Kapital Bank-ın dəstəyi ilə "Qırmızı Ürəklər" Fondu "Xəzəri Qoruyaq" aksiyasında iştirak etdi
Kapital Bank-ın dəstəyi ilə "Qırmızı Ürəklər" Fondu "Xəzəri Qoruyaq" aksiyasında iştirak etdi Kapital Bank-ın dəstəyi ilə "Qırmızı Ürəklər" Fondu "Xəzəri Qoruyaq" aksiyasında iştirak etdi
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) təşəbbüsü ilə 16 Sentyabr Beynəlxalq Sahilyanı Təmizlik Günü ilə əlaqədar ənənəvi olaraq hər il "Xəzəri qoruyaq!" şüarı altında keçirilən irimiqyaslı təmizlik aksiyası baş tutdu. Aksiyaya Kapital Bank-ın dəstəyi ilə Qırmızı Ürəklər Fondu da qoşuldu. Layihə çərçivəsində bankın əməkdaşlarından ibarət Fondunun könüllüləri Xəzərin Bilgəh sahili ərazisinin tullantılardan təmizlənməsində iştirak etdilər.
10 ildən çoxdur mütəmadi keçirilən aksiyaya 1000-ə yaxın könüllü qoşuldu. Kampaniyanın keçirilməsində məqsəd ölkədə ekoloji durumun yaxşılaşdırılması, əhalinin bu sahədə maarifləndirilməsi və ətraf mühitə məsuliyyətlə yanaşma prinsiplərini təbliğ etməkdir.
Son 30 il müddətində dünyanın 100-dən çox ölkəsində qeyd olunan Beynəlxalq Sahilyanı Təmizlik Günü Yer kürəsində su hövzələri sahillərinin tullantılardan təmizlənməsinə yönələn ən irimiqyaslı könüllü hərəkatıdır. Azərbaycan da bu beynəlxalq ekoloji aksiyada “Xəzəri qoruyaq” şüarı ilə artıq 10 ildən çoxdur ki, iştirak edir və ildən-ilə aksiyanın miqyası genişlənir. Aksiyalar zamanı toplanan tullantıların miqdarı barədə məlumatlar “Ocean Conservancy” beynəlxalq təşkilatına göndərilir. Həmin məlumatlar isə öz növbəsində dünya su hövzələrinin təmizlənməsi haqqında ölkələr üzrə beynəlxalq hesabatlarda əks olunur.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_5a49375de42e8ac78809f1e27_o.jpg
По инициативе Министерства экологии и природных ресурсов состоялась традиционная акция под лозунгом «Защитим Каспий», которая ежегодно проводится по случаю 16 сентября — Международного дня очистки побережья. К акции присоединился фонд Red Hearts при поддержке Kapital Bank. В рамках проекта волонтеры фонда, состоящие из сотрудников банка, приняли участие в уборке от мусора прибрежной зоны Бильгях Каспийского моря.
К акции, которая проводится регулярно уже более 10 лет, подключились около 1000 волонтеров. Целью акции является улучшение экологической ситуации в стране, просвещение населения в этой сфере и распространение принципов ответственного отношения к окружающей среде.
Международный день очистки побережья отмечается более чем в 100 странах мира на протяжении последних 30 лет и является самым крупным добровольческим движением на земле, направленным на очистку берегов водоемов от отходов. Азербайджан также участвует в этой международной экологической акции уже более 10 лет под лозунгом «Защитим Каспий», и с каждым годом масштаб акции растёт. Информация о количестве отходов, собранных во время акций, отправляется в международную организацию Ocean Conservancy. Эти данные, в свою очередь, отражаются в международных отчетах по странам об очистке мировых водоемов.