Hərbi attaşelər Qarabağ bölgəsində keçirilən lokal xarakterli antiterror tədbirləri barədə məlumatlandırılıb
Hərbi attaşelər Qarabağ bölgəsində keçirilən lokal xarakterli antiterror tədbirləri barədə məlumatlandırılıb Hərbi attaşelər Qarabağ bölgəsində keçirilən lokal xarakterli antiterror tədbirləri barədə məlumatlandırılıb
Sentyabrın 19-da Müdafiə Nazirliyinin Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsində Azərbaycan Respublikasında akkreditə olunmuş xarici hərbi attaşelər və beynəlxalq təşkilatların ölkəmizdəki nümayəndələri üçün brifinq keçirilib.
Brifinqdə çıxış edən Beynəlxalq Hərbi Əməkdaşlıq İdarəsinin rəisi general-mayor Hüseyn Mahmudov Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində keçirilən lokal xarakterli antiterror tədbirləri barədə xarici ölkələrin hərbi nümayəndələrinə ətraflı məlumat verib.
Bildirilib ki, bölgədə başladılan lokal xarakterli antiterror tədbirlərinin məqsədi 10 noyabr 2020-ci ildə imzalanmış üçtərəfli bəyanatın müddəalarının təmin olunması, Qarabağ iqtisadi rayonunda törədilən genişmiqyaslı təxribatların qarşısının alınması, Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin tərksilah edilərək ərazilərimizdən çıxarılması, onların hərbi infrastrukturunun zərərsizləşdirilməsi, işğaldan azad edilmiş ərazilərə qayıdan dinc əhali, habelə bərpa-quruculuq işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilər və hərbi qulluqçularımızın təhlükəsizliyinin təmin olunması və Azərbaycan Respublikasının konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsidir.
Bölmələrimiz tərəfindən mülki əhali və mülki infrastruktur obyektlərinin hədəfə alınmadığı, yüksək dəqiqlikli silahların tətbiqi ilə yalnız legitim hərbi hədəflərin sıradan çıxarıldığı xüsusi vurğulanıb.
Sonda brifinqdə qeyd edilən faktlarla bağlı videomateriallar nümayiş olunub və nümayəndələri maraqlandıran suallar cavablandırılıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_056f60ea75c25262f00b49093_o.jpg
On September 19, the International Military Cooperation Department of the Azerbaijan Defense Ministry hosted a briefing for foreign military attachés accredited to the Republic of Azerbaijan and international organizations representatives.
The Chief of the International Military Cooperation Department, Major General Huseyn Mahmudov gave detailed information about the local anti-terror measures conducted in the Karabakh region of Azerbaijan.
It was noted that the purpose of the local anti-terror measures initiated in the region is to ensure the provisions of the Joint Trilateral Statement signed on November 10, 2020, to prevent large-scale provocations committed in the Karabakh economic region, to disarm and withdraw the Armenian armed forces formations from Azerbaijani territories, to neutralize their military infrastructure, to ensure safety of the civilian population returning to the territories liberated from occupation, safety of the civilian workers involved in the reconstruction work, the servicemen and to restore the constitutional order of the Republic of Azerbaijan.
It was emphasized that the Azerbaijan Army Units did not target the civilian population and civil infrastructure facilities, only legitimate military targets were destroyed by using high-precision weapons.
In the end, videos related to the mentioned facts were demonstrated and the questions of the participants were answered.