Sahibə Qafarova Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rumen Radevlə görüşüb
Sahibə Qafarova Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rumen Radevlə görüşüb Sahibə Qafarova Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rumen Radevlə görüşüb
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Bolqarıstan Respublikasının Prezidenti Rumen Radevlə görüşüb.
Azərbaycan parlament rəhbərini səmimiyyətlə salamlayan dövlət başçısı qeyd edib ki, Azərbaycan və Bolqarıstan sadəcə strateji tərəfdaş ölkələr deyil, həm də çox yaxın ölkələrdir. Ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli siyasi dialoq müntəzəm xarakter daşıyır. Onun sözlərinə görə, Azərbaycan və Bolqarıstan beynəlxalq müstəvidə baş verən bir çox proseslərə də eyni baxışlara malikdir, ölkələrimizin regionlarımızın sabitliyinə və təhlükəsizliyinə dair mövqeləri eynidir. Bolqarıstan Prezidenti ikitərəfli münasibətlərin inkişafında yüksək səviyyəli səfərlərin əhəmiyyətini qeyd edərək, Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin 2022-ci ildə və bu il Bolqarıstana, özünün isə 2023-cü ilin martında Azərbaycana səfərlərini xoş təəssüratlarla xatırlayıb.
Bolqarıstan Prezidenti, digər sahələrdə olduğu kimi, parlamentlər arasında əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edərək, bu istiqamətdə də təmasların sıxlaşdırılmasının ikitərəfli münasibətlərin daha da inkişafına töhfə verəcəyini bildirib.
O, həmçinin regionda sülh və təhlükəsizliyin təmin olunmasını istədiklərini, sülh danışıqlarını dəstəklədiklərini diqqətə çatdırıb.
Rumen Radev Azərbaycanla Bolqarıstan arasında enerji sahəsində də uğurlu nəticələrin müşahidə edildiyini qeyd edərək, bildirib ki, Azərbaycan qazı artıq Bolqarıstana gəlib çatıb. Strateji tərəfdaşlıq münasibətlərimiz yalnız enerji sahəsini əhatə etmir. Ölkələrimiz arasında digər sahələrdə də uğurlu əlaqələr mövcuddur. Azərbaycan və Bolqarıstan Avropa İttifaqının enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı strateji baxışını icra etdi.
“Həmrəylik Halqası - STRİNG layihəsinin ölkələrimizin birgə təşəbbüsü olduğunu deyən Rumen Radev, həmçinin bildirib ki, SOCAR-ın Bolqarıstanda ofisinin açılması da bu sahədə uğurlu əməkdaşlığı göstərir.
O, həmçinin ölkələrimiz arasında yaşıl enerji sahəsində də əməkdaşlıq üçün yaxşı imkanların olduğunu qeyd edib.
Göstərilən yüksək səviyyəli qonaqpərvərliyə görə minnətdarlığını bildirən Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova, Azərbaycan Prezidenti cənab İlham Əliyevin salamlarını Bolqarıstanın dövlət başçısına çatdırıb. O, dövlət başçılarının qarşılıqlı səfərlərinin, aparılan müsbət danışıqların ölkələrimiz arasında münasibətlərin inkişafında vacib rolunu qeyd edib. Spiker deyib ki, Prezident İlham Əliyevin 2022-ci ilin sentyabr - oktyabr aylarında rəsmi səfəri zamanı istifadəyə verilən Yunanıstan-Bolqarıstan Qaz İnterkonnektoru bu əməkdaşlıqda yeni səhifə açıb.
Bu səfərin onun Azərbaycan Milli Məclisinin sədri kimi Bolqarıstana ilk rəsmi səfəri olduğunu xatırladan spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, Azərbaycan ilə Bolqarıstan parlamentləri arasında əməkdaşlığın inkişafında qarşılıqlı səfərlər mühüm rol oynayır. O həmçinin, parlamentlərimizin müxtəlif beynəlxalq parlament təşkilatları çərçivəsində sıx əməkdaşlığının daha da inkişafı üçün yaxşı imkanlar olduğunu, dostluq qruplarının birgə fəaliyyətinin bu istiqamətdə önəmini qeyd edib. Spikerin sözlərinə görə, dostluq qrupları müntəzəm təmaslar, dialoq və fikir mübadiləsi ilə parlamentlərimiz arasında körpü rolunu oynayır.
Sahibə Qafarova, həmçinin parlament komitələrinin işi vasitəsilə parlamentlər arasında əlaqələrin daha da dərinləşdirilməsi imkanları barədə də danışıb.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova görüşdə 2020-ci ildə Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbə və öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsindən sonra regionda yeni yaranmış vəziyyət barədə məlumat verib. Spiker hazırda Azərbaycanın öz imkanları hesabına işğaldan azad olunmuş ərazilərimizdə genişmiqyaslı yenidənqurma və bərpa işləri həyata keçirildiyini, işğal qurbanı olmasına baxmayaraq, ölkəmizin beynəlxalq hüququn 5 prinsipinə, o cümlədən bir-birinin ərazi bütövlüyünə və beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədlərinin toxunulmazlığına, qarşılıqlı hörmətə əsaslanan sülh müqaviləsinin imzalanması təşəbbüsü ilə çıxış etdiyini, Ermənistanın Azərbaycanın ərazi bütövlüyünə və suverenliyinə qarşı siyasi-hərbi təxribatlarını davam etdirdiyini diqqətə çatdırıb.
O, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistan tərəfindən qondarma rejimin “prezident seçkiləri”nin ölkəmizin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün, Azərbaycan Konstitusiyasının və qanunvericiliyinin, habelə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulması olduğunu qeyd edərək, beynəlxalq birliyin bütün üzvlərini Azərbaycanın suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşı yönəlmiş bu akta düzgün siyasi qiymət verməyə, təcavüzkar separatizmə qarşı öz səslərini ucaltmağa və adı çəkilən qanunsuz fəaliyyətləri qəti şəkildə pisləməyə çağırıb.
Sahibə Qafarova həmçinin, Ermənistanın “blokada”, “humanitar böhran” barədə yalan və əsassız iddiaları ilə bağlı məlumat verərək, deyib ki, Ermənistan bu cür həqiqətdən uzaq, uydurma iddiaları gündəmə gətirməklə Azərbaycanın suverenliyini və ərazi bütövlüyünü birbaşa hədəfə alıb. Spiker deyib ki, Azərbaycan Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılmasına, suverenlik və ərazi bütövlüyünə qarşılıqlı hörmət əsasında sülh sazişinin imzalanmasına sadiqdir, o cümlədən Qarabağ bölgəsinin etnik erməni sakinlərinin ölkəmizin bərabərhüquqlu vətəndaşları kimi reinteqrasiyası üçün səylər göstərir.
Görüşdə humanitar sahədə də əməkdaşlığın vacibliyini qeyd edən spiker Sahibə Qafarova bildirib ki, Azərbaycan və Bolqarıstan xalqları arasında dostluq dövlətlərarası münasibətlərin inkişafı üçün möhkəm əsasdır. Xalqlarımız arasında humanitar əlaqələr zəngin tarixə malikdir. Xalqlarımızın mədəniyyət, incəsənət, elm sahələrində əməkdaşlığını sübut edən çoxlu faktlar var. Təhsil, elm, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq xalqlarımızın bir-birinə daha da yaxınlaşmasına xidmət edir. O, xüsusilə 2016-cı ildə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Veliko Tırnovo şəhərinin Trapezitsa Memarlıq Muzeyi Qoruğunun bərpa edilməsinin sıx humanitar əlaqələrimizin daha bir nümunəsi olduğunu vurğulayıb. Həmçinin, 2022-ci ilin sentyabrında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa ilə Veliko Tırnovo şəhərləri arasında qardaşlıq əlaqələrinin yaradılması haqqında Memorandumun da önəmi ifadə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_1da9c6685d8b8f3a3e972684d_o.jpg
Состоялась встреча спикера Милли Меджлиса Сагибы Гафаровой с президентом Республики Болгария Руменом Радевым.
Глава Болгарии тепло приветствовал лидера азербайджанского парламента, отметив, что Азербайджан и Болгария являются не только стратегическими партнерами, но и очень близкими странами, между которыми налажен регулярный высокоуровневый политический диалог. По словам г-на Радева, Азербайджан и Болгария имеют схожие взгляды на многие процессы, происходящие на международной арене, а их позиции по стабильности и безопасности в нашем регионе совпадают. Г-н Радев отметил важность взаимных визитов высокого уровня для развития двусторонних отношений и с удовлетворением вспомнил о визите президента Азербайджана Ильхама Алиева в Болгарию в 2022-м году, а также о своём собственном визите в Азербайджан в марте 2023-го года.
Подчёркивая необходимость сотрудничества между парламентами, как и в других областях, президент Болгарии заявил, что укрепление контактов в этом направлении дополнительно способствует развитию двусторонних отношений.
Г-н Радев также выразил заинтересованность Болгарии в обеспечении мира и безопасности в регионе и её поддержке мирным переговорам.
Румен Радев отметил, что во взаимодействии между Азербайджаном и Болгарией в сфере энергетики наблюдаются успешные результаты, а газ из Азербайджана уже поставляется в Болгарию. Стратегические партнёрство наших стран, однако, шире одной лишь энергетической области: у нас также существуют плодотворные связи в других областях. Азербайджан и Болгария реализуют стратегическое видение Европейского союза по энергетической безопасности. Проект СТРИНГ «Кольцо солидарности» – совместная инициатива наших государств, подчеркнул Румен Радев, добавив, что открытие офиса ГНКАР в Болгарии – ещё один показатель успешного взаимодействия.
Кроме того, по словам г-на Радева, имеются хорошие возможности развития сотрудничества в области «зелёной энергии».
Выразив благодарность за оказанное щедрое гостеприимство, лидер Милли Меджлиса Сагиба Гафарова передала президенту Болгарии Румену Радеву приветствия президента Азербайджана Ильхама Алиева. Она затем говорила о важной роли встречных визитов глав государств и проведённых переговоров в развитии отношений между нашими странами. Греко-болгарская газовая смычка, введённая в эксплуатацию во время официального визита Президента Алиева в сентябре-октябре 2022-го года, открыла новую страницу в истории этого сотрудничества, по словам г-жи Гафаровой.
Отметив, что этот её первый официальный визит в Болгарию в качестве спикера Милли Меджлиса Азербайджана, Сагиба Гафарова отметила, что взаимные визиты играют важную роль в развитии сотрудничества между двумя парламентами. Она также подчеркнула наличие хороших возможностей для продолжения развития тесного сотрудничества нашими законодательными собраниями под эгидой различных межпарламентских организаций и, в этой связи, значение совместной деятельности групп дружбы. По её словам, группы дружбы служат мостом между парламентами посредством регулярных контактов, диалога и обмена мнениями.
Г-жа Гафарова также рассказала о возможностях дальнейшего углубления связей через работу парламентских комитетов.
Затем г-жа Гафарова поведала собеседнику о новой реальности в нашем регионе после победы Азербайджана в Отечественной войны 2020-го года, увенчавшейся восстановлением территориальной целостности нашей страны. Ныне Азербайджан своими силами восстанавливает освобождённые территории. Являясь жертвой агрессии, наше государство, тем не менее, первым заговорило о мире и предложило подписание мирного договора, который бы основывался на пяти принципах международного права, включая взаимное признание территориальной целостности и уважение неприкасаемости признанных международно границ, однако Армения продолжает провокации против территориальной целостности и суверенитета Азербайджана, говорила Сагиба Гафарова.
Отметив, что «президентские выборы» марионеточного режима, созданного Арменией в Карабахском регионе Азербайджана, грубо нарушают суверенитет и территориальную целостность, конституцию и законодательство нашей страны, а также нормы и принципы международного права, г-жа Гафарова призвала всех членов международного сообщества дать правильную политическую оценку этому акту. Она призвала их возвысить свои голоса против сепаратизма и решительно осудить упомянутую незаконную деятельность.
Говоря далее о безосновательных заявлениях Армении о «блокаде» и «гуманитарном кризисе», глава Милли Меджлиса заметила, что, опять же, эти весьма далёкие от истины претензии нацелены на суверенитет Азербайджана и целостность его территории. Азербайджан, меж тем, остаётся привержен идеям нормализации отношений с Арменией и подписания отмеченного уже мирного договора, в то же время, прилагая усилия для реинтеграции армянских жителей Карабахского региона в своё гражданское общество как равноправных граждан государства.
Г-жа Гафарова отметила и значение сотрудничества между нами в гуманитарной сфере, сотрудничества, имеющего насыщенную историю, описав при этом дружбу между двумя народами как солидную основу для прогресса межгосударственных отношений. Есть много фактов, доказывающих наличие взаимодействия наших народов в сфере культуры, искусств и науки. Связи в таких областях, как образование, наука и культура ещё более сближают азербайджанский и болгарский народы. В частности, в 2016-м году при поддержке Фонда Гейдара Алиева в городе Велико-Тырново был отреставрирован архитектурный музей-заповедник Трапезица, что явилось очередным проявлением наших тесных гуманитарных связей, а в сентябре 2022-го года был подписан важный меморандум о побратимстве между культурной столицей Азербайджана городом Шуша и тем же Велико-Тырново, заметила г-жа Гафарова.