https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_164490310467f35a794662d43_o.jpg
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova sentyabrın 12-də Bolqarıstan Respublikasının Baş naziri Nikolai Denkov ilə görüşüb.
Görüşdə ölkələrimiz arasında münasibətlərin uğurlu inkişafından məmnunluq qeyd edilib. Vurğulanıb ki, dost və strateji tərəfdaş olan ölkələrimiz arasında yüksək səviyyəli siyasi dialoq digər sahələrdə də uğurlu əməkdaşlıq üçün zəngin baza yaradır. Xüsusilə 2015-ci ildə Bolqarıstan və Azərbaycan arasında imzalanmış Strateji tərəfdaşlıq haqqında Birgə Bəyannamə münasibətlərimizi keyfiyyətcə yeni səviyyəyə yüksəldib. Bildirilib ki, iqtisadi əlaqələr ölkələrimiz arasında ikitərəfli münasibətlərin əsas komponentlərindən biridir. O cümlədən, ölkələrimiz arasında əlaqələrin əsas istiqamətlərindən biri də enerji sahəsində əməkdaşlıqdır. Baş nazir Nikolai Denkov ikitərəfli əlaqələrin inkişafında parlamentlərarası əməkdaşlığın da vacibliyini qeyd edərək, Milli Məclis sədrinin bu səfərinin münasibətlərin inkişafına töhfə verəcəyinə inamını ifadə edib.
Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova Azərbaycanda müxtəlif sahələrə investisiya imkanlarını, Azərbaycanın müasir nəqliyyat infrastrukturunu və tranzit ölkə kimi mühüm rolunu qeyd edərək, müxtəlif sahələrdə ikitərəfli əməkdaşlığın daha da inkişaf etdirilməsi üçün geniş imkanların mövcud olduğunu bildirib. Milli Məclisin sədri Ticarət-iqtisadi və elmi-texniki əməkdaşlıq üzrə Birgə Komissiyanın səmərəli fəaliyyətinin əməkdaşlıq sahələrinin şaxələndirilməsinə imkan verəcəyini qeyd edib.
Baş nazir Nikolai Denkov deyib ki, Bolqarıstan Azərbaycanda nəqliyyat və logistika sahəsinin, nəqliyyat dəhlizlərinin inkişafında, o cümlədən, əczaçılıq, informasiya texnologiyaları sahələrində əməkdaşlığın genişləndirilməsində maraqlıdır.
Görüşdə humanitar sahədə də əməkdaşlıq diqqətə çatdırılaraq, qeyd edilib ki, Azərbaycan və Bolqarıstan xalqları arasında dostluq dövlətlərarası münasibətlərin inkişafı üçün möhkəm əsasdır. Xalqlarımız arasında humanitar əlaqələr zəngin tarixə malikdir. Təhsil, elm, mədəniyyət sahələrində əməkdaşlıq, qarşılıqlı əsasda mədəni tədbirlərin keçirilməsi kimi tədbirlər xalqlarımızın bir-birinə daha da yaxınlaşmasına xidmət edir. Xüsusilə, 2016-cı ildə Heydər Əliyev Fondunun dəstəyi ilə Veliko-Tırnovo şəhərinin Trapezitsa Memarlıq Muzeyi Qoruğunun bərpa edilməsinin sıx humanitar əlaqələrimizin daha bir nümunəsi olduğu vurğulanıb. Həmçinin, 2022-ci ilin sentyabrında Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı Şuşa ilə Veliko Tırnovo şəhərləri arasında qardaşlıq əlaqələrinin yaradılması haqqında Memorandumun da önəmi ifadə edilib.
Görüşdə Milli Məclisin sədri Sahibə Qafarova 2020-ci ildə Azərbaycanın Vətən müharibəsində əldə etdiyi qələbə və öz ərazi bütövlüyünü bərpa etməsindən sonra regionda yeni yaranmış vəziyyət haqqında məlumat verib.
Ermənistanın Laçın yolu ətrafında apardığı yalan və uydurma təbliğata diqqət çəkən Milli Məclisin sədri vurğulayıb ki, Laçın yolu açıq olub və indi də açıqdır. Orada hər hansı blokadadan söhbət belə gedə bilməz. Laçın yolu Azərbaycanın ərazisidir. 2023-cü ilin aprel ayında Azərbaycan Respublikası beynəlxalq hüququn normalarına müvafiq surətdə öz suveren hüququnu həyata keçirərək Laçın sərhəd-buraxılış məntəqəsini qurub. Spiker Sahibə Qafarova xatırladıb ki, Azərbaycan Xankəndi şəhərinə və ətraf kəndlərə humanitar yüklərin daşınması üçün Ağdam-Xankəndi yolunu təklif edib və bu təklif beynəlxalq səviyyədə də dəstək alıb. Amma təəssüf ki, Ermənistan bu yoldan istifadə etmək istəmir. Qarabağda yaşayan erməni sakinlərin Azərbaycan vətəndaşları olduqlarını bildirən Sahibə Qafarova xatırladıb ki, onların Azərbaycan cəmiyyətinə reinteqrasiyası istiqamətində lazımi addımlar atılıb. Cənab Prezident İlham Əliyev də dəfələrlə deyib ki, Qarabağda yaşayan ermənilər bizim vətəndaşlarımızdır və Azərbaycan vətəndaşları hansı hüquqlara malikdirlərsə, ermənilər də o hüquqlara malik olacaqlar. Milli Məclisin sədri bir daha bəyan edib ki, Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində “gərgin humanitar vəziyyət”in yaranması, bölgədə yaşayan erməni milliyyətli sakinlərin guya ərzaq və dərman çatışmazlığı ilə üzləşməsi barədə Ermənistan tərəfindən irəli sürülən absurd iddialar beynəlxalq ictimaiyyəti çaşdırmağa yönələn və Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü və suverenliyini hədəf alan manipulyasiyadan başqa bir şey deyil.
Görüşdə spiker Azərbaycanın Qarabağ bölgəsində Ermənistan tərəfindən yaradılmış qeyri-qanuni, qondarma rejimin “prezident seçkiləri”nə də münasibət bildirərək, bu təxribatçı addımı ölkəmizin suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün, Azərbaycan Konstitusiyasının və qanunvericiliyinin, habelə beynəlxalq hüququn norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulması kimi dəyərləndirib.
Sahibə Qafarova diqqətə çatdırıb ki, Azərbaycan xalqı sülh və sabitlik istəyir. Münaqişə qurbanı olmasına baxmayaraq, məhz Azərbaycan Cənubi Qafqazda uzunmüddətli sülh və sabitliyin bərqərar edilməsi, Ermənistanla münasibətlərin beynəlxalq hüququn normaları və prinsipləri əsasında normallaşması üçün sülh təşəbbüsü irəli sürüb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_164490310467f35a794662d43_o.jpg
Председатель Милли Меджлиса Сагиба Гафарова 12-го сентября встретилась с премьер-министром Республики Болгария Николаем Денковым.
Собеседники выразили довольство плодотворным развитием двусторонних отношений и подчеркнули, что высокоуровневый политический диалог между двумя дружественными государствами, да к тому же и стратегическими партнёрами создаёт солидную основу для развития взаимодействия и в других областях. Особенно было упомянуто подписанное в 2015-м году совместное заявление о стратегическом сотрудничестве, поднявшее взаимодействие двух государств на качественно новый уровень. Экономические связи представляют собою один из основных компонентов двустороннего взаимодействия; в том числе, среди центральных сфер совместного приложения усилий – энергетическая сфера. Г-н Денков указал на важность межпарламентского сотрудничества для развития наших связей и выразил уверенность в том, что приезд спикера азербайджанского парламента внесёт свой вклад в прогресс этих связей.
Спикер Сагиба Гафарова, отметив инвестиционные возможности Азербайджана в различных сферах, а также имеющуюся в стране современную транспортную инфраструктуру и важную роль Азербайджана как транзитного государства, упомянула и наличие широких возможностей для дальнейшего развития двустороннего сотрудничества в разных областях. По её словам, эффективная деятельность совместной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству позволит диверсифицировать наше сотрудничество.
Как заметил ПМ Николай Денков, Болгария заинтересована в развитии транспортной и логистической сфер, а также транспортных коридоров в Азербайджане, а кроме того, в расширении сотрудничества в фармацевтике и области информационных технологий.
Говорилось в ходе беседе и о гуманитарном сотрудничестве. Было отмечено, что дружба азербайджанского и болгарского народов является прочной основой для развития межгосударственных отношений, и что двусторонние гуманитарные связи обладают богатой историей. Сотрудничестве в образовании, науках и культурной сфере и совместное проведение культурных мероприятий делают наши народы ещё ближе. В частности, в 2016-м году при поддержке Фонда Гейдара Алиева в городе Велико-Тырново был отреставрирован архитектурный музей-заповедник Трапезица, что явилось очередным проявлением наших тесных гуманитарных связей, а в сентября 2022-го года был подписан важный меморандум о побратимстве между культурной столицей Азербайджана городом Шуша и тем же Велико-Тырново.
Сагиба Гафарова затем рассказала собеседнику и новой региональной реальности, сложившейся после победы Азербайджана в Отечественной войне 2020-го года, которая привела к восстановлению целостности национальной территории нашей страны.
Обращая внимание г-на Денкова на кампанию лжи и выдумок, развёрнутых Арменией вокруг Лачынской дороги, г-жа Гафарова подчеркнула, что эта дорога открыта для проезда и была открыта всегда, и никакой блокады её просто нет. Лачынская дорога – часть азербайджанской территории, и в апреле 2023-го года Азербайджанская Республика установила на своей суверенной территории, согласно международным правовым нормам и используя своё суверенное право, пограничный КПП на Лачынской дороге. Азербайджан, заметила г-жа Гафарова, предложила использование дороги Агдам-Ханкенди для доставки гуманитарных грузов в Ханкенди и окрестные сёла, и это предложение было поддержано на международном уровне, но, увы, не Арменией, которая не желает использовать предложенный маршрут. Проживающие в Карабахе армяне являются азербайджанскими гражданами и уже предприняты шаги по их реинтеграции в азербайджанское общество. Президент Азербайджана Ильхам Алиев не раз уже заявлял, что живущие в Карабахе армяне – наши граждане, которые будут пользоваться теми же правами, что и прочие их сограждане. Г-жа Гафарова заметила вновь, что абсурдные заявления Армении о «тяжком гуманитарном положении» в Карабахском районе Азербайджана и о недостатке провизии и лекарств для армянского населения района призваны сбить с толку международное сообщество, не будучи ничем иным, как манипуляциями, нацеленными против территориальной целостности и суверенитета Азербайджана.
Были, кроме того, прокомментированы «президентские выборы», организованные незаконной кликой, созданной Арменией в Карабахском регионе Азербайджана. Это – провокация и грубое нарушение суверенитета и территориальной целостности нашей страны, её конституции и законодательства, но также норм и принципов международного права.
Г-жа Гафарова подчеркнула, что азербайджанский народ хочет мира и стабильности. Несмотря на то, что Азербайджан был жертвой конфликта, именно он и выдвинул мирную инициативу для установления долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе и нормализации отношений с Арменией на основе норм и принципов международного права.