Sahibə Qafarova Macarıstan Prezidenti Katalin Novak ilə görüşüb
Sahibə Qafarova Macarıstan Prezidenti Katalin Novak ilə görüşüb Sahibə Qafarova Macarıstan Prezidenti Katalin Novak ilə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova sentyabrın 14-də Macarıstan Prezidenti Katalin Novak ilə görüşüb. Azərbaycanın parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan Katalin Novak, ailə dəyərlərinə böyük önəm verən Macarıstanın təşəbbüsü ilə keçirilən sammitdə Azərbaycanın iştirakının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb.
Ölkələrimiz arasında münasibətlərin yüksək səviyyədə olduğunu bildirən Katalin Novak, qarşılıqlı səfərlərin bu əlaqələrin daha da inkişafına təkan verdiyini diqqətə çatdırıb. O, ölkələrimizin müxtəlif istiqamətlərdə uğurlu əməkdaşlığını  qeyd edib.
Prezident Katalin Novak xalqımızın zəngin milli-mənəvi dəyərlərə malik olduğunu vurğulayaraq, qeyd edib ki, Azərbaycan xalqı da macar xalqı kimi, ailə dəyərlərinə çox böyük önəm verir.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirərək, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin salamlarını Macarıstan Prezidentinə çatdırıb.
5-ci Budapeşt Demoqrafik Sammitinin çox mühüm beynəlxalq forum olduğunu bildirən spiker Sahibə Qafarova əlavə edib ki, Azərbaycan  Macarıstanın cəmiyyətin əsas vahidi kimi ailələri qorumaq və dəstəkləmək səylərini yüksək qiymətləndirir.
Sammit haqqında təəssüratlarını bölüşən Sahibə Qafarova həm dövlət başçısının, həm də Baş nazir Viktor Orbanın ailə dəyərləri haqqında fikirlərinə toxunaraq, bildirib ki, Azərbaycan və Macarıstanın bu mövzuda mövqeləri üst-üstə düşür və bu məsələlərdə birlikdə fəaliyyət göstərmək vacibdir. Ailə dəyərləri Azərbaycan cəmiyyəti üçün çox önəmlidir və dövlətin himayəsindədir. Azərbaycan və Macarıstanın dövlət başçıları arasında ailə dəyərlərinin qorunması sahəsində beynəlxalq əməkdaşlığın inkişafı barədə fikir mübadiləsi aparıldığı da xatırlanıb. Görüşdə diqqətə çatdırılıb ki, Azərbaycan və macar xalqları oxşar ailə dəyərlərini bölüşür. Bu gün həm Macarıstan Prezideti və Baş nazirinin, həm də Azərbaycan Milli Məclis sədrinin çıxışlarında iki ölkənin eyni ailə dəyərlərinə malik olması vurğulanıb.
Görüşdə həmçinin ölkələrimiz arasında  əməkdaşlıq gündəliyinin kifayət qədər zəngin olduğu ifadə olunub. Vurğulanıb ki, ölkələrimiz arasında iqtisadi, enerji, nəqliyyat, kənd təsərrüfatı, turizm, təhsil və digər sahələrdə fəal əməkdaşlıq mövcuddur. Sahibə Qafarova ölkələrimiz arasında strateji tərəfdaşlıq və dostluq əlaqələrinin inkişaf etdiyini vurğulayıb. O, 2021-ci ildə Macarıstana baş tutmuş səfərini xatırladaraq, səfər çərçivəsində keçirilən görüşlərin və aparılan müzakirələrin parlamentlərimiz arasında münasibətlərin inkişafına töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb. Qeyd olunub ki, parlamentlərimiz bir çox beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində yaxşı səviyyədə əməkdaşlıq edir.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_a8d46a45c1fe12f27627a43c9_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 14-го сентября встретилась с президентом Венгрии Каталин Новак, которая сердечно приветствовала гостью и подчеркнула важность участия г-жи Гафаровой в саммите, проведённом по инициативе придающей большое значение семейным ценностям Венгрии.
Г-жа Новак упомянула высокий уровень двусторонних отношений и вклад в их дальнейшее развитие встречных визитов. Она также отметила плодотворное сотрудничество между нашими странами в различных областях.
Было подчёркнуто, что наш народ обладает богатыми национальными -духовными ценностями и что азербайджанский народ, как и венгерский, придаёт большое значение семейным ценностям.
Сагиба Гафарова выразила признательность за оказанное радушие и передала Президенту Новак приветствия Президента Ильхама Алиева.
5-й Будапештский Демографический Саммит – очень важный международный форум, по словам Сагибы Гафаровой, добавившей, что Азербайджан высоко ценит усилия Венгрии по защите и поддержке семьи как главной ячейки общества.
Делясь затем впечатлениями от саммита, Сагиба Гафарова упомянула высказывания главы государства и премьер-министра Виктора Орбана о семейных ценностях, заметив совпадение соответствующих позиций, занимаемых Азербайджаном и Венгрией. Следует объединить усилия в данной сфере, по мнению г-жи Гафаровой. Семейные ценности имеют огромное значение для азербайджанского общества, и неизменно находятся в поле зрения нашего государства.
Также был отмечен обмен мнениями между главами государств Азербайджана и Венгрии о развитии международного сотрудничества в области сохранения семейных ценностей. На встрече было отмечено, что азербайджанский и венгерский народ разделяют схожие семейные ценности, как было подчёркнуто в сегодняшних речах президента и премьер-министра Венгрии и председателя Милли Меджлиса Азербайджана.
Как было сказано на встрече, повестка сотрудничества между нашими странами достаточно насыщено. Налажено активное сотрудничество в экономической, энергетической, транспортной, сельскохозяйственной, туристической, образовательной и других сферах. Развиваются отношения стратегического партнерства и дружбы, по словам г-жи Гафаровой, упомянувшей свой визит в Венгрию в 2021-м году. Проведённые в ходе той поездки встречи и обсуждения способствовали развитию отношений между нашими парламентами, которые основательно сотрудничают во многих межпарламентских организациях.