https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_2c1b7e87c8b81d7259e8622ea_o.jpg
Asiya qitəsində həmrəylik, əməkdaşlıq və parlament diplomatiyasını möhkəmləndirmək məqsədilə Azərbaycan Respublikasının 2024-2025-ci illər üçün Asiya Parlament Assambleyasının sədrliyinə namizədliyini rəsmən irəli sürüb. Bunu Asiya Parlament Assambleyasının (APA) Bakıda keçirilən Sosial və mədəni məsələlər üzrə daimi komitəsinin iclasının açılış mərasimində çıxışı zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova deyib. Azərbaycan parlamentinin spikeri, ölkəmizin bu təşkilata sədr seçiləcəyi təqdirdə, APA-nın institusional strukturunun təkmilləşdirilməsi və digər parlamentlərarası qurumlarla əməkdaşlığının genişləndirilməsi məsələlərinə xüsusi önəm verəcəyini qeyd edib, iştirakçı ölkələrin bu sahədə ölkəmizə dəstək olacaqlarına ümidvar olduğunu bildirib.
Sahibə Qafarova çxışında həmçinin Azərbaycan Milli Məclisinin parlament diplomatiyası vasitəsilə Asiya dövlətlərinin parlamentləri ilə ikitərəfli və çoxtərəfli əlaqələrin genişləndirilməsinə mühüm əhəmiyyət verdiyini, qanunverici orqanımızın bu istiqamətdə xeyli səy göstərdiyini də diqqətə çatdırıb.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_2c1b7e87c8b81d7259e8622ea_o.jpg
В целях укрепления солидарности, сотрудничества и парламентской дипломатии на азиатском континенте Азербайджан официально выдвинул свою кандидатуру на пост председателя Азиатской Парламентской Ассамблеи на 2024-2025 годы. Это отметила спикер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова в ходе своего выступления на церемонии открытия заседания Постоянной комиссии по социальным и культурным вопросам Азиатской парламентской ассамблеи (АПА) в Баку. Спикер парламента Азербайджана подчеркнула, что в случае избрания нашей страны председателем организации, особое значение будет предаваться вопросам совершенствования институциональной структуры АПА и расширения сотрудничества с другими межпарламентскими институтами. Сагиба Гафарова выразила надежду на то, что страны-участницы в этой связи поддержат Азербайджан.
Председатель парламента также отметила, что Милли Меджлис Азербайджана придает большое значение расширению двусторонних и многосторонних отношений с парламентами азиатских стран посредством парламентской дипломатии, и что законодательный орган Азербайджана прилагает значительные усилия в этом направлении.