Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) “BSU Creativity Workz” komandası “TEKNOFEST - Girişim Yarışması”nın final mərhələsində çıxış edib.
BDU-nun “BSU Creativity Workz” komandası yarışmada "Ağıllı nəqliyyat texnologiyaları" kateqoriyası üzrə bu ilin may ayında İstanbul şəhərində keçirilən “TEKNOFEST-2023” festivalında birinci yerə layiq görülən "Driver's Eye" layihəsi ilə təmsil olunur.
Bu gün komanda üzvləri layihənin təqdimatını keçirib, Münsiflər Heyətinin suallarına cavab verib və müxtəlif panellərdə iştirak ediblər.
Qeyd edək ki, "TEKNOFEST-Girişim Yarışması"nda 10 kateqoriya üzrə 2419 komanda yarışır. Yarışın məqsədi keçmiş illərdə (2018 - 2023) TEKNOFEST festivalının müxtəlif kateqoriyalarında yarışaraq finalçı və ya qalib olan komandaların hazırladığı prototipləri, biznes ideyalarını istehsalata hazır son məhsula çevirmək, onların beynəlxalq bazara çıxışını, investorlarla görüşünü təmin etməkdir. Keçirildiyi illər ərzində "TEKNOFEST - Girişim Yarışması" vasitəsilə Türkiyədə müxtəlif istiqamətlərdə fəaliyyət göstərən 121 şirkət qurulub.

Команда «BSU Creativity Workz» Бакинского государственного университета (БГУ) выступила в заключительном этапе конкурса «TEKNOFEST – конкуренция инициатив». Команда БГУ участвует в конкурсе с проектом « Driver's Eye». Этот проект занял первое место на фестивале «TEKNOFEST-2023», проходившем в Стамбуле в мае этого года.
Члены команды презентовали проект, ответили на вопросы жюри и приняли участие в различных панельных дискуссиях.
Отметим, что в этом году в этом конкурсе принимают участие 2419 команд. Цель конкурса – превратить прототипы и бизнес-идеи, подготовленные финалистами или командами-победителями фестиваля TEKNOFEST в прошлые годы (2018 – 2023 гг.), в конечные продукты, готовые к производству, обеспечить их выход на международный рынок и инвесторов. Следствием проведения этого конкурса стало создание в Турции 121 компании в различных сферах деятельности.