Sahibə Qafarova Macarıstan Prezidenti Katalin Novak ilə görüşüb
Sahibə Qafarova Macarıstan Prezidenti Katalin Novak ilə görüşüb Sahibə Qafarova Macarıstan Prezidenti Katalin Novak ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova sentyabrın 14-də Macarıstan Prezidenti Katalin Novak ilə görüşüb. Azərbaycanın parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan Katalin Novak, ailə dəyərlərinə böyük önəm verən Macarıstanın təşəbbüsü ilə keçirilən sammitdə Azərbaycanın iştirakının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bildirən Katalin Novak, qarşılıqlı səfərlərin bu əlaqələrin daha da inkişafına təkan verdiyini diqqətə çatdırıb. O, ölkələrimizin müxtəlif istiqamətlərdə uğurlu əməkdaşlığını  qeyd edib.
Prezident Katalin Novak xalqımızın zəngin milli-mənəvi dəyərlərə malik olduğunu vurğulayaraq, qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı da macar xalqı kimi, ailə dəyərlərinə çox böyük önəm verir.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirərək, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını Macarıstan Prezidentinə çatdırıb.
5-ci Budapeşt Demoqrafik Sammitinin çox mühüm beynəlxalq forum olduğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova əlavə edib ki, Azərbaycan  Macarıstanın cəmiyyətin əsas vahidi kimi ailələri qorumaq və dəstəkləmək səylərini yüksək qiymətləndirir.
Sammit haqqında təəssüratlarını bölüşən Sahibə Qafarova həm dövlət başçısının, həm də Baş nazir Viktor Orbanın ailə dəyərləri haqqında fikirlərinə toxunaraq, bildirib ki, Azərbaycan və Macarıstanın bu mövzuda mövqeləri üst-üstə düşür və bu məsələlərdə birlikdə fəaliyyət göstərmək vacibdir. Ailə dəyərləri Azərbaycan cəmiyyəti üçün çox önəmlidir və dövlətin himayəsindədir. Azərbaycan və Macarıstanın dövlət başçıları arasında ailə dəyərlərinin qorunması sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı barədə fikir mübadiləsi aparıldığı da xatırlanıb. Görüşdə diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan və macar xalqları oxşar ailə dəyərlərini bölüşür. Bu gün həm Macarıstan Prezideti və Baş nazirinin, həm də Azərbaycan Milli Məclis sədrinin çıxışlarında iki ölkənin eyni ailə dəyərlərinə malik olması vurğulanıb.
Görüşdə həmçinin ölkələrimiz arasında  əməkdaşlıq gündəliyinin kifayət qədər zəngin olduğu ifadə olunub. Vurğulanıb ki, ölkələrimiz arasında iqtisadi, enerji, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, turizm, təhsil və digər sahələrdə fəal əməkdaşlıq mövcuddur. Sahibə Qafarova ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq və dostluq əlaqələrinin inkişaf etdiyini vurğulayıb. O, 2021-ci ildə Macarıstana baş tutmuş səfərini xatırladaraq, səfər çərçivəsində keçirilən görüşlərin və aparılan müzakirələrin parlamentlərimiz arasında münasibətlərin inkişafına töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, parlamentlərimiz bir çox beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində yaxşı səviyyədə əməkdaşlıq edir.

Sahiba Gafarova Speaks with President of Hungary Katalin Novák Sahiba Gafarova Speaks with President of Hungary Katalin Novák
Chair of the Milli Majlis Sahiba Gafarova met with President of Hungary Katalin Novak on 14 September.
President Novák greeted her guest cordially and underlined the importance of Mrs Gafarova’s participation in the forum organised and held upon the initiative of Hungary as a country attaching great importance to family values.
President Novák mentioned the high level of bilateral relations and their progress being ensured by reciprocal visits. She also referred to the fruitful bilateral co-operation in various areas.
It was emphasised that our nation has rich national-spiritual values and that the Azerbaijani people, like the Hungarian people, find family values especially important.
Mrs Gafarova expressed gratitude for hospitality and conveyed greetings of President Ilham Aliyev to President Katalin Novak.
The V Budapest Demographic Summit is a particularly important international forum, according to Mrs Gafarova who added that Azerbaijan highly appreciates Hungary's efforts to protect and support the family as the main unit of society.
As she was sharing her impressions of the forum, Sahiba Gafarova recalled the words of Hungary’s Head of State and PM Victor Orban about family values. The relevant positions of Azerbaijan and Hungary coincide, Mrs Gafarova remarked. It is necessary to combine forces in this area, it was said. Family values are of immense significance to the Azerbaijani society and are constantly in the caring focus of the State.
The exchange of opinions between the leaders of Azerbaijan and Hungary about promotion of international co-operation to keep family values intact was brought up again.
Azerbaijani and Hungarian peoples shared akin family staples, as was mentioned in today’s speeches of Hungarian President and PM and Speaker of the Milli Majlis.
The rich enough bilateral co-operation agenda was brought up then. It was mentioned that the two countries actively co-operated in the economic, energy, transport, agricultural, tourism, educational and other areas. The strategic partnership and friendship are progressing too, according to Mrs Gafarova who recalled her visit to Hungary in 2021. The meetings and discussions held during that visit promoted a continued growth of the relations between our parliaments which co-operate substantially in many inter-parliamentary organisations.