https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_587f1d716fb6bc4d596b94e22_o.jpg
Bolqarıstan Milli Assambleyasının Bolqarıstan-Azərbaycan parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri Həmid Həmid Milli Məclisinin sədri Sahibə Qafarovaya məktub ünvanlayıb.
O, Azərbaycanla parlamentlərarası dostluq qrupunun rəhbəri qismində son illər Cənubi Qafqaz regionunda cərəyan edən prosesləri diqqətlə izlədiyini bildirib, nəhayət regionda uzunmüddətli sülhün və sabitliyin bərqərar olması üçün zamanın yetişdiyini bildirib.
Məktubda Azərbaycanın öz ərazilərini erməni işğalından azad etdikdən sonra beynəlxalq hüququn norma və prinsipləri əsasında Ermənistanla münasibətlərin normallaşdırılması və sülh sazişinin imzalanması təşəbbüsü ilə çıxış etdiyi vurğulanıb. İstənilən anlaşmanın ölkələrin bir-birilərinin suverenliyinə və ərazi bütövlüyünə qarşılıqlı hörmət, daxili işlərə qarışmama kimi prinsiplər əsasında əldə olunmalı olduğu bildirilib.
Daha sonra beynəlxalq tərəfdaşların fəal iştirakı ilə davam edən sülh danışıqlarına təhlükə yaradan bir sıra proseslərin baş verməsi təəssüf hissi ilə qeyd olunub. Ermənistanın Azərbaycanın Qarabağ bölgəsindəki separatçı rejimə dəstəyini davam etdirməsi sülh danışıqlarına xələl gətirən və regionda vəziyyətin daha da gərginləşdirilməsinə yönəlmiş addım kimi dəyərləndirilib.
Beləliklə, məktubda bu qanunsuz rejim tərəfindən 2023-cü il sentyabrın 9-da qondarma “prezident seçkiləri”nin keçirilməsi beynəlxalq hüququn fundamental norma və prinsiplərinin kobud şəkildə pozulması və bugünkü dünyada qəbuledilməz hal olan təcavüzkar separatizmin təzahürü kimi qiymətləndirilib
Dostluq qrupunun rəhbəri bu “seçkilər”in beynəlxalq ictimaiyyət tərəfindən pislənməsi və Azərbaycan Respublikasının beynəlxalq səviyyədə tanınmış sərhədləri daxilində suverenliyinin və ərazi bütövlüyünün qəti şəkildə dəstəklənməli olduğuna dair mövqeyini ifadə edib.
Sonda Həmid Həmid sülh prosesinə təhlükə yaradan istənilən addımın rədd edilməli və qarşısının alınmalı olduğunu bildirib. O, beynəlxalq ictimaiyyəti Cənubi Qafqaza çoxdan gözlənilən sülh və sabitlik gətirəcək sülh danışıqlarının konstruktiv şəkildə davam etdirilməsini dəstəkləməyə çağırıb.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_587f1d716fb6bc4d596b94e22_o.jpg
Руководитель группы дружбы с Азербайджаном Народного собрания Болгарии Хамид Хамид адресовал письмо спикеру Милли Меджлиса Сагибе Гафаровой, в котором указывает, что в качестве главы данной группы внимательно следил за развитием событий на Южном Кавказе в последние годы и что, наконец, настало время принести в этот регион длительные мир и стабильность.
Как подчёркнуто в письме, Азербайджан после освобождения своих территорий от армянской оккупации выступил с инициативой нормализации отношений с Арменией на основе норм и принципов международного права, и предложил подписать мирный договор. Любое соглашение должно следовать принципам взаимного уважения суверенитета и территориальной целостности стран друг друга, а также невмешательство во внутренние дела, пишет г-н Хамид.
С сожалением отмечается возникновение, при активном участии международных партнёров, ряд процессов, угрожающих продолжающимся мирным переговорам. Последовательная поддержка Армении сепаратистского режима в Карабахском регионе Азербайджана наносит урон этим переговорам и ведёт к дальнейшему обострению ситуации в регионе, указывается в письме.
Г-н Хамид расценивает проведение так называемых «президентских выборов» 9-го сентября 2023-го года как грубое нарушение фундаментальных норм и принципов международного права и проявление агрессивного сепаратизма, что неприемлемо в современном мире.
По мнению руководителя группы дружбы в болгарском парламенте, эти «выборы» должны быть осуждены международным сообществом. Г-н Хамид решительно поддерживает суверенитет и территориальную целостность Азербайджанской Республики в её международно признанных границах.
В заключение Хамид Хамид заметил, что следует предотвращать любые угрожающие мирному процессу шаги, и призвал международное сообщество оказать поддержку конструктивному продолжению мирных переговоров, которые принесут на Южный Кавказ долгожданные мир и стабильность.