Sentyabrın 15-də Kuba Respublikasında G77+Çin Sammitinin açılış mərasimi keçirilib. Tədbirdə Azərbaycanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova təmsil edib.
Sammit çərçivəsində “Elm, texnologiya və innovasiyanın rolu” mövzusunda keçirilən müzakirələrdə çıxış edən Milli Məclisin sədri, qeyd edib ki, G77 özünün 60-cı ildönümü ərəfəsində 2030-cu il Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri (DİM) Gündəliyinin həyata keçirilməsində həmrəyliyi, kollektiv səyləri və qarşılıqlı dəstəyi davam etdirən, qlobal problemlərin həllində inkişaf etməkdə olan ölkələrin səslərinin eşidilməsini təmin edən mühüm təşkilata çevrilib.
Azərbaycanın G77-nin nisbətən yeni üzvü olmasına baxmayaraq, quruma verdiyi böyük əhəmiyyəti qeyd edən spiker Sahibə Qafarova, ölkəmizin bu təşkilatın işinə fəal töhfə verməyə hazır olduğunu bildirib.
Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin Azərbaycan üçün xüsusi əhəmiyyətindən danışarkən spiker Sahibə Qafarova, ölkəmizin Davamlı İnkişaf üzrə 2030 Gündəliyinin həyata keçirilməsinə sadiq olduğunu qeyd edib, BMT-yə üç Könüllü Milli İcmal Hesabatı təqdim etmiş ölkələr siyahısında məhz Azərbaycanın region ölkələri arasında birinci, dünyada isə 12 ölkədən biri olduğunu iştirakçıların nəzərinə çatdırıb.
Azərbaycan hökumətinin DİM məqsəd və hədəflərini milli inkişaf planlarına və strategiyalarına daxil etdiyini deyən parlamentin spikeri, elm, texnologiya və innovasiyaların inkişaf prioritetlərinin həyata keçirilməsində mühüm alətlər hesab olunduğunu bildirib.
Sahibə Qafarova təmiz ətraf mühit və yaşıl inkişaf konsepsiyasının 2030-cu ilə qədər yeni sosial-iqtisadi inkişaf strategiyasının beş prioritet sahəsindən biri olduğunu bildirib, Azərbaycanın Paris İqlim Sazişini ratifikasiya etməklə 2030-cu ilə qədər istixana qazlarının emissiyasının 35 faiz azaldılmasına nail olmaq üçün könüllü öhdəlik götürdüyünü diqqətə çatdırıb. O, bərpa olunan enerji üzrə bir sıra layihələrin icra olunduğunu, 2030-cu ilə qədər bərpa olunan enerji mənbələrinin Azərbaycanın ümumi enerji tutumunda payının 37 faizi ötəcəyi barədə məlumat verib.
Milli Məclisin sədri Azərbaycanın İqlim Dəyişikliyi üzrə Konvensiyanın Tərəflərinin 29-cu Konfransına ev sahibliyi etmək üçün öz namizədliyini irəli sürdüyünü, ölkəmizin qlobal iqlim gündəliyinin həyata keçirilməsinə töhfə verməyə və öz təcrübəsini bölüşməyə hazır olduğunu deyib.
Spiker deyib ki, G77 ölkələrinin inkişaf problemlərinin və prioritetlərinin oxşarlığı inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsində beynəlxalq əməkdaşlıq və koordinasiya məsələsini daha da aktual edir. Dialoqun, həmrəyliyin, qarşılıqlı dəstəyin və çoxtərəfliliyin gücləndirilməsi hər zaman Azərbaycanın qlobal baxışının hərəkətverici qüvvəsi olub. O, qeyd edib ki, BMT Baş Assambleyasının COVID-19 üzrə xüsusi sessiyasının keçirilməsi, peyvəndlərə bərabər və universal çıxış haqqında BMT qətnamələrinin qəbul olunması Azərbaycanın əksər üzvləri inkişaf etməkdə olan ölkələrdən ibarət Qoşulmama Hərəkatında sədrliyinin mühüm nəticələrindən biridir. Ölkəmiz həmçinin 80-dən çox ölkəyə koronavirusla bağlı maliyyə və humanitar yardım göstərib, Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatına 10 milyon ABŞ dolları məbləğində könüllü ianə edib.
Milli Məclisin sədri diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan Qoşulmama Hərəkatının Parlament Şəbəkəsinin və Qoşulmama Hərəkatının Gənclər Təşkilatının yaradılmasına dair təşəbbüslərdən sonra hazırda Qoşulmama Hərəkatının qadın platformasının yaradılması üzərində işləyir. Bu, inkişaf məqsədlərinin həyata keçirilməsinə qadınların, gənclərin və parlamentarilərin verdiyi töhfələrin təsdiqidir.
Spiker deyib ki, 2023-cü ilin sonuna qədər Qoşulmama Hərəkatı – G77 Birgə Koordinasiya Komitəsinin işinin canlandırılması Azərbaycanın Qoşulmama Hərəkatında sədrliyinin daha bir mühüm mərhələsi ola bilər. Bu, artan qarşılıqlı dəstəyi, birgə səyləri və inkişaf etməkdə olan ölkələrin daha yaxşı qarşılıqlı fəaliyyətini təmin edə bilər.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti Zati-aliləri cənab İlham Əliyevin bu ilin martında Qoşulmama Hərəkatının COVID-19-a qarşı mübarizə üzrə Təmas Qrupunun ölkəmizdə keçirilmiş sammit səviyyəli görüşü çərçivəsində Afrika və İnkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətlərinin pandemiyadan sonrakı bərpasına dəstək məqsədilə iki Qlobal Çağırış elan etdiyini xatırladan parlamentin spikeri bu çağırışların birbaşa maliyyə dəstəyini, təhsil imkanlarının genişləndirilməsini, potensialın gücləndirilməsini və digər vasitələri nəzərdə tutduğunu diqqətə çatdırıb. Azərbaycan ilk donor kimi hər iki Qlobal Çağırış üçün 1 milyon ABŞ dolları ayırıb. Beynəlxalq ictimaiyyətin bu çağırışlara dəstək verməsi isə adıçəkilən ölkələrin davamlı inkişafı üçün çox vacibdir.
Sahibə Qafarova çıxışına davam edərək bildirib ki, rəsmi inkişaf yardımı Azərbaycanın beynəlxalq inkişaf gündəmini təşviq etmək, eləcə də qlobal miqyasda inkişaf çağırışlarını daha yaxşı həll etmək üçün istifadə etdiyi mexanizmlərdən biridir. Azərbaycan tərəfindən 130-dan çox ölkəyə edilən beynəlxalq yardım insan və institusional potensialın yaradılmasına, qabaqcıl təcrübə mübadiləsi yolu ilə yoxsulluğun aradan qaldırılmasına və davamlı inkişafın dəstəklənməsinə yönəlib.
Azərbaycanın 2018-2023-cü illər ərzində əsasən G77 Qrupuna daxil olan 83 ölkədən olan tələbələrə tam ali təhsil təqaüdü verdiyini deyən Sahibə Qafarova bildirib ki, ölkəmiz Azərbaycan Prezidentinin bu ilin iyul ayında imzaladığı müvafiq sərəncamla yaradılmış “Heydər Əliyev Beynəlxalq Təhsil Qrant Proqramı” vasitəsilə bu təqaüdləri İƏT, Qoşulmama Hərəkatı və İnkişaf etməkdə olan Kiçik Ada Dövlətləri (SIDS) coğrafiyasından olan ölkələrə də şamil etməyi hədəfləyir.
Azərbaycan parlamentinin rəhbəri diqqətə çatdırıb ki, bu gün sülh və təhlükəsizlik olmadan davamlı inkişafa nail olmaq mümkün deyil. Azərbaycan 2020-ci ildə öz ərazilərini 30 illik erməni işğalından azad etdikdən sonra bu ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinə başlayıb. İndi bu, Azərbaycanın inkişaf prioritetinin əsas istiqamətlərindən biridir. İşğalın dağıdıcı təsirlərini nəzərə alsaq, biz kifayət qədər böyük problemlə üz-üzəyik, çünki 8 şəhər və yüzlərlə kəndi, habelə bütün infrastrukturu sıfırdan qurmaq lazımdır. Lakin Azərbaycan böyük addımlar atır və ərazilərin azad edilməsindən keçən qısa müddət ərzində keçmiş məcburi köçkünlər artıq öz evlərinə qayıtmağa başlayıblar.
Bu gün Azərbaycanın beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında Ermənistanla normallaşma prosesi və sülh sazişinin imzalanması təşəbbüsü ilə çıxış etdiyini deyən Milli Məclisin sədri, bunun regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyə nail olmağın yeganə yolu olduğunu qeyd edib. Ölkəmizin proseslərə səmimi yanaşması, sadiqlik nümayiş etdirməsi fonunda Ermənistan əvvəllər əldə edilmiş razılaşmaları pozur, Azərbaycan ərazilərində separatizmi dəstəkləməklə ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı hərbi-siyasi təxribatlarını davam etdirir. Bu yaxınlarda Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində qeyri-qanuni qurumun keçirdiyi qondarma “prezident seçkiləri” Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün növbəti dəfə aşkar şəkildə pozulması idi.
Parlamentin spikeri deyib ki, beynəlxalq ictimaiyyət təcavüzkar separatizmə qarşı öz səsini ucaltmalı və belə qanunsuz fəaliyyətləri qəti şəkildə pisləməlidir. Sülh, firavanlıq və davamlı inkişafa can atan müasir dünyada separatizmə dözmək olmaz.
Spiker, çıxışında həmçinin G77-nin Birləşmiş Millətlər Təşkilatı çərçivəsində beynəlxalq əməkdaşlıq vasitəsilə sülh və inkişafı təşviq edən mühüm platforma olduğunu deyib.
Bu gün dünyamızın böyüməkdə davam edən ciddi problemlərlə üz-üzə qaldığını və ənənəvi çağırışlarla yanaşı, yenilərinin də ortaya çıxdığını iştirakçıların nəzərinə çatdırıb. Bu çağırışların öhdəsindən gəlməkdə yaranan çətinliklərin inkişaf yolunda əldə olunan irəliləyişləri ləngitdiyini və hətta geriləməyə gətirib çıxarmaqla mənfi təsirləri də artırdığını deyən spiker, bunun inkişaf etmiş və inkişaf etməkdə olan ölkələr arasında fərqi daha da artırdığına diqqəti çəkib.
Çıxışında Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərini qlobal çağırışların öhdəsindən gəlmək üçün mühüm alət adlandıran Milli Məclisin sədri bu məsələdə arzuolunan nəticələrin əldə olunması üçün hərtərəfli yanaşmanın əhəmiyyətini qeyd edib, bunun üçün yalnız Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin hər hansı ölkənin milli inkişaf proqramları və ya strategiyalarına daxil edilməsinin kifayət etmədiyini bildirib, bu çərçivədə potensialın yaradılmasının dəstəklənməsi, bilik və bacarıqların, ən qabaqcıl təcrübənin bölüşülməsi yolu ilə səylərin birləşdirilməsini zəruri hesab edib.
Dayanıqlı İnkişaf Məqsədlərinin həyata keçirilməsində elm, texnologiya və innovasiyanın mühüm roluna toxunan parlamentin spikeri qeyd edib ki, elm, texnologiya və innovasiyanın milli inkişaf planlarına inteqrasiyası bu imkanların inkişafında geniş əməkdaşlıq vasitəsilə təşviq edilməlidir.
Çıxışının sonunda Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Mərakeş və Liviyada baş vermiş təbii fəlakətlər nəticəsində çoxsaylı insan tələfatı ilə əlaqədar həlak olanların ailələrinə və yaxınlarına, dost Mərakeş və Liviya xalqına öz adından və Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin üzvləri adından dərin hüznlə başsağlığı verib, təbii fəlakətin ağır nəticələrinin tezliklə aradan qaldırılması diləklərini ifadə edib.

Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова выступила с речью на проведённом 15-го сентября в Гаване саммите G77 + Китай, посвящённом текущим проблемам развития.
Говоря в ходе организованных в рамках саммита дебатов о роли науки, технологии и инноваций, Сагиба Гафарова отметила, что накануне своего 60-летия G77 превратилась в важную организацию, поддерживающую солидарность, коллективные усилия и взаимную поддержку в реализации повестки дня касательно Целей устойчивого развития (ЦУР) на срок до 2030-го года. Благодаря G77 при решении глобальных проблем бывают услышаны голоса развивающихся стран.
Хотя Азербайджан является относительно новым членом, он придаёт большое значение G77 и старается активно способствовать работе этой группы.
«Цели устойчивого развития имеют особое значение и для моей страны. Азербайджан по-прежнему привержен осуществлению Повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года. Достаточно сказать, что Азербайджан, первым в своем регионе и один из 12 стран мира, представил в ООН три добровольных национальных обзорных доклада», - продолжала г-жа Гафарова.
Правительство Азербайджана включило цели и задачи ЦУР в национальные планы и стратегии развития. Наука, технологии и инновации рассматриваются как важные инструменты для реализации приоритетов развития.
По словам Сагибы Гафаровой, чистая окружающая среда и зелёное развитие являются одними из пяти приоритетных направлений новой стратегии социально-экономического развития до 2030-го года. Азербайджан ратифицировал Парижское климатическое соглашение, добровольно обязавшись добиться 35% сокращения выбросов парниковых газов к указанному году, к которому, как ожидается, доля возобновляемых источников энергии в общей энергетической мощности страны превысит 37% ввиду текущей реализации ряда соответствующих проектов.
«Хочу отметить, что Азербайджан представил свою кандидатуру на проведение 29-й Конференции сторон Конвенции об изменении климата. Мы готовы внести свой вклад в реализацию глобальной климатической повестки и поделиться своим опытом», - продолжала спикер азербайджанского парламента.
«Международные сотрудничество и координации в реализации целей развития становятся еще более актуальными с учётом схожести проблем развития и приоритетов стран G77. Укрепление диалога, солидарности, взаимной поддержки и многосторонности всегда было движущей силой глобального видения Азербайджана… специальная сессия Генеральной Ассамблеи ООН по COVID, резолюции ООН о справедливом и всеобщем доступе к вакцинам стали одними из важных результатов председательства Азербайджана в Движении неприсоединения, большинство членов которого являются развивающимися странами. Азербайджан также оказал финансовую и гуманитарную помощь в связи с коронавирусом более чем 80 странам и внёс во Всемирную организацию здравоохранения добровольный взнос в объеме 10 миллионов долларов США.
«Вслед за учреждением Парламентской сети и Молодёжной организации Движения Неприсоединения, Азербайджан в настоящее время работает над созданием Женской платформы организации, а это – признание вклада, который женщины, молодёжь и парламентарии вносят в реализацию наших целей развития.
«Оживление работы Объединенного координационного комитета ДН-G77 к концу 2023-го года может стать еще одной важной вехой председательства Азербайджана в ДН. Это может привести к усилению взаимной поддержки, совместным усилиям и улучшению взаимодействия развивающихся стран».
«В рамках саммита Контактной группы Движения неприсоединения по борьбе с COVID-19, состоявшегося в Азербайджане в марте этого года, президент Азербайджанской Республики г-н Ильхам Алиев сделал два глобальных призыва поддержать постпандемическое восстановление Африки и малых островных развивающихся государств. Призывы предусматривают прямую финансовую поддержку, расширение возможностей образования, наращивание потенциала и другие инструменты. Азербайджан, как первый донор, выделил 1 миллион долларов США на оба призыва. Поддержка этих призывов международным сообществом жизненно важна для устойчивого развития упомянутых стран».
«Официальная помощь развитию была одним из механизмов, используемых Азербайджаном для продвижения международной повестки дня развития, а также для более эффективного решения проблем развития во всем мире. Оказание азербайджанским Агентством международного развития международной помощи и содействия более чем 130 странам направлено на поддержку устойчивого развития и искоренения бедности посредством наращивания человеческого и институционального потенциала, обмена опытом и передовой практикой».
«В период с 2018 по 2023 годы Азербайджан предоставил полные стипендии на высшее образование студентам из 83 стран, преимущественно государств-членов Группы 77. Рада проинформировать вас о том, что в рамках «Программы международных образовательных грантов имени Гейдара Алиева», учрежденной соответствующим указом Президента Азербайджана в июле этого года, мы стремимся продолжить предоставление этих стипендий странам ОИК, ДН и малым островным развивающимся государствам (МОСТРАГ)», - говорила Сагиба Гафарова.
В наше время невозможно достигнуть устойчивого развития без мира и безопасности, по мнению спикера Милли Меджлиса, напомнившей слушателям, что после вызволения своих земель из тридцатилетней оккупации в 2020-м году Азербайджан занялся их широкомасштабным восстановлением. Сейчас это – один из основных приоритетов развития Азербайджана. Учитывая разрушительные последствия оккупации, перед страной стоит довольно серьёзная задача, ведь 8 городов и сотни деревень, всю инфраструктуру нужно строить с нуля. Тем не менее, Азербайджан делает большие успехи: за небольшой промежуток времени, прошедший после освобождения территорий, бывшие вынужденные переселенцы уже начали возвращаться в свои дома.
«Азербайджан также инициировал процесс нормализации и подписания мирного соглашения с Арменией, основанного на нормах и принципах международного права. Это единственный способ добиться долгосрочного мира и стабильности в регионе. Однако, несмотря на искренний подход и приверженность Азербайджана этому процессу, Армения по-прежнему нарушает достигнутые ранее договоренности и срывает переговорный процесс… продолжает военно-политические провокации против суверенитета и территориальной целостности Азербайджана… всеми возможными способами поддерживает сепаратизм на территориях Азербайджана. Недавние так называемые «президентские выборы» незаконного образования в Карабахском регионе Азербайджана стали еще одним явным нарушением суверенитета и территориальной целостности Азербайджана».
Международному сообществу следует возвысить свой глас против агрессивного сепаратизма и строго осудить подобные незаконные деяния. Сепаратизм недопустим, нестерпим в современном мире, стремящемся к миру, благополучию и устойчивому развитию, по словам Сагибы Гафаровой.
Г-жа Гафарова также подчеркнула, что G77 – важная платформа для содействия миру и развитию через международное сотрудничество в рамках ООН.
Наш мир сталкивается с серьезными проблемами, число которых продолжает расти. Наряду с традиционными проблемами возникают и новые. Сложности в решении этих проблем замедляют и даже сдерживают поступательное развитие, приумножают негативные последствия и, таким образом, ещё больше увеличивают разрыв между развитыми и развивающимися странами, по мнению спикера Милли Меджлиса.
«Важными инструментами, предназначенными для решения глобальных проблем, являются Цели устойчивого развития. Но без комплексного подхода к их реализации добиться всестороннего успеха будет сложно. Речь идёт не только об их включении в национальные программы и стратегии… а скорее об объединении усилий посредством поддержки наращивания потенциала, обмена знаниями и наиболее передовым опытом.
Указав на существенную роль науки, технологии и инноваций в достижении Целей устойчивого развития, г-жа Гафарова заметила, что в данном контексте простого признания решающей роли, которую наука, технологии и инновации играют в реализации ЦУР, недостаточно. Интеграцию науки, технологий и инноваций в национальные планы развития следует поощрять посредством широкого сотрудничества в развитии этого потенциала.
В заключение своего выступления Сагиба Гафарова выразила искренние соболезнования от своего имени, а также от имени членов Милли Меджлиса Азербайджанской Республики искренние соболезнования семьям и друзьям погибших в недавних природных катаклизмах в Марокко и Ливии, и пожелала скорейшей ликвидации разрушительных последствий стихийных бедствий в обеих странах.