https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_cb20272e6458a21d6e497f355_o.jpg
Qazaxıstanın Azərbaycandakı Səfiri Alim Bayel Azərbaycan Respublikasının İxracın və İnvestisiyaların Təşviqi Fondunun (AZPROMO) rəhbəri Yusif Abdullayev ilə görüş keçirib.
Görüş zamanı Y.Abdullayev AZPROMO-nun fəaliyyəti, sahibkarlara göstərilən dəstək tədbirləri, ixracın təşviqi və logistikanın subsidiyalaşdırılması mexanizmləri haqqında məlumat verib. Agentliyin rəhbəri qazax diplomatlara Azərbaycanda investisiya imkanları haqqında da məlumat verib.
Öz növbəsində, Qazaxıstan Səfiri ali dövlət səviyyəsində etimada söykənən dialoqla dəstəklənən iki ölkə arasında siyasi və iqtisadi münasibətlərin dinamikliyini qeyd edib. Alim Bayel xarici investisiyaların cəlb edilməsi sahəsində Qazaxıstanın təcrübəsi və uğurları haqqında söz açıb.
Tərəflər Qazaxıstanla Azərbaycan arasında qarşılıqlı ticarət dövriyyəsinin artımını qeyd ediblər və iki ölkə arasında investisiya və ticarət-iqtisadi tərəfdaşlığın genişləndirilməsi imkanları ətrafında fikir mübadiləsi aparıblar.

https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_cb20272e6458a21d6e497f355_o.jpg
Посол Казахстан в Азербайджане Алим Байель встретился с главой Агентства поощрения экспорта и инвестиций Азербайджанской Республики (AZPROMO) Юсифом Абдуллаевым.
В ходе встречи Ю. Абдуллаев рассказал о деятельности AZPROMO, мерах поддержки, оказываемых предпринимателям, механизмах поощрения экспорта и субсидировании логистики. Глава Агентства также проинформировал казахских дипломатов об инвестиционных возможностях в Азербайджане.
В свою очередь, Посол Казахстана отметил динамичность политических и экономических отношений двух стран, подкрепляемых доверительным диалогом на высшем государственном уровне. Алим Байель рассказал об опыте и успехах Казахстана в сфере привлечения иностранных инвестиций.
Стороны отметили рост взаимного товарооборота между Казахстаном и Азербайджаном, а также обменялись мнениями о возможностях расширения инвестиционного и торгово-экономического партнерства двух стран.