https://www.innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_a52b6832bf4d37428edf0cb46_o.jpg
Bakı Dövlət Universiteti “QS Quacquarelli Symonds” beynəlxalq reytinq agentliyi tərəfindən aparılan "QS World University Rankings 2024" qiymətləndirməsində bir sıra indikatorlar üzrə öncəki ilə nisbətən irəliləyiş əldə edib. Belə ki, son bir il ərzində akademik reputasiya (academic reputation) indikatoru üzrə 30% (7.4-dən 9.6-ya), işəgötürən reputasiyası (employer reputation) indikatoru üzrə 68% (1.9-dan 3.2-yə), fakültə-tələbə nisbəti (faculty student ratio) indikatoru üzrə 15% (29.5-dən 33.9-a), fakültə üzrə elmi məqalələrə istinad (citation per faculty) indikatoru üzrə isə təxmini 8% (1.3-dən 1.4-yə) artış əldə olunub.
Məlumat üçün bildirək ki, QS qiymətləndirmə metodologiyasına (2023) əsasən qeyd olunan indikatorlar ümumi qiymətləndirmənin 75%-ni (akademik reputasiya 30%, işəgötürən reputasiyası 15%, fakültə -tələbə nisbəti 10%, fakultə üzrə istinad isə 20%) əhatə edir.

https://innews.az/uploads/news/2023-08/_innews_a52b6832bf4d37428edf0cb46_o.jpg
Бакинский государственный университет (БГУ) в оценке QS World University Rankings 2024, проводимой международным рейтинговым агентством QS Quacquarelli Symonds, добился прогресса по ряду показателей.
Так, за последний год по показателю академической репутации достигнут рост на 30%, репутации работодателя - на 68%, соотношения преподавателей и студентов - на 15%, ссылок на научные статьи по факультетам – около 8%..
Поясним, что согласно методике оценки QS (2023 г.), указанные показатели охватывают 75% от общей оценки (академическая репутация 30%, репутация работодателя 15%, соотношение преподавателей и студентов 10%, ссылок по факультетам 20%).