https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_dadc5b9874b968d654f730135_o.jpg
Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) “BSU Creativity Workz” komandası “TEKNOFEST - Girişim Yarışması”nın final mərhələsində uğurla çıxış edərək, 3 qalib komandadan biri olub.
BDU-nun “BSU Creativity Workz” komandası yarışmada "Ağıllı nəqliyyat texnologiyaları" kateqoriyası üzrə bu ilin may ayında İstanbul şəhərində keçirilən “TEKNOFEST-2023” festivalında birinci yerə layiq görülən "Driver's Eye" layihəsi ilə çıxış edib.
Qeyd edək ki, "TEKNOFEST-Girişim Yarışması"nda 10 kateqoriya üzrə 2419 komanda yarışıb. Yarışın məqsədi keçmiş illərdə (2018 - 2023) TEKNOFEST festivalının müxtəlif kateqoriyalarında yarışaraq finalçı və ya qalib olan komandaların hazırladığı prototipləri, biznes ideyalarını istehsalata hazır son məhsula çevirmək, onların beynəlxalq bazara çıxışını, investorlarla görüşünü təmin etməkdir. Keçirildiyi illər ərzində "TEKNOFEST - Girişim Yarışması" vasitəsilə Türkiyədə müxtəlif istiqamətlərdə fəaliyyət göstərən 121 şirkət qurulub.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-09/_innews_dadc5b9874b968d654f730135_o.jpg
Команда «BSU Creativity Workz» Бакинского государственного университета (БГУ), успешно выступив в заключительном этапе конкурса «TEKNOFEST – конкуренция инициатив», стала одной из трех победителей соревнования. Команда БГУ выступила в финале конкурса с проектом «Driver's Eye». Этот проект занял первое место на фестивале «TEKNOFEST-2023», проходившем в Стамбуле в мае этого года.
Отметим, что в этом году в этом конкурсе принимали участие 2419 команд. Цель конкурса – превратить прототипы и бизнес-идеи, подготовленные финалистами или командами-победителями фестиваля TEKNOFEST в прошлые годы (2018 – 2023 гг.), в конечные продукты, готовые к производству, обеспечить их выход на международный рынок и инвесторов. За годы проведения этого конкурса в Турции в различных сферах деятельности создана 121 компания.