https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_a83a65c1a724bf20a27d3243d_o.jpg
Bakıda 20-dən çox vətəndaş cəmiyyəti təşkilatı (VCT) üçün “Layihə idarə edilməsinin əsasları” adlı təlim proqramı keçirilib. Təlim Avropa İttifaqının maliyyələşdirdiyi və BMTİP-nin həyata keçirdiyi “Azərbaycanda innovasiya əsaslı və dayanıqlı vətəndaş cəmiyyətinin inkişafı” layihəsi tərəfindən təşkil edilib. Sözügedən layihə VCT-lərin potensialının artırılması ilə bağlı fəaliyyət göstərir.
Layihə, müasir metodologiya və texnikalar haqqında yeni biliklər, eləcə də praktiki təcrübə mübadiləsi imkanları təklif etməklə bir sıra əsas sahələrdə Azərbaycan təşkilatlarının bilik və bacarıqlarının artırılması üzrə çoxşaxəli proqramlar təşkil edir. Bu proqramlardan öncə Layihə tərəfindən aparılan qiymətləndirmədə təşkilatlar özlərinin prioritet təlim ehtiyacları arasında layihənin idarə edilməsi istiqamətini qeyd edib.
Bu məqsədlə, təlim VCT-lərin inkişaf sektorunda standartlara uyğun qaydada layihələrini uğurla planlaşdırması və həyata keçirməsi üçün onların layihə idarəetmə bacarıqlarını gücləndirməyə yönəlib. 8 saatlıq təlimdə Bakı, Bərdə, Biləsuvar, Gəncə, Mingəçevir və Şəki şəhərlərindən 22 vətəndaş cəmiyyəti təşkilatını təmsil edən 30-a yaxın nümayəndə iştirak edib. Təlim iştirakçıları - yerli Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üzrə gündəliyi dəstəkləyən kiçik miqyaslı təşəbbüsləri həyata keçirməyi planlaşdıran təşkilatları təmsil ediblər. Bu səbəbdən həm təlim seminarı, həm də gələcək mentorluq görüşləri layihə tərəfindən seçilən bu təşkilatların birbaşa fərdi fəaliyyətlərinin düzgün planlaşdırılması və uğurlu icrası üçün uzlaşdırılıb.
Təlimdə iştirakçılar layihənin ümumi icra dövrü haqqında yeni məlumatlar əldə edib, müxtəlif layihə proseslərinin idarə edilməsi üzrə, eləcə də güclü layihə idarəetmə strukturlarının tərtib olunması və layihə risklərinin azaldılması barədə biliklərini artırıblar.
Birgünlük təlim seminarı daha sonra VCT-lərlə fərdi mentorluq görüşləri ilə davam edəcək. Görüşlər təşkilatların layihə idarəsi üzrə fərdi irəliləyişlərini müzakirə edəcək və sentyabrın sonuna qədər aparılacaq.

Project Management Programme for Civil Society Organizations started in Baku Project Management Programme for Civil Society Organizations started in Baku
The “Project Management Fundamentals” training programme was held for over 20 civil society organisations (CSOs) in Baku. The training was organised as part of the ‘Developing innovation-driven and sustainable civil society in Azerbaijan’ project, funded by the European Union and implemented by UNDP, on increasing CSOs’ capacities.
The project channels efforts toward multi-faceted capacity building programmes in a number of key areas by offering CSOs in Azerbaijan new knowledge of contemporary methodologies and techniques as well as the opportunity for exchange of practical experiences. As evidenced by the previous capacity needs assessment conducted by the project, CSOs indicated project management skills among their priority training needs.
To this aim, the training was implemented to strengthen the project management skills of the CSOs to enable them to plan and implement quality development projects. 8-hours training brought together around 30 people from 22 civil society organisations of Baku, Barda, Bilasuvar, Ganja, Mingachevir, and Sheki cities. The training participants represented the organisations that were selected by the project to implement small-scale initiatives supporting local SDG agenda. Thus, both the training workshop and the mentoring meetings were tailored to ensure proper planning and successful implementation of their individual activities.
At the training, the participants have enhanced their understanding of the project lifecycle, learnt new skills to help them administer various project management processes, also how to design strong project management structures and mitigate project risks.
The one-day training on project management will be followed by a series of mentoring meetings with CSOs to facilitate their individual progress. The mentoring will continue till the end of September.