https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_8642c7d60fce69e51347b0c97_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının (APA) Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasında iştirak etmək məqsədilə ölkəmizdə səfərdə olan Türkiyənin APA-dakı nümayəndə heyətinin rəhbəri, qurum sədrinin təmsilçisi Abdulkadir Emin Önenin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Görüşdə Azərbaycan və Türkiyə arasında dostluq və qardaşlıq münasibətlərinin inkişafından məmnunluq ifadə olunaraq, qeyd edilib ki, iki ölkə arasında qardaşlıq, dostluq əbədidir və bu münasibətlər bir çox ölkələr üçün nümunədir. Vurğulanıb ki, münasibətlərimiz Ulu Öndər Heydər Əliyevin "Bir millət iki dövlət" şüarına uyğun olaraq hər gün daha da inkişaf edir və genişlənir. İki ölkənin bütün platformalarda bir-birini dəstəklədikləri qeyd olunaraq, bildirilib ki, Türkiyə Cümhuriyyətinin Prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan bugünlərdə BMT Baş Assambleyasındakı çıxışında qardaş Türkiyənin Azərbaycanın yanında olduğunu, bizim haqq işimizə davamlı dəstəyini bir daha bütün dünyaya nümayiş etdirdi.
Görüşdə 44 günlük Vətən müharibəsi dövründə də Türkiyədən olan nümayəndə heyətlərinin Azərbaycana səfər etməsi və ölkəmizə siyasi-mənəvi dəstək verməsi xatırlanaraq, əlavə edilib ki, Azərbaycan da hər zaman Türkiyənin yanında olduğunu dəfələrlə nümayiş etdirib.
Azərbaycan və Türkiyənin qanunverici orqanları arasında da münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğu vurğulanaraq, qeyd edilib ki, digər sahələrdə olduğu kimi, parlamentlərarası əlaqələrimiz də həm ikitərəfli əsasda, həm də beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində uğurla inkişaf edir. Sahibə Qafarova, plarlamentlərimiz arasında imzalanmış Anlaşma Memorandumunun əlaqələrimizin inkişafına təkan verdiyini, həmçinin, qarşılıqlı səfərlərin bu istiqamətdə önəmini diqqətə çatdırıb. O, xatırladıb ki, cari ilin iyul ayında Türkiyə Böyük Millət Məclisinin sədri Numan Kurtulmuşun Azərbaycana səfəri çərçivəsində keçirilən görüşlərdə də münasibətlərimizin inkişafı məmnunluqla vurğulanıb.
Görüşdə regionda baş verən son hadisələr barədə də qonaqlara məlumat verən Milli Məclisin sədri bildirib ki, Azərbaycanın sülh və sabitlik istiqamətində atdığı ardıcıl addımlara baxmayaraq, Ermənistan hərbi-siyasi təxribatlar törədərək sülhün əldə olunmasına maneələr yaradırdı. O, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yerləşən Ermənistan silahlı qüvvələrinin törətdiyi bir sıra irimiqyaslı hərbi təxribatlar və terror aktlarına əl atdığını qeyd edərək, bu təxribatlara cavab olaraq, ölkəmizin regionda lokal anti-terror tədbirləri həyata keçirdiyini vurğulayıb.
Spiker Sahibə Qafarova, həmçinin, Azərbaycanın işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə həyata keçirdiyi genişmiqyaslı quruculuq və bərpa işləri, məcburi köçkünlərin öz yurdlarına qayıtması üçün görülən tədbirlər barədə də məlumat verib.
Abdulkadir Emin Önen qəbula və göstərilən qonaqpərvərliyə görə, minnətdarlığını bildirərək, Asiya Parlament Assambleyasının Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasının yüksək səviyyədə təşkil olunduğunu, tədbirdə müzakirə olunan mövzuların aktuallığını diqqətə çatdırıb.
O, dost və qardaş ölkələrimiz arasında münasibətlərin hər zaman zamanın sınaqlarından uğurla çıxaraq, daha da möhkəmləndiyini və bu gün bütün sahələri əhatə etdiyini diqqətə çatdırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_8642c7d60fce69e51347b0c97_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова провела встречу с возглавляемой Абдулкадыром Эмином Оненом, представителем Председателя АПА, и участвовавшей в заседании Комитета по социальным и культурным вопросам АПА в Баку делегацией Турции при данной организации.
На встрече было выражено удовлетворение развитием дружбы и братских уз между Азербайджаном и Турцией, и сказано, что эти узы вечны и, в то же время, являются примером для подражания для многих стран. Наши взаимоотношения растут и расширяются с каждым днём в духе озвученного Великим лидером Гейдаром Алиевым лозунга «Один народ – два государства». Кроме того, Азербайджан и Турция поддерживают друг друга на различных международных площадках, а президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган в своём недавнем выступлении в Генассамблее ООН продемонстрировал всему миру, что братская Турция рядом с Азербайджаном и неизменно выступает за наше правое дело.
Турция посылала делегации в Азербайджан и стояла за нашу страну, политически и морально, и в течение 44 дней, которые шла Отечественная война. С другой стороны, и Азербайджан не раз показывал, что стоит бок о бок с Турцией, говорилось в беседе.
Что до двусторонних межпарламентских связей, то был отмечен их высокий уровень и прогресс, как двусторонний, так и многосторонний, подобно нашему взаимодействию во всех прочих сферах. Подписанный между Милли Меджлисом и Великим Национальным Собранием Турции меморандум о взаимопонимании способствует этому прогрессу, по словам Сагибы Гафаровой, также отметившей важность встречных визитов в этой же связи. Она с удовлетворением вспомнила визит в Азербайджан председателя ВНСТ Нумана Куртулмуша в июле текущего года, а также состоящие в его русле встречи и переговоры.
Рассказывая гостям о последних событиях в нашем регионе, председатель Милли Меджлиса заметила, что в то время как Азербайджан делает последовательные шаги к миру и стабильности, Армения своими военно-политическими провокациями, наоборот, препятствует достижению мира. Г-жа Гафарова упомянула ряд крупных военных провокаций и актов террора, совершённых находящимися в Карабахском регионе Азербайджана армянскими вооружёнными силами, добавив, что в ответ на это наша страна инициировала выполнение локальных антитеррористических мер в регионе.
Спикер Сагиба Гафарова также поведала о широкомасштабных восстановительных работах, которые Азербайджан ведёт на своих освобождённых от оккупации территориях и о мерах по возвращению былых вынужденных переселенцев в родные края.
Абдулкадыр Эмин Онен поблагодарил за приём и оказанное гостеприимство, отметил высокий организационный уровень проведённого в Баку заседания Комитета АПА по социальным и культурным вопросам и подчеркнул актуальность обсуждённых на нём тем.
Взаимоотношения наших дружественных и братских стран всегда с честью выходили и выходят из всех испытаний, становясь только крепче, и сегодня охватывают все возможные сферы, по словам г-на Онена.