https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_b376e2f95e737c1cf7100f6a2_o.jpg
Dünya azərbaycanlıları Azərbaycan Ordusunun Qarabağ iqtisadi rayonunda başlatdığı lokal xarakterli anti-terror tədbirləri ilə bağlı bəyanat yayıb.
“Biz – xarici ölkələrdə yaşayan azərbaycanlılar və Azərbaycan diaspor təşkilatları böyük kədər hissi ilə bəyan edirik ki, sentyabrın 19-da Azərbaycanın daha 6 vətəndaşı Ermənistanın mina terrorunun qurbanı olub. Dörd polis və iki mülki şəxs 2020-ci ildə İkinci Qarabağ müharibəsi nəticəsində azad edilmiş Azərbaycan ərazilərində xidməti vəzifələrini yerinə yetirərkən yeni çəkilmiş yolda Ermənistan istehsalı olan minalara düşərək həyatlarını itiriblər.
Ümumiyyətlə, İkinci Qarabağ müharibəsi bitən gündən bəri – 10 noyabr 2020-ci ildən bu günədək 320 Azərbaycan vətəndaşı 2020-2023-cü illərdə Ermənistanda istehsal olunmuş minalardan zərər çəkib. Onlardan 67 nəfəri həlak olub, 314 nəfəri yaralanıb. Rəsmi İrəvan mina xəritələrini Bakıya təqdim etməkdən imtina edib və Azərbaycan ərazilərini yeni minalarla çirkləndirməkdə davam edib. Bu isə 30 illik işğal dövründə Ermənistanın darmadağın etdiyi Azərbaycan ərazilərində tikinti-bərpa işlərinə mane olmaqla yanaşı, orada çalışan insanların həyatına ciddi təhlükə törədir. Eyni zamanda 30 il öz doğma yurduna həsrət qalan 750 mindən çox azərbaycanlı məcburi köçkün müharibənin 3 ildir başa çatmasına baxmayaraq, Ermənistanın mina xəritələrini təqdim etməməsi səbəbindən hələ də öz evlərinə qayıda bilmir.
Ermənistanın nizamlama prosesini müxtəlif bəhanələrlə ləngitməsi, Azərbaycanın irəli sürdüyü sülh təkliflərini qəbul etdiyini elan etməsinə baxmayaraq, beynəlxalq səylərlə aparılan danışıqlarda destruktiv mövqe nümayiş etdirməsi, sülh gündəliyinə qarşılıq verməməsi sülh prosesində maraqlı olmadığını və prosesə zərbə vurulması məqsədlərini nümayiş etdirir.
Bundan başqa, Ermənistan 10 noyabr 2020-ci ildə Rusiya, Azərbaycan və Ermənistan arasında imzalanmış Üçtərəfli Bəyanatın müddəalarına zidd olaraq, öz hərbi birləşmələrini Azərbaycan ərazilərində saxlamaqda və qanunsuz separatçı rejimi maliyyələşdirməkdə davam edir. Bu isə regional sülh və sabitlik üçün ciddi təhlükə mənbəyidir. Bu səbəbdən sentyabrın 19-da Azərbaycan Ordusu Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən gözlənilən genişmiqyaslı təxribatların qarşısının alınması, habelə Üçtərəfli Bəyanatın müddəalarının icrasının təmin olunması, Ermənistan silahlı qüvvələrinin birləşmələrinin tərksilah edilərək Azərbaycan ərazilərindən çıxarılması, onların hərbi infrastrukturunun zərərsizləşdirilməsi, dinc əhali, o cümlədən ərazidə aparılan bərpa-quruculuq işlərinə cəlb olunmuş mülki işçilərin və hərbi qulluqçuların təhlükəsizliyinin təmin olunması və Azərbaycan Respublikasının Konstitusiya quruluşunun bərpa edilməsi məqsədilə Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti nəzarət etdiyi Azərbaycan ərazilərində lokal xarakterli antiterror tədbirlərinə başlayıb.
İkinci Qarabağ müharibəsində olduğu kimi, indi də görülən tədbirlərin hədəfi müstəsna olaraq qanunsuz hərbi birləşmələr və hərbi infrastrukturdur. Azərbaycan tərəfi Ermənistandan fərqli olaraq, heç bir halda mülki əhalini hədəf almır.
Bölgədə sülh və sabitliyin bərqərar olmasının yeganə yolu erməni silahlı qüvvələrinin Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindən qeyd-şərtsiz və tamamilə çıxarılması, Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə hörmət olunması və separatçı rejimin buraxılmasıdır.
Biz dünya dövlətlərinə və beynəlxalq təşkilatlara müraciət edərək, regionda sülh və sabitliyin təmin olunması üçün Ermənistan dövlətinə qanunsuz silahlı birləşmələrini Azərbaycan ərazilərindən dərhal və tamamilə çıxarması, mina xəritələrini Azərbaycana təqdim etməsi və ən qısa zamanda Azərbaycanla sülh müqaviləsi imzalaması üçün təsir göstərməyə çağırırıq.
Biz, dünya azərbaycanlıları doğma vətənimiz Azərbaycana hər cür dəstək göstərməyə hazır olduğumuzu bəyan edirik”.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_b376e2f95e737c1cf7100f6a2_o.jpg
Азербайджанцы мира распространили заявление в связи с антитеррористическими мероприятиями локального характера, начатыми Азербайджанской армией в Карабахском экономическом районе.
“Мы – азербайджанцы, проживающие в зарубежных странах, и азербайджанские диаспорские организации с чувством глубокой скорби заявляем, что 19 сентября еще 6 граждан Азербайджана стали жертвами минного террора со стороны Армении. Четверо полицейских и двое гражданских лиц, выполняя служебные обязанности на территориях Азербайджана, освобожденных в 2020 году в результате Второй Карабахской войны, погибли, подорвавшись на минах армянского производства на новопроложенной дороге.
В целом, со дня окончания Карабахской войны – с 10 ноября 2020 года по настоящее время – в 2020-2023 годах 320 граждан Азербайджана пострадали от мин армянского производства. Из них 67 человек погибли, 314 – получили ранения. Официальный Иреван отказался предоставить Баку карты минных полей и продолжил загрязнение территорий Азербайджана новыми минами. А это не только препятствует строительно-восстановительным работам на территориях Азербайджана, полностью разрушенных в период 30-летней оккупации, но и представляет серьезную угрозу для работающих там людей. Кроме того, более 750 тысяч азербайджанских вынужденных переселенцев, несмотря на 30-летнюю тоску по родному краю и прошедший после войны 3-летний период, все еще не могут вернуться к родным очагам из-за отказа Армении в предоставлении карт минных полей.
Затягивание Арменией процесса урегулирования под различными предлогами, демонстрация ею деструктивной позиции на переговорах, проводимых благодаря международным усилиям, несмотря на объявление о принятии выдвинутых Азербайджаном мирных предложений, игнорирование мирной повестки дня свидетельствует о ее незаинтересованности в мирном процессе и намерении подорвать данный процесс.
Кроме того, Армения, вопреки положениям трехстороннего Заявления, подписанного 10 ноября 2020 года между Россией, Азербайджаном и Арменией, продолжает удерживать свои воинские формирования на территориях Азербайджана и финансировать незаконный сепаратистский режим. А это является источником серьезной угрозы для регионального мира и стабильности. Поэтому Азербайджанская армия в целях пресечения ожидаемых со стороны армянских вооруженных сил широкомасштабных провокаций, а также обеспечения исполнения положений трехстороннего Заявления, разоружения и вывода формирований армянских вооруженных сил с территорий Азербайджана, обезвреживания их военной инфраструктуры, обеспечения безопасности мирного населения, в том числе гражданских работников и военнослужащих, привлеченных к проводимым на территории восстановительно-созидательным работам, и восстановления конституционного строя Азербайджанской Республики 19 сентября начала антитеррористические мероприятия локального характера на территориях, находящихся под временным контролем российских миротворцев.
Как это было во время Второй Карабахской войны, целью принятых мер и сейчас являются исключительно незаконные воинские формирования и военная инфраструктура. Aзербайджанская сторона в отличие от Армении ни в коем случае не берет на прицел гражданское население.
Единственный путь утверждения мира и стабильности в регионе заключается в безоговорочном и полном выводе армянских вооруженных сил из Карабахского региона Азербайджана, уважении территориальной целостности Азербайджана и роспуске сепаратистского режима.
Обращаясь к государствам мира и международным организациям, мы призываем для обеспечения мира и стабильности в регионе оказать на Армению влияние, с тем чтобы она незамедлительно и полностью вывела незаконные вооруженные формирования с территорий Азербайджана, предоставила Азербайджану карты минных полей и в самый короткий срок подписала мирное соглашение с Азербайджаном.
Мы, азербайджанцы мира, заявляем, что готовы оказать нашей родине – Азербайджану всяческую поддержку”.