https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_d7d94f15da247d089acebec98_o.jpg
"Beynəlxalq ictimaiyyət təcavüzkar separatizmə qarşı öz səsini ucaltmalı və belə qanunsuz fəaliyyətləri qəti şəkildə pisləməlidir. Sülh, firavanlıq və davamlı inkişafa can atan müasir dünyada separatizmə dözmək olmaz". Bunu Kuba Respublikasında keçirilən G77+Çin Sammitinin ümumi müzakirələrində çıxışı zamanı Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Ermənistanın regionda vəziyyəti gərginləşdirmək istiqamətində atdığı addımlar barədə danışarkən deyib.
Bu gün Azərbaycanın beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında Ermənistanla normallaşma prosesi və sülh sazişinin imzalanması təşəbbüsü ilə çıxış etdiyini bildirən Milli Məclisin sədri, bunun regionda uzunmüddətli sülh və sabitliyə nail olmağın yeganə yolu olduğunu qeyd edib. Spiker diqqətə çatdırıb ki, ölkəmizin proseslərə səmimi yanaşması, sadiqlik nümayiş etdirməsi fonunda Ermənistan əvvəllər əldə edilmiş razılaşmaları pozur, Azərbaycan ərazilərində separatizmi dəstəkləməklə ölkəmizin suverenliyi və ərazi bütövlüyünə qarşı hərbi-siyasi təxribatlarını davam etdirir. Bu yaxınlarda Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində qeyri-qanuni qurumun keçirdiyi qondarma “prezident seçkiləri” Azərbaycanın suverenliyi və ərazi bütövlüyünün növbəti dəfə aşkar şəkildə pozulması idi.
Milli Məclisin sədri qeyd edib ki, bu gün sülh və təhlükəsizlik olmadan davamlı inkişafa nail olmaq mümkün deyil. O, diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan 2020-ci ildə öz ərazilərini 30 illik erməni işğalından azad etdikdən sonra bu ərazilərdə genişmiqyaslı bərpa və yenidənqurma işlərinə başlayıb. İndi bu, Azərbaycanın inkişaf prioritetinin əsas istiqamətlərindən biridir. İşğalın dağıdıcı təsirlərini nəzərə alsaq, biz kifayət qədər böyük problemlə üz-üzəyik, çünki 8 şəhər və yüzlərlə kənd, habelə bütün infrastrukturu sıfırdan qurmaq lazımdır. Lakin Azərbaycan böyük addımlar atır, ərazilərin azad edilməsindən keçən qısa müddət ərzində keçmiş məcburi köçkünlər artıq öz evlərinə qayıtmağa başlayıblar.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_d7d94f15da247d089acebec98_o.jpg
"The international community ought to raise its voice against aggressive separatism and condemn such illegal acts sternly. Separatism is unacceptable, intolerable in the modern world trying for peace, prosperity and sustainable development," Chair of the Milli majlis Sahiba Gafarova said at the general debate arranged at the G77+ China Summit in Cuba.
‘Azerbaijan initiated normalisation and a peace treaty with Armenia to rely on international law standards and principles. This is the only way to achieve lasting peace and stability in the region. However, Armenia continues breaking earlier arrangements and undermining the negotiations despite Azerbaijan’s frank approach and commitment to this process… Armenia continues military and political provocations against the sovereignty and territorial integrity of Azerbaijan… supports separatism in the territories of Azerbaijan by any means possible. The recent so-called “presidential elections” of the illegal formation in Azerbaijan’s Garabagh Region came as another sheer violation of Azerbaijan’s sovereignty and territorial integrity,’ Mrs Gafarova continued.
According to the head of the legislative assembly of Azerbaijan, Sustainable development is unobtainable without peace and security today. Azerbaijan busied herself with the large-scale restoration of her formerly captured lands following their liberation from the three-decades-long occupation in 2020. It is now one of the staple development priorities of Azerbaijan. The country is facing a rather serious task to tackle, not least of building eight towns and hundreds of villages from scratch given the devastation that the occupation left behind. None the less, Azerbaijan is making good: the erstwhile IDP have begun to return to their homelands after only a relatively short while since those lands were liberated.