https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_e4eee5cc2e817aeeec6785855_o.jpg
Sentyabrın 21-də Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Asiya Parlament Assambleyasının (APA) Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasının açılış mərasimində çıxış edib.
Tədbir iştirakçılarını səmimiyyətlə salamlayan parlamentin spikeri, APA-nın Asiya dövlətlərini parlamentlərarası əməkdaşlıq formatında bir çətir altında birləşdirən yeganə təşkilat olduğunu qeyd edib, Milli Məclisin təşkilatla əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsində yaxından maraqlı olduğunu vurğulayıb.
APA-nı Asiya qitəsində və dünyada əməkdaşlığın, sülhün və sabitliyin möhkəmləndirilməsinə nail olmaq məqsədilə cari problemlərin və çağırışların həlli üçün ümumi səyləri səfərbər edən parlament diplomatiyası üçün mühüm platforma adlandıran Milli Məclisin Sədri qeyd edib ki, təşkilatın Asiya qitəsi daxilində müxtəlif sahələrdə həmrəyliyin təşviqinə və əməkdaşlığın inkişafına yönəlmiş fəaliyyəti xüsusi diqqətə layiqdir.
Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitənin bugünkü iclasında Asiya regionunda baş verən bir çox aktual məsələlərə dair qətnamə layihələrinin müzakirə olunacağını deyən spiker Sahibə Qafarova, bunlar arasında yer alan mədəni müxtəlifliyin təşviqi və mədəni irsin qorunması, informasiya-kommunikasiya texnologiyaları vasitəsilə Asiya inteqrasiyası, dünya dinləri arasında dinlərarası dialoqun inkişafı, mədəni sərvətlərin qaçaqmalçılığı ilə mübarizədə hüquq və qanunvericilik sahələri arasında əməkdaşlıq kimi məsələlərin region üçün böyük əhəmiyyət kəsb etdiyini bildirib.
Milli Məclisin sədri, bu gün Azərbaycan nümayəndə heyətinin təşəbbüskarı və müəllifi olduğu “Qadınlar üzrə Komissiya haqqında” qərar layihəsinin də bu iclasda müzakirəyə çıxarılmasını əlamətdar hal adlandırıb.
Müasir dünyada qadınların səlahiyyətlərinin artırılması istiqamətində müəyyən tədbirlərin həyata keçirilməsinə, saysız-hesabsız səylərə rəğmən, bu sahədə ciddi problemlərin hələ də mövcud olduğunu deyən spiker Sahibə Qafarova, adı çəkilən qətnamə layihəsində əlaqədar problemlərin həlli məqsədilə APA çərçivəsində Qadınlar üzrə Komissiyanın yaradılmasının təklif olunduğunu bildirib.
Spiker Sahibə Qafarova belə bir təşəbbüsün 1918-ci ildə müsəlman Şərqində ilk dəfə qadınlara səsvermə hüququ verən Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin siyasi-ideoloji varisi tərəfindən irəli sürülməsinin heç də təsadüf olmadığını xüsusi qeyd edib. O, sənəddə Komissiyanın yaradılma səbəbləri, məqsədləri, funksiyaları və çərçivələri barədə müfəssəl məlumatın yer aldığını iştirakçıların diqqətinə çatdırıb.
“Qadınlar üzrə Komissiya”nın yaradılmasının APA-nın fəaliyyətində gender bərabərliyinin təmin edilməsi məsələsinin ön planda saxlanmasına zəmanət verəcəyini deyən parlamentin spikeri, bunun Asiya ölkələrində qadınlara qarşı diskriminasiyanın aradan qaldırılmasına müsbət töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Qeyd olunub ki, Şərqlə Qərbin qovuşduğu strateji kəsişmədə yerləşən Azərbaycan üçün Asiya dövlətləri ilə əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi hər zaman Azərbaycanın diqqət mərkəzindədir. Bir çox qədim sivilizasiyaların beşiyi olmaqla yanaşı, Asiya hazırda qlobal inkişafın əsas mərkəzlərindən biri qismində çıxış edir.
Milli Məclis də öz növbəsində parlament diplomatiyası vasitəsilə Asiya dövlətlərinin parlamentləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin genişləndirilməsinə mühüm əhəmiyyət verir, qanunverici orqanımız bu istiqamətdə xeyli səy göstərməkdədir.
Asiya qitəsində həmrəylik, əməkdaşlıq və parlament diplomatiyasını möhkəmləndirmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının 2024-2025-ci illər üçün Asiya Parlament Assambleyasının sədrliyinə namizədliyini rəsmən irəli sürdüyünü bildirən parlamentin spikeri, ölkəmizin bu təşkilata sədr seçiləcəyi təqdirdə, APA-nın institusional strukturunun təkmilləşdirilməsi və digər parlamentlərarası qurumlarla əməkdaşlığının genişləndirilməsi məsələlərinə xüsusi önəm verəcəyini qeyd edib, iştirakçı ölkələrin bu sahədə ölkəmizə dəstək olacaqlarına ümidvar olduğunu bildirib.
Daha sonra tədbir iştirakçıları, hazırda Cənubi Qafqazda baş verən və regionda sülhə və sabitliyə təsir edən vəziyyət barədə məlumatlandırılıb. Azərbaycanın 2020-ci ildə ərazilərini 30 illik erməni işğalından azad etdikdən sonra beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması və sülh müqaviləsinin imzalanması təşəbbüsü ilə çıxış etdiyi vurğulanıb. Suverenliyə və ərazi bütövlüyünə hörmətin bugünkü beynəlxalq nizamın əsasını təşkil edən meyar olduğu bildirilib.
Azərbaycanın güclü iradəsinə və uzunmüddətli sülh və sabitlik istiqamətində atdığı ardıcıl addımlara baxmayaraq, Ermənistanın bunun əksinə hərəkət etdiyi nəzərə çatdırılıb. Razılaşmalardan geri çəkilmək və yeni bəhanələr irəli sürmək, real danışıqlardan qaçmaq, hərbi-siyasi təxribatlar törətmək, ərazilərimizdə yaradılmış qanunsuz separatçı rejimi bütün mümkün vasitələrlə ayaqda saxlamaq cəhdləri Ermənistanın son iki il yarım ərzində sərgilədiyi dəyişməyən davranış şəkli olduğu diqqətə çatdırılıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan dəfələrlə Ermənistanın 10 mindən çox silahlı əsgərinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən qeyd-şərtsiz və tam çıxarılmasını və qondarma rejimin ləğvini tələb edib, bunun regionda sülhə və sabitliyə nail olmaq üçün əsas vacib şərt olduğunu bəyan edib.
Spiker Sahibə Qafarova, sentyabrın 19-da Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yerləşən Ermənistan silahlı qüvvələrinin bir sıra irimiqyaslı hərbi təxribatlara və terror aktlarına əl atdığını iştirakçıların nəzərinə çatdırıb. O, bu təxribatlara cavab olaraq, ölkəmizin regionda lokal anti-terror tədbirlərinə başladığını deyib, bu tədbirlərin məqsədinin Ermənistan silahlı qüvvələrinin bölmələrinin Azərbaycan ərazilərindən tərksilah edilərək çıxarılması, onların hərbi infrastrukturunun zərərsizləşdirilməsi, dinc əhalinin təhlükəsizliyinin təmin edilməsi və Azərbaycan Respublikasının konstitusiya quruluşunun bərpası olduğunu vurğulayıb.
Bildirilib ki, ötən gün Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində yaşayan erməni sakinlərin nümayəndələrinin müraciətinə baxılaraq qeyd olunan şərtlər əsasında lokal anti-terror tədbirlərinin dayandırılması barədə razılıq əldə olunub.
Milli Məclisin sədri, erməni sakinlərin nümayəndələri ilə bu gün yenidən başlayacaq dialoqun onların Azərbaycan cəmiyyətinə reinteqrasiyası ilə nəticələnəcəyinə, öz növbəsində Ermənistanın da normallaşma prosesi çərçivəsində məsuliyyətli davranacağına və regionumuzda uzunmüddətli sülhü və sabitliyi təmin edəcək sülh sazişini imzalayacağına ümidvar olduğunu bildirib.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_e4eee5cc2e817aeeec6785855_o.jpg
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova delivered a speech at the meeting of the Standing Committee on Social and Cultural Affairs of the Asian Parliamentary Assembly (APA) held in Baku on 21 September.
Welcoming the meeting participants cordially, the speaker of the Azerbaijani legislature told them that the APA was the sole organisation uniting Asia’s national parliaments under one co-operative umbrella and that the Milli Majlis was very much keen on promoting this co-operation.
The APA is a platform that is significant in the realm of parliamentary diplomacy for it guides joint efforts being made to solve current problems and address existing challenges for the sake of solidifying co-operation, peace and stability around the world. The APA activities aiming to cement solidarity and promote interaction in various areas across the whole Asian Continent is especially notable, according to Mr Gafarova.
Draft resolutions concerning very many current issues of Asia are to be discussed at the meeting of the Standing Committee on Social and Cultural Affairs today. Among them are such vital regional topics as promotion of cultural diversity and preservation of cultural heritage, the Asian integration via application of information communication technologies, fostering dialogues amongst world religions and collaboration of the legal and legislative branches to discourage the contraband in valuable cultural artefacts.
Besides, there will be another fateful thing to do today – the Committee will table a draft resolution ‘About the Commission on Women’. This document has been motioned and then penned by the delegation of Azerbaijan.
As she spoke about taking certain steps to increase women’s empowerment in today’s world, Speaker Gafarova referred to serious problems in that area despite the countless efforts to remedy the situation in it. It was in view of this that it was proposed to set a Common on Women in the APA, so the problems cited in the draft resolution would be solved ultimately, according to Mrs Gafarova.
It is no coincidence at all that the initiative comes from the political and ideological heir to the Azerbaijan Democratic Republic which granted women the suffrage back in 1918 – for the first time ever in the Muslim East, Mrs Gafarova emphasised before telling her audience that the document stated the reasons for which the new commission would be formed and outlined its goals, functions and operating field.
The emergence of such a Commission within this international organisation would guarantee gender equality and maintaining it would remain at the fore of the APA activities. Mrs Gafarova added that she believed this novelty would contribute to the eradication of discrimination of women in the Asian countries, too.
Situated at the strategic confluence of the East and the West, Azerbaijan invariably keeps the subject of furthering co-operation with the Asian states in her focus. A cradle of many an ancient civilisation, Asia is today also one of the global development powerhouses, Speaker Gafarova went on.
Sahiba Gafarova said that the Milli Majlis of Azerbaijan found it of great importance to broaden bilateral and multilateral relations with the Asian national legislatures via parliamentary diplomacy, and was making considerable efforts to achieve that goal.
Azerbaijan has been nominated officially as Candidate Chair of the Asian Parliamentary Assembly for the years 2024-2025 with the purpose of strengthening solidarity, co-operation and parliamentary diplomacy on the Asian Continent. Should Azerbaijan be actually elected to chair the APA, the Speaker of the Milli Majlis continued, Azerbaijan would then attach special importance to the issues of solidifying the institutional structure of the APA and broadening its collaboration with other inter-parliamentary entities. Hopefully, Mrs Gafarova added, the Participating States were going to back our country in such endeavours.
Going further, the meeting participants were made aware of the current developments in the South Caucasus and of the situation influencing regional peace and stability. It was pointed out to them that, having freed her lands from the three-decades-long Armenian occupation in 2020, Azerbaijan proposed normalisation of the relations with Armenia as well as signing a peace treaty based on international law norms and principles with this country. Mrs Gafarova added that respect for sovereignty and territorial integrity was key for the present-day international order.
Armenia’s course of action has been the opposite of Azerbaijan’s strong will and consistent steps taken to achieve lasting peace and stability, Sahiba Gafarova recalled. Backtracking on existing arrangements, finding new excuses every time, the avoidance of hands-on negotiations, military-political provocations and the attempts to keep afloat the illegal separatist regime formed in our territories in every way possible have all added up to an unchanging pattern of behaviour on Armenia’s part over the two years and a half past, according to Sahiba Gafarova.
Azerbaijan had repeatedly demanded that Armenia withdrew its troops numbering more than 10,000 from the Azerbaijani territory unconditionally and completely, and dissolved the fake regime Armenia had fostered and sustained. Azerbaijan had reiterated as often that those were the staple conditions precedent to achieving peace and stability in the region, said the Speaker of the Milli Majlis.
The Armenian armed force located in the Garabagh Region of Azerbaijan made several military provocations and acts of terror on 19 September, and our country initiated local-nature anti-terror measures in response to those provocations. Sahiba Gafarova made it clear that the purpose of the measures was to disarm the Armenian armed forces and to remove from the Azerbaijani territories, to render their military infrastructure harmless, to provide the security of civilian populations and to restore the constitutional order of the Republic of Azerbaijan.
An arrangement to cease the local anti-terror measures was reached yesterday upon consideration of an appeal from the delegates of the Armenian residents of Azerbaijan’s Garabagh Region and on the stated terms and conditions.
As for a dialogue with those delegates, due to be resumed today, Sahiba Gafarova said she hoped that the dialogue would culminate in that populace’s reintegration with the Azerbaijani society and, in turn, Armenia’s conducting itself responsibly within the frameworks of the normalisation process and the signing of a peace treaty, ultimately, to bring lasting peace and stability to our region.