, it was said during the conversation.
As regards our inter-legislature relations, their high level and progress, bilaterally as well as multilaterally, was cited as one to match our interaction in all the other areas. The Memorandum of Understanding inked between the Milli Majlis and the Grand National Assembly of Türkiye promotes that progress, according to Sahiba Gafarova who also underlined the relevant importance of reciprocal visits. She recalled fondly the GNAT Chairman Numan Kurtulmuş’s visit to Azerbaijan in July this year and the meetings and discussions held during it.
As she was telling her guests of the latest developments in our region, the Chair of the Milli Majlis remarked that Azerbaijan was taking consistent steps towards peace and stability whereas Armenia, on the contrary, obstructed the achievement of peace with its military and political provocations. Mrs Gafarova mentioned several major military provocations and acts of terror by the Armenian armed forces located in Azerbaijan’s Garabagh Region and said that our country had responded to those by starting the local anti-terrorist measures in the region.
Speaker Sahiba Gafarova then told about the large-scale restoration work conducted by Azerbaijan in her de-occupied territories and about also the arrangements being made for the erstwhile IDP to return to their native parts.
Abdulkadir Emin Önen thanked Sahiba Gafarova for seeing them and for the hospitality before mentioning the high organisational level of the Baku meeting of the APA Committee on Social and Cultural Affairs and emphasising the relevance of the topics discussed at that meeting.
The relationship between our friendly and sibling countries has always stood every test and trial with flying colours and has only grown stronger over time; it encompasses all the possible areas of interaction today, in the opinion of Mr Önen.