https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_2c1b7e87c8b81d7259e8622ea_o.jpg
Asiya qitəsində həmrəylik, əməkdaşlıq və parlament diplomatiyasını möhkəmləndirmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının 2024-2025-ci illər üçün Asiya Parlament Assambleyasının sədrliyinə namizədliyini rəsmən irəli sürüb. Bunu Asiya Parlament Assambleyasının (APA) Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasının açılış mərasimində çıxışı zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib. Azərbaycan parlamentinin spikeri, ölkəmizin bu təşkilata sədr seçiləcəyi təqdirdə, APA-nın institusional strukturunun təkmilləşdirilməsi və digər parlamentlərarası qurumlarla əməkdaşlığının genişləndirilməsi məsələlərinə xüsusi önəm verəcəyini qeyd edib, iştirakçı ölkələrin bu sahədə ölkəmizə dəstək olacaqlarına ümidvar olduğunu bildirib.
Sahibə Qafarova çxışında həmçinin Azərbaycan Milli Məclisinin parlament diplomatiyası vasitəsilə Asiya dövlətlərinin parlamentləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin genişləndirilməsinə mühüm əhəmiyyət verdiyini, qanunverici orqanımızın bu istiqamətdə xeyli səy göstərdiyini də diqqətə çatdırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_2c1b7e87c8b81d7259e8622ea_o.jpg
Azerbaijan has been nominated officially as Candidate Chair of the Asian Parliamentary Assembly for the years 2024-2025 with the purpose of strengthening solidarity, co-operation and parliamentary diplomacy on the Asian Continent.
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova mentioned that in her speech at the opening ceremony of the Asian Parliamentary Assembly (APA) Standing Committee for Social and Cultural Affairs in Baku.
Should Azerbaijan be actually elected to chair the APA, the Speaker of the Milli Majlis continued, Azerbaijan would then attach special importance to the issues of solidifying the institutional structure of the APA and broadening its collaboration with other inter-parliamentary entities. Hopefully, Mrs Gafarova added, the Participating States were going to back our country in such endeavours.
Also, Sahiba Gafarova said that the Milli Majlis of Azerbaijan found it of great importance to broaden bilateral and multilateral relations with the Asian national legislatures via parliamentary diplomacy, and was making considerable efforts to achieve that goal.