Kapital Bank-ın dəstəyi ilə "Qırmızı Ürəklər" Fondu "Xəzəri Qoruyaq" aksiyasında iştirak etdi
Kapital Bank-ın dəstəyi ilə "Qırmızı Ürəklər" Fondu "Xəzəri Qoruyaq" aksiyasında iştirak etdi Kapital Bank-ın dəstəyi ilə "Qırmızı Ürəklər" Fondu "Xəzəri Qoruyaq" aksiyasında iştirak etdi
Ekologiya və Təbii Sərvətlər Nazirliyinin (ETSN) təşəbbüsü ilə 16 Sentyabr Beynəlxalq Sahilyanı Təmizlik Günü ilə əlaqədar ənənəvi olaraq hər il "Xəzəri qoruyaq!" şüarı altında keçirilən irimiqyaslı təmizlik aksiyası baş tutdu. Aksiyaya Kapital Bank-ın dəstəyi ilə Qırmızı Ürəklər Fondu da qoşuldu. Layihə çərçivəsində bankın əməkdaşlarından ibarət Fondunun könüllüləri Xəzərin Bilgəh sahili ərazisinin tullantılardan təmizlənməsində iştirak etdilər.
10 ildən çoxdur mütəmadi keçirilən aksiyaya 1000-ə yaxın könüllü qoşuldu. Kampaniyanın keçirilməsində məqsəd ölkədə ekoloji durumun yaxşılaşdırılması, əhalinin bu sahədə maarifləndirilməsi və ətraf mühitə məsuliyyətlə yanaşma prinsiplərini təbliğ etməkdir.
Son 30 il müddətində dünyanın 100-dən çox ölkəsində qeyd olunan Beynəlxalq Sahilyanı Təmizlik Günü Yer kürəsində su hövzələri sahillərinin tullantılardan təmizlənməsinə yönələn ən irimiqyaslı könüllü hərəkatıdır. Azərbaycan da bu beynəlxalq ekoloji aksiyada “Xəzəri qoruyaq” şüarı ilə artıq 10 ildən çoxdur ki, iştirak edir və ildən-ilə aksiyanın miqyası genişlənir. Aksiyalar zamanı toplanan tullantıların miqdarı barədə məlumatlar “Ocean Conservancy” beynəlxalq təşkilatına göndərilir. Həmin məlumatlar isə öz növbəsində dünya su hövzələrinin təmizlənməsi haqqında ölkələr üzrə beynəlxalq hesabatlarda əks olunur.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_5a49375de42e8ac78809f1e27_o.jpg
At the initiative of the Ministry of Ecology and Natural Resources, a traditional annual environmental campaign “Protect the Caspian Sea” was held on the occasion of September 16, the International Coastal Cleanup Day. The Red Hearts Foundation joined the campaign with the support of Kapital Bank. Within the framework of the project, the foundation's volunteers, consisting of Kapital Bank employees, took part in the garbage collection of the Bilgah coastal zone of the Caspian Sea.
About 1,000 volunteers joined the event, which has been held regularly for more than 10 years. The goal of the campaign is to improve the ecological situation in the country, enlighten the population in this area and disseminate the principles of responsible attitude towards the environment.
International Coastal Cleanup Day has been celebrated in more than 100 countries around the world for the past 30 years and is the largest volunteer movement on earth aimed at cleaning the shores of water bodies from waste. Azerbaijan has also been participating in this international environmental campaign for more than 10 years under the slogan “Protect the Caspian Sea”, and the scale of the campaign is growing every year. Information about the amount of waste collected during the campaign is sent to the Ocean Conservancy. These data are reflected in international country-by-country reports on the cleanup of the world's water bodies.