https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_a2a80c90f529e9c5e679e996c_o.jpg
Energetika naziri Pərviz Şahbazov Çində “Ortaq yaşıl gələcək üçün enerji keçidinin birgə təşviqi” devizi altında keçirilən Beynəlxaq Enerji Keçidi Forumunda onlayn formatda iştirak edib.
Açılış mərasimində çıxış edən nazir enerji keçidinin həyata keçirilməsində siyasi qərarlar qədər iqtisadi və texnoloji reallıqların da mühüm amillərdən olduğunu vurğulayıb. Bildirilib ki, hazırkı keçidin məqsədi qısa müddət ərzində dünya iqtisadiyyatının enerji əsaslarını tamamilə dəyişdirməkdir: “Halbuki ilk enerji böhranı göstərdi ki, istənilən uğurlu enerji keçidi enerji trilemmasının təhlükəsizlik, əlçatanlıq və davamlılıqdan ibarət hər üç elementini nəzərə almalıdır. Enerji keçidini sürətləndirməklə yanaşı, mövcud enerji sisteminə investiyalara, aydın baxış və möhkəm əməkdaşlığa ehtiyacımız var. Ətraf mühitin mühafizəsini və enerji təhlükəsizliyini təmin edə biləcək ədalətli və inkluziv enerji keçidini dəstəkləməliyik.”
Energetika naziri region və Avropa ölkələrinin enerji təhlükəsizliyində strateji rol oynayan Azərbaycanın emissiyaları azaltmaqla neft-qaz sektorunun inkişafı ilə bərabər sürətli “yaşıl enerji” kursunu həyata keçirdiyini diqqətə çatdırıb. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin yüksək siyasi iradəsi və aydın strateji baxışının nəticəsi olaraq “yaşıl enerji”nin 2030-cu ilədək ölkəmizin sosial-iqtisadi inkişafında, təmiz ətraf mühitə və “yaşıl artım”a nail olmasında həlledici status qazandığı qeyd edilib: “Hazırda “China Gezhouba Group Overseas Investment” şirkəti də daxil olmaqla beynəlxalq enerji şirkətləri ilə 28 QVt-dan çox “yaşıl enerji” layihələri üzrə əməkdaşlıq edirik. Bu “yaşıl enerji” güclərinin 2027-ci ilədək 3 QVt-dan çoxunun istismara verilməsi planlaşıdırılır ki, nəticədə ölkəmizin elektrik enerjisi istehsalının gücündə bərpa olunan enerji mənbələrinin payı 37%-dən çox olacaq. Həmçinin 2030-cu ilə daha 5 QVt-lıq layihələrin reallaşdırılması planlarımız var.”
Bildirilib ki, bütün bunlar Azərbaycanın müxtəlif istiqamətlərdə ixracatçıya çevrilməsinə, “Xəzər-Aİ yaşıl enerji dəhlizi” vasitəsilə avropalı tərəfdaşlarımızın enerji təchizatının yaşıl elektrik enerjisi, hidrogen ilə şaxələndirilməsinə töhfə verəcək. Çıxışda, həmçinin “Bir kəmər, bir yol” layihəsinin iştirakçıları, “Orta Dəhliz”in reallaşdırılmasına çalışan tərəfdaşlar, dost ölkələr olan Azərbaycanla Çinin yaşıl enerji tərəfdaşlığının daha da genişlənəcəyinə inam ifadə edilib.

https://innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_a2a80c90f529e9c5e679e996c_o.jpg
Energy Minister Parviz Shahbazov participated online at the China International Forum on Energy Transition under the motto "Jointly promote energy transition for a shared green future".
Speaking at the opening ceremony, the Minister stressed that economic and technological realities are as important factors as political decisions in the implementation of the energy transition. It was noted that the goal of this transition is to completely alter the energy fundamentals of the world economy in a short period of time: "However, the first energy crisis demonstrated that any successful energy transition should take into account all three elements of the energy trilemma, including security, affordability, and sustainability. In addition to accelerating the energy transition, we need investments to the existing energy system, a clear vision, and firm cooperation. We must support a fair and inclusive energy transition that can ensure environmental preservation and energy security."
Energy Minister brought to the attention that Azerbaijan, which plays a strategic role in the energy security of the region and European countries, is pursuing a fast-paced green energy course along with the development of its oil and gas sector by reducing emissions. It was noted that thanks to the high political will and clear strategic vision of the President of the Republic of Azerbaijan H.E. Mr. Ilham Aliyev, green energy has gained a decisive status in the socio-economic development of our country by 2030, with a particular emphasis on clean environment and green growth: "Currently, we are cooperating with international energy companies, including China Gezhouba Group Overseas Investment, on more than 28 GW of green energy projects. It is planned to realize more than 3 GW of these green energy projects by 2027, as a result of which the share of renewable energy sources in the installed capacity of our country will increase to more than 37%. Furthermore, we also have plans to implement another 5 GW of projects by 2030."
It was noted that this in turn will contribute to the transformation of Azerbaijan into an exporter in various directions, as well as the diversification of the energy supply of our European partners with green electricity and hydrogen through the currently implemented Caspian-EU Green Energy Corridor. Confidence was expressed on the further expansion of the green energy partnership between Azerbaijan and China, the participants of the "One Belt, One Road" initiative, and partners and friendly countries that are working together to realize the "Middle Corridor".