Qazaxıstan Səfiri Azərbaycan Milli Kitabxanasını ziyarət edib
Qazaxıstan Səfiri Azərbaycan Milli Kitabxanasını ziyarət edib Qazaxıstan Səfiri Azərbaycan Milli Kitabxanasını ziyarət edib
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Azərbaycan Milli Kitabxanasının Direktoru Kərim Tahirovla görüş keçirib.
Görüş zamanı tərəflər Azərbaycan Milli Kitabxanasının 100 illiyi, qazax ədəbiyyatının görkəmli nümayəndəsi Kemel Tokayevin 100 illiyi və Azərbaycanın tanınmış yazıçısı və ədəbi tənqidçisi Mir Cəlal Paşayevin 115 illiyi kimi cari ilin vacib yubiley tarixlərini vurğulayıblar.
K.Tahirov həmçinin qazaxıstanlı diplomatı Milli Kitabxananın fəaliyyəti ilə tanış edib, 2019-cu ildə VI Bakı Beynəlxalq Kitab Sərgi-Yarmarkası çərçivəsində yaradılan qazax ədəbiyyatı və mədəniyyəti guşəsi haqqında məlumat verib və Heydər Əliyevin guşəsi, oxu zalı, uşaq ədəbiyyatı bölməsi, nadir kitablar və əlyazmalar muzeyi kimi kitabxananın müxtəlif bölmələri üzrə ekskursiya keçirib.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_126a143234c8cf28995af60fa_o.jpg
Посол Казахстана в Азербайджане Алим Байель встретился с директором Национальной библиотеки Азербайджана Каримом Тахировым.
В ходе встречи стороны затронули важные юбилейные даты текущего года – 100-летие Национальной библиотеки Азербайджана, 100-летие видного представителя казахской литературы Кемеля Токаева, а также 115-летие известного азербайджанского писателя и литературного критика Мир Джалала Пашаева.
К. Тахиров также ознакомил казахстанского дипломата с работой Национальной библиотеки, рассказал об уголке казахской литературы и культуры, созданном в 2019 году в рамках VI Бакинской международной книжной выставки-ярмарки, а также провел экскурсию по ряду отделов библиотеки: уголку Гейдара Алиева, читальному зал, отделу детской литературы, музею редких книг и рукописей.